Erste kommentár Ugyan örülhetünk a pénteki jelentős amerikai emelkedésnek, ami a hétfői nagy forgalmú fordulós gyertyát követte az ötödik napon, de mégis vegyesek az érzéseink. Több okból is: (i)...
Ugyan örülhetünk a pénteki jelentős amerikai emelkedésnek, ami a hétfői nagy forgalmú fordulós gyertyát követte az ötödik napon, de mégis vegyesek az érzéseink. Több okból is: (i) Nem teljes a bika szignál minden esteben (lásd később); (ii) az utóbbi időszak megemelkedett volatilitása várhatóan megmarad, ami viszont a kockázati prémiumban csapódik le. Ez az utóbbi az emelkedő hozamokkal erőteljesebb leértékelődést hozhat a cégek pénzáramának nettó jelenértékében, azaz jelentős fair érték csökkenést hozhat, ha mindeközben nem nő jelentősen a pénztermelő képesség. Vagyis a volatilitás nem a barátunk, s ez a „mumus” elég kézzelfoghatóan visszatért a piacokra. Az első pont esetében pedig akár vidámak is lehetnénk, hiszen mind a három nagy index, a Dow Jones, az S&P500 és a Nasdaq esetében is ún. follow-through gyanús napot láthattunk, ami egy erős szignál szokott lenni a további emelkedésre nézve. Igen ám, de a Nasdaq és az S&P500 esetében csak részben teljesültek a feltételek, hiszen nem volt nagyobb a forgalom, mint a csütörtöki napon. Ugyanakkor a Dow Jones esetében már teljesült ez a kritérium is. Különben alapvetően erős jelzést láthatunk, hiszen az ötödik napon következett be az áttörés, ami a szokásosan várható négy és hét közötti tartománynak az elejére esik. Ez különben azt valószínűsíti, hogy alapvetően emelkedő napok előtt állhatunk, de azt is mondja számunkra, hogy az érték alapú befektetések nagy valószínűséggel előnyt fognak élvezni a növekedési típusúakkal szemben. Vagyis ez a viselkedés a korábbi – s már régóta fújt – mantránkat is erősíti.
A fentieknek megfelelően a DAX és a BUX is emelkedéssel kezdte a mai napot, aminek meg is kellene maradnia.
Megkezdődött a kínai holdújév, így a Sanghaji tőzsde zárva tart. A hongkongi börze 1,1%-kal emelkedik, míg a japán Nikkei 225 1,1%-kal értékelődik fel.
Európa immár negyedik hete zár mínuszban. Az Euro Stoxx 50 pénteken is több, mint 1%-ot esett. A francia CAC 40 0,8%-kal értékelődött le, míg a FTSE 100 1,2%-kal, a DAX pedig 1,3%-kal zárt lejjebb.
Amerika felülteljesítette az európai börzéket pénteken. A Dow Jones 1,7%-ot emelkedett, az S&P 500 2,4%-kal lett értékesebb, a Nasdaq pedig több, mint 3%-ot emelkedett. A határidős indexek kisebb emelkedést mutatnak.
A vártnál gyengébb harmadik gazdasági negyedévről számolt be a Ryanair. Az árbevétel 1,47 milliárd euró lett a várt 1,61 milliárddal szemben. A társaság 96 millió eurós veszteséget szenvedett el, ami szintén rosszabb, mint a 21 milliós piaci konszenzus. A most futó negyedik negyedévvel kapcsolatban jelentős bizonytalanságot látnak. A foglalási időszak rendkívül lerövidült, szinte last-minute alapon kelnek el a jegyek. A társaság fő célja a negyedévre a kapacitáskihasználtság és az utasszám növelése, még akkor is, ha ehhez alacsonyabb jegyárakra van szükség. Az idei évre továbbra is 250-450 millió eurós veszteségre számít a társaság, ugyanakkor a 2026-ig szóló középtávú növekedési várakozását megemelte, és az időszak végére a korábbi 200 millió helyett már évi 225 millió utassal számolnak.
A Fitch pénteken esete a várakozásoknak megfelelően stabil kilátások mellett megerősítette Magyarország BBB hitelbesorolását. Az indoklás szerint a hasonló besorolású országokhoz képest erősek a magyar gazdaság strukturális mutatói, és elsősorban a beruházásoknak köszönhetően stabil a növekedés. Ugyanakkor a Fitch azt is megjegyzi, hogy magas az államadósság, rekord számú unortodox fiskális és monetáris politikai lépést hajtottak végre, és romlanak a kormányzati mutatók.
A csütörtöki erősödés után pénteken 359-ig korrigált a forint az euróval szemben, ma reggel azonban 357,9-ig erősödött a hazai fizetőeszköz, s ezzel kiemelkedik a régiós devizák közül. Amennyiben ennyi marad az árfolyam a mai nap végéig, úgy januárban 3,1%-os erősödést produkálna a magyar deviza az euróval szemben, ami a vegyesen alakuló, de többnyire erősödő régiós fizetőeszközök közül a legjobb teljesítménynek számítana.
Pénteken nem történt jelentős változás a dollár és az euró közötti árfolyamban, míg ma reggel kismértékben gyengült az amerikai fizetőeszköz, így újra 1,115 felett van a kurzus. Egy euróért 1,117 dollárt kellett fizetni a reggeli órákban.
A WTI 88, a Brent 89,6 dollár volt ma reggel a közeli határidőkre. A kőolajat a növekvő fogyasztói kereslet és az ukrán-orosz konfliktus hajtja egyre feljebb. Január során eddig 17%-kal nőtt az árfolyam, ami a legjobb első havi teljesítménynek számít az elmúlt 30 évet nézve. A kőolaj mellett a termékárak is szárnyalnak, különösen a benzin, melynek az árrése is tágult az olajhoz viszonyítva. A kőolaj piaca ráadásul backwardation állapotban van, ami szűk azonnali piacra utal. A nyersolaj emelkedéséhez hozzájárult az USA keleti partján végigfutó vihar, ami növelte a kőolaj termék keresetet. Bostonban 20 centiméteres hó várható.
Az arany 1.787 dollár volt ma reggel. A Fed jegybankárok továbbra is jelentős kamatemelést szeretnének, hogy az elmúlt 40 év legnagyobb inflációját megfogják. Raphael Bostic, az atlantai Fed elnöke szinte biztos abban, hogy márciusban kamatot emel a Fed. A kérdés csak az, hogy 25 vagy 50 bázisponttal. Bostic még az óvatosabb jegybanki vezetők között van, mivel szerinte idén három alkalommal lesz kamatemelés, míg mások szerint akár mindegyik idei ülésen emelhet a Fed. Erről beszélt Jerome Powell is a múlt héten, ami akár 1,5%-ot is jelenthet idén. A 10 éves USA dollár hozam 1,80% volt ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.