Erste kommentár Ugyan egyre több híres befektető nyilatkozza azt, hogy eljött az ideje a piaci lufi régen várt kipukkadásának, ami valószínűleg a Fed gyors kamatemelésével fog igazán beindulni, viszont mégis azt...
Ugyan egyre több híres befektető nyilatkozza azt, hogy eljött az ideje a piaci lufi régen várt kipukkadásának, ami valószínűleg a Fed gyors kamatemelésével fog igazán beindulni, viszont mégis azt gondoljuk, hogy a kereskedők látják a fényt az alagút végén, és olyan fogadásokat tesznek, amik azt mutatják, hogy a koronavírus hamarosan kisebb gondot okozhat a vállalatok számára. Bár az amerikai piac kifejezetten rosszul teljesített az év első heteiben, azok a részvények, amik nyerhetnek a koronavírus utáni időszakból, már elérték a pandémia előtti szinteket. Ha csak a légitársaságok negyedik negyedéves teljesítményét nézzük, akkor is optimizmusra van okunk, hiszen egyre több foglalást és utast látnak nap, mint nap, és az amerikai közlekedésbiztonsági hivatal napi légiforgalmi adatai is azt mutatják, hogy egyre jobban közeledünk a 2019-es szintekhez.
A Bank of America által végzett felmérés szerint 2008 óta nem voltak ennyire pesszimisták a technológiai papírokkal kapcsolatosan az alapkezelők, és inkább az energia és pénzügyi szektortól várják a fellendülést. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy szerdán a Nasdaq Composite index korrekciós szintre süllyedt, a korábbi csúcsról 10%-ot csökkent az értéke. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a parkett csak a bikáké. Számtalan kockázat fenyegeti a piaci szereplőket, de az idei év mégis a normalizálódásról szólhat.
A tegnapi jó teljesítmény után ma Európa is beszakadt a nyitást követően. A DAX 1,4%-os mínuszban van, míg a BUX moderált 0,5%-os csökkenést mutat.
Ázsiában esnek a részvényindexek, miután a kereskedés utolsó óráiban az amerikai piac is lefordult tegnap. A japán Nikkei 225 és a kínai Shanghai Composite egyaránt 0,9%-kal, míg a Hang Seng 0,3%-kal csökken.
Egyedül Európa tudott felülteljesíteni, hiszen az Euro Stoxx 50 0,7%-kal tudott emelkedni tegnap, míg a CAC 40 0,3%-kal, a DAX pedig 0,7%-kal lett értékesebb zárást követően. Egyedül az angol FTSE 100 nem tudott emelkedni, 0,1%-os mínuszban zárta a napot.
Az amerikai részvényindexek az utolsó órákban lefordultak, és így a Dow Jones index 0,9%-kal, az S&P 500 1,1%-kal, a Nasdaq pedig 1,3%-kal értékelődött le. A határidős indexek vegyes képet mutatnak.
A Netflix piaczárást követően tette közzé negyedik negyedéves eredményét, amit után több, mint 20%-kal csökkent a részvényárfolyam. A vállalat 7,71 milliárd dolláros bevétele megegyezett a várakozásokkal, és az 1,33 dolláros részvényenkénti eredmény is felülmúlta a 81 centes várakozást. A negyedév alatt 8,28 millió új felhasználó fizetett elő a szolgáltatásra, ami szintén felülmúlta a 8,13 milliós várakozást. A befektetők az első negyedéves előrejelzések miatt kezdték el adni a részvényt, hiszen míg a Wall Street 6,26 millió új felhasználót vár, addig a Netflix csak 2,5 millió új felhasználóval számol. Természetesen ez az elmaradás meglátszik a bevétel oldalon is. Az elemzők 8,19 milliárd dolláros bevételt várnak, míg a cég csak 7,9 milliárdot. Profitfronton is elmaradhat a vállalat teljesítménye.
Közel 4%-os mínuszban van a hongkongi börzén az Alibaba részvénye, miután a vállalat társalapítója és volt vezetője, Jack Ma korrupciós botrányba keveredett az Alibaba egyik leányvállalatával, az Ant Group-pal.
A hét elején nagy esést produkáló Country Garden Holdings 500 millió dollár értékben bocsátott ki kötvényeket. Az eladásokat tekintve a legnagyobb kínai ingatlanfejlesztő ezzel megnyugtatta a vállalat miatt aggódókat. A tranzakció következtében a hét elején 70 centért kereskedett 2024-es kötvények értéke egészen 94 centig ugrott, ami annak tudható be, hogy a cég a kibocsátással megcáfolta a vállalat likviditás szerzési nehézségeiről szóló múlt heti híreket.
Rosszul kezdte a mai napot a hazai fizetőeszköz, miután tegnap 355 közelében is járt az euróval szemben. A ma reggeli, közel 0,4%-os emelkedés után 357,2 forintot kell fizetni egy euróért, ez a régiós devizákkal összevetve is rossz teljesítményt jelent. A térség devizáival kapcsolatban bizonytalanság lehet kialakulóban az ukrán-orosz helyzet feszültté válása következtében.
A tegnapi nap folyamán egészen az 1,13-as szint közelébe esett az EURUSD kurzus, ami 10 napja nem fordult elő. Ma reggel kisebb korrigálással kezdett a devizapár, az árfolyam újra a 20 és a 30 napos mozgóátlag körül jár.
A WTI 83,9, a Brent típusú kőolaj pedig 86,1 dollárig süllyedt ma reggel, miután a tegnapi EIA adat szerint a múlt héten nőtt az USA nyersolaj készlete, ami 8 hét után az első emelkedést jelenti. Az 515 ezer hordónyi kőolaj készlet emelkedés mellett a benzin tartalék is jelentősen, 5,87 millió hordóval nőtt. A befektetési bankok közül a Goldman Sachs mellett a Morgan Stanley is 100 dollár feletti olajárra számít az idei évben. A befektetési bank szerint a globális ki nem használt olajtermelési kapacitás az év végére napi 2 millió hordóra süllyedhet a jelenlegi 3,4 millió hordóról. A magas olajár veszélyezteti az inflációs célokat is, bár a Biden kormánynak csak korlátozott eszközei vannak a folyamat kézben tartására.
Az arany 1.841 dollárig erősödött, miután a 10 éves dollár hozam 1,78%-ra süllyedt. A befektetők továbbra is veszik az aranyat, mivel az infláció elleni védekezés eszközének tekintik, miközben estek az amerikai részvényárak. Az USA inflációja 40 éves csúcsra, 7%-ra emelkedett decemberben. Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter szerint az idei év végére 2%-ra csökkenhet az infláció, ami segítette a hozamok süllyedését. A Fed január 25-26-án ülésezik, ám ekkor még nem várható kamatemelés, de pontosabb képet kaphatunk a szigorítás mértékéről.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.