Erste kommentár Nagyon megváltozott a piac az év elején. Elkezdett visszatérni az a volatilitás, ami leginkább szokta jellemezni a piacokat normál időszakban. Ebben jelentős szerepet játszik az, hogy a kispárnát hamarosan...
Nagyon megváltozott a piac az év elején. Elkezdett visszatérni az a volatilitás, ami leginkább szokta jellemezni a piacokat normál időszakban. Ebben jelentős szerepet játszik az, hogy a kispárnát hamarosan kihúzzák a tőzsdei akrobaták alól, azaz a kockázatok növekednek, s növekedni fognak. Így a részvénypiacok sokkal érzékenyebbé válnak a negatív hírekre, mint korábban. Ezt láthattuk tegnap is, amikor az orosz-ukrán hírekre komoly esés alakult ki a piacokon. A JP Morgan szerint a reggeli órákban a pánikba esett kisbefektetők adtak el nettó 1,36 milliárd dollár értékben részvényeket, ami nagyban hozzájárult a nap eleji gyenge teljesítményhez. Mások szerint a day-traderek zúzták be a piacot , mint 1999-ben vagy 2000-ben. Találgatnak a piaci szereplők, de a legprecízebbnek a JP Morgan észrevétele tűnik. Ha pedig így van, az átmentileg akár jót is jelenthet. Ugyanakkor ne feledjük, hogy számos részvény továbbra is magas árazottságon forog. Tegnap a Dow Jones, az S&P500 és a Nasdaq is technikai szintekig esett, s onnan fordultak az árfolyamok. Ez igaz a DAX indexre is, vagy éppen a Richter illetve az OTP árfolyamára is. Az utóbbi esetében ez a 30 napos mozgóátlag, amit ma reggel megint megpróbál letörni.
Ma megint az MNB-re szegeződik a tekintetünk. A piaci várakozás szerint 30 bázisponttal 2,7 százalékra emelkedhet az alapkamat a mai monetáris tanácsi ülés után. Ez tovább növelné az MNB mozgásterét az egyhetes betéti kamatráta tekintetében, s valószínűleg örömmel fogadná a piac, legalábbis ami a forint árfolyamát illeti.
A DAX óvatos emelkedéssel próbálkozik a tegnapi hatalmas esést követően, míg a BUX a kezdeti pozitív tartományból átfordult negatívba, a tegnapi moderáltabb csökkenést követően (pl. s DAX-hoz képest).
Ázsiában továbbra is esnek a részvényindexek. Japánban a Nikkei 225 1,7%-kal, míg Kínában a Shanghai Composite 1,9%-kal, a Hang Seng pedig 1,7%-kal csökken.
Európa rég nem látott esést produkált tegnap. Az Euro Stoxx 50 több, mint 4%-kal értékelődött le, a FTSE 100 2,6%-ot veszített értékéből, a CAC 40 4%-kal, a német DAX pedig 3,8%-kal zárt lejjebb.
Amerika is csúnya eséssel kezdte a napot, de tegnap végül hét egymást követő csökkenő nap után sikerült emelkednie. A Dow Jones és az S&P 500 index egyaránt 0,3%-kal, a Nasdaq pedig 0,6%-kal zárt magasabban. A határidős indexek alapján további esésre lehet számítani.
Az IBM piaczárást követően tette közzé negyedik negyedéves eredményét, ami felülmúlta az elemzői várakozásokat. A cég 16,7 milliárd dolláros bevétele jobb lett, mint a 16 milliárd dolláros konszenzus, és 6,5%-os növekedést jelent éves alapon. Kiemelkedően teljesített a tanácsadó szegmens, ami 13%-os bevételnövekedést produkált éves alapon, elérve a 4,75 milliárd dollárt. Profit oldalon is jól teljesített a cég, hiszen a 3,35 dolláros részvényenkénti eredmény felülmúlta a 3,23 dolláros várakozást. A vállalat 2022-es kilátásai jók, várakozások szerint erős cash flow-t generálthat, a bevétel 4%-kal nőhet. Zárást követően a részvény árfolyama először közel 6%-ot emelkedett, majd később lecsökkent 2,4%-os pluszra, mivel a vállalat vezetője nem szeretett volna beszélni a profit előrejelzésekről.
Tegnap már volt, hogy 362 forintot is fizettek egy euróért, míg ma reggel 361,4 körül kereskedik a devizapárt. A jelentős forint gyengülés oka elsősorban az orosz-ukrán feszültség által okozott bizonytalan hangulat, ami nem csak a hazai fizetőeszközre, de a régiós devizákra is leértékelő hatással van. A KSH ma reggel tette közzé, hogy az éves bruttó bérnövekedés 10,1% volt novemberben, meghaladva a 8,9%-os konszenzust, ami tovább erősíthette az inflációs félelmeket. Ma délután kamatdöntő ülést tart az MNB. A piac várakozásai alapján 30 bázispontos emelést hajthat végre, 2,7%-ra növelve az alapkamatot. Az utóbbi napok forintgyengülése nyomást helyezhet a jegybank döntéshozóira.
Tegnap 1,13 alatt is járt a dollár az euróval szemben, ami utoljára két hete fordult elő. Az elmérgesedő orosz-ukrán helyzet következtében a befektetők a biztonságosabbnak tartott amerikai devizát keresték az euróval szemben, ami a 20 és a 30 napos mozgóátlag alá nyomta az EURUSD kurzust.
A WTI 83,9, a Brent 86,1 dollár a közeli határidőre. A hétfői nagy esés után ismét emelkednek reggel a kőolaj árak. A befektetők a gyenge részvénypiacoknak köszönhetően az energiahordozó határidős termékeket is adták, de ma reggelre ismét erősödött a spekuláció, hogy az olaj iránti kereslet erős lesz az omikron járvány visszahúzódásával. Az ukrán-orosz konfliktus szintén hozzájárul a jegyzések emelkedéséhez, mivel egy kirobbanó fegyveres konfliktus esetén a nyugati nagyhatalmak szankciókkal sújthatják Oroszországot, ami visszahathat az ország szénhidrogén exportjára. Az API ma hozza nyilvánosságra az amerikai kőolaj készletekről szóló jelentését. Az elmúlt évben 15%-kal csökkent az USA-ban betárolt nyersolaj mennyisége. A fizikai piac továbbra is szűk, az ázsiai vevők jelentős prémium mellett tudnak csak olajat vásárolni.
Az arany 1.842 dollár volt ma reggel, ami azt jelenti, hogy tovább tudott erősödni a kurzus. A befektetők az emelkedő kamatok ellenére még veszik is az aranyat, amit jól mutat, hogy az SPDR Gold ETF-ben az elmúlt napokban nőtt az állomány, de tavaly egész évben alig csökkent a betárolt mennyiség. A részvény- és kriptopiac zuhanása után itt találnak menedéket a tőketulajdonosok. A piac szerint a negatív reálkamatok kedveznek az aranynak. A Fed a héten tart ülést, ami meghatározó lesz a kötvényhozamok alakulására nézve. A jegybank várhatóan már márciusban megteszi az első szigorító lépéseket, és emeli irányadó rátáját. A piac idénre már legalább három hasonló lépésre számít.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.