Erste kommentár A sok esetben pénteki, vagy a DAX esetében csütörtöki follow-through-t követően tovább emelkedtek, emelkednek az indexek, de bizonyos esetekben kezd egy kis túlvettség kialakulni rövidtávon. Ez leginkább az...
A sok esetben pénteki, vagy a DAX esetében csütörtöki follow-through-t követően tovább emelkedtek, emelkednek az indexek, de bizonyos esetekben kezd egy kis túlvettség kialakulni rövidtávon. Ez leginkább az amerikai indexekre igaz, azon belül is a Nasdaq indexre, amelyik hatalmasat ment az elmúlt két kereskedési napban, de még így is messze van a határmezsgyét jelentő 200 napos mozgóátlagtól. Viszont a DAX esetében, ahol inkább a hagyományos iparágak dominálnak, már újra a 200 napos mozgóátlag felett van az index, ahogy az Dow Jones vagy épp az S&P500 esetében is. A német index különben a legkevésbé túlvett ezen négy vezető index közül.
Mindeközben az infláció réme borzolja a kedélyeket, hiszen az energia- és élelmiszer árak emelkedése miatt a vártnál kisebb mértékben csökkent az infláció a németeknél, vagy éppen a spanyoloknál. Úgy tűnik, hogy az OPEC további kínálatbővítése, ami a holnapi ülés után borítékolható, sem segít igazán, mert a tagállamok nem tudnak annyit termelni, amennyit a megállapodás engedne számukra, s így továbbra is magas energiaárakkal számolhatunk. Így indokoltnak tűnik a 7 éves csúcs az olajárakban. Ugyanakkor technikailag egy kissé túlvettnek tűnnek ezek az árak. Sovány vigasz, hogy ma 7 százalékkal esik a földgáz ára Hollandiában, de még így is mintegy négyszeres a 80 euró fölötti ár az egy évvel ezelőttihez képest.
A nyitásban a DAX és a BUX is a pozitív tartományban kezdett, de pl. a BUX-on nem sokkal a nyitást követően már a fáradtság jelei mutatkoztak.
Ázsiában nyugalmasabb kereskedést látunk, mivel a sanghaji és hongkongi börzék ünnep miatt zárva tartanak. Japánban a Nikkei 225 0,3%-os pluszban áll.
Európa jól teljesített tegnap. Az Euro Stoxx 50 0,9%-kal értékelődött fel, a francia CAC 40 0,5%-kal zárt magasabban, a német DAX pedig 1%-kal lett értékesebb. A FTSE 100 változatlan volt.
Amerika tegnap felülteljesítette Európát, de az indexek még így viszont az elmúlt idők egyik legrosszabb januári teljesítményét produkálták. A Dow Jones 1,2%-kal lett értékesebb tegnap, míg az S&P 500 1,9%-kal zárt magasabban. A Nasdaq 3,4%-os ralit tudhatott magáénak. A határidős indexek kisebb csökkenést mutatnak.
Mától Mercedes-Benz Groupnak hívják a Daimler-t. Az átnevezés a teherautó üzletág (Daimler Truck) már korábban végrehajtott leválasztásához kapcsolódik, és jobban kifejezi a Mercedes-Benz profilját.
A Moderna Spikevax nevezetű Covid-19 elleni vakcinája teljeskörű jóváhagyást kapott az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivataltól a 18 év felettiek számára. Az oltóanyag eddig csak vészhelyzeti engedéllyel rendelkezett. Ez egy fontos mérföldkő, ami megerősíti az oltás, mint a vírus elleni küzdelem egyik fő fegyverének használatát. A hírre a cég papírja több, mint 6%-ot emelkedett.
Miután a Take-Two Interactive felvásárolja a Zynga-t, és a Microsoft is bejelentette, hogy megveszi az Activision Blizzard játékfejlesztő vállalatot, most a Sony-n a sor. A Sony a Bungie videójátékfejlesztőt vásárolja fel 3,6 milliárd dollárért. A kiszemelt cég olyan nagy sikerű játékok fejlesztéséért felel, mint a Halo vagy a Destiny. A Bungie továbbra is önálló egységként fog működni a Sony-n belül. A technológiai vállalatok egyre inkább érdekeltek a játékok piacán, mivel a felhasználói létszám bővülésére és a virtuális- és kiterjesztett valóság eszközök újabb változatainak fejlesztésére készülnek. A hírre a Sony papírja 4,5%-ot emelkedett.
Hatalmasat mentek bizonyos elektromos autógyártó cégek tegnap, miután a Credit Suisse vételre minősítette fel a Tesla-t. Elon Musk cége 11%-kal lett értékesebb a nap végére. A Credit Suisse elemzője elmondta, hogy az elmúlt hetek esése vonzóvá tette a papírt, hiszen 2020 márciusa óta nem forgott ilyen alacsony értékeltségen, és a fundamentumok továbbra is kedvezőek. A papír technikai képe is kiemelkedő, hiszen a januári sell-off a túladott szinthez közel nyomta az árfolyamot. A Tesla felminősítésére a versenytársak is nagyot mentek. A Rivian 15%-kal, a Lucid Motors 6,6%-kal, a Nio 12%-kal, a Fisker pedig több, mint 8%-kal zárt magasabban.
A 76 millió eurós deficitet mutató végleges novemberi külkereskedelmi adat jóval elmaradt a 81 millió eurós többletet mutató előzetes becsléstől, és a beszerzési menedzser-index is óriásit esett, januárban 50,7 pont volt a decemberi 65,5 után és a várt 59,5 helyett. Ezek hatására gyengült a forint árfolyama az euróval szemben, így a tegnapi jelentős forint erősödés után valamelyest korrigál a devizapár, a reggeli 355,3-ról 355,8-ra gyengült a magyar fizetőeszköz. A tegnapi forint rali kiemelkedett a régiós devizák közül, annak ellenére, hogy a cseh korona is szép erősödést mutatott, azonban ma reggel régiós összevetésben sem szerepel jól a hazai deviza.
Az EURUSD árfolyama egészen 1,124 közelébe emelkedett a tegnapi napon, ma reggel pedig tovább folytatódott az euró erősödése az amerikai fizetőeszközzel szemben. A reggeli órákban 1,127 dollárt kellett fizetni egy euróért.
A Brent 89,5, a WTI 88,3 dollár volt az áprilisi lejáratra, vagyis a kőolaj kurzusa továbbra is a 7 éves csúcsa közelében van. A befektetők főleg a heti OPEC+ ülést és a rendkívül hideg USA időjárást figyelik. A kőolaj exportáló országok küldöttségei holnap ülnek össze és döntenek a márciustól esedékes termelés növelésről. A kartell januári adatai szerint a 400 ezer hordó/nap kínálatnövelés a valóságban csak 210 ezer hordó volt, mivel a tagállamok egy része már a maximális kapacitáson termel. Az USA-ban a rendkívüli nagy hidegbeáramlás borzolja a kedélyeket. Texas a tavalyi évhez hasonlóan idén is megszenvedheti a fagyokat, ami kihathat az olaj- és gázkitermelésre is. Az orosz-ukrán konfliktusban nem történt lényeges előrelépés, a feszültség továbbra is tapintható. A backwardation állapot továbbra is fennáll a határidős olajpiacon. A két közeli határidő között 1,43 dollár a különbség az év elején tapasztalt 41 centhez képest, vagyis a piac nagyon szűk azonnali kereslet-kínálati helyzetet áraz.
Az arany 1.803 dollár volt ma reggel. A jegybankárok tegnap elmondták, hogy a Fed lépései semmiféleképpen nem fognak szükségtelen fennakadásokat okozni az amerikai gazdaságnak. Ez a befektetők szerint azt jelenti, hogy nem feltétlenül fog 50 bázisponttal emelni a Fed márciusban, elképzelhető, hogy kezdésnek csak 25 bázispontos kamatemelés jöhet. A gyengébb kínai gazdasági aktivitásról szóló hírek is óvatosságra inthetik az amerikai jegybankot, mivel az ázsiai országban láthatóan lassul a növekedés. A Fed a pénteki munkaerőpiaci adatokat fogja figyelni. Az ázsiai piacok a héten a kínai holdújév miatt nagyrészt zárva tartanak.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.