Erste kommentár Tegnap a 20 napos mozgóátlagig esett a DAX index, ahonnan ma reggel emelkedni próbál. A csökkenést a fejlett piacokon a Goldman igen csak borús kamatemelési, mérlegszűkítési félelmei hozták el, de...
Tegnap a 20 napos mozgóátlagig esett a DAX index, ahonnan ma reggel emelkedni próbál. A csökkenést a fejlett piacokon a Goldman igen csak borús kamatemelési, mérlegszűkítési félelmei hozták el, de nap végére stabilizálódtak az árfolyamok a tengerentúlon. Ugyanakkor fordult a kocka, most — igaz csak egy paraszthajszálnyival – de a technológiai részvények teljesítettek jobban, legalábbis ha a Nasdaq, a Dow, vagy az S&P500 teljesítményét nézzük. Ebből viszont inkább egy korrekció körvonalazódik, hiszen az alapvető folyamatok (infláció, kamatemelés) inkább a hagyományos, értékalapú részvényeknek kedveznek a növekedési részvényekkel szemben. Ugyan a DAX indexben inkább a hagyományos részvények vannak túlsúlyban, de azért fontos megjegyezni, hogy a várható kamatemelési hullám minden pénzáramot leértékel „ceteris paribus”. Az is igaz, hogy elsősorban az olyan cégek részvényeit érintheti, amelyek csak a jövőben fognak pénzt termelni, míg kisebb a hatás a már most is pénzt termelő vállalkozások értékeltségére nézve. Vagyis inkább relatív mozgásokról, felértékelődésről beszélhetünk az értékalapú befektetések tekintetében. Ez igaz a DAX indexre is, azaz óvatosak lennénk a mai és az esetleges további emelkedéssel is.
Továbbra is gyengélkednek az ázsiai indexek. Japánban a Nikkei 225 index 0,9%-ot veszít az értékéből, míg Kínában a Shanghai Composite index 0,6%-kal értékelődik le. A Hang Seng index változatlan.
Európa pocsékul teljesített tegnap, és az eladók kiszorították a vevőket a börzékről. Az Euro Stoxx 50 1,5%-kal értékelődött le, míg az angol FTSE 100 0,5%-ot esett. A francia CAC 40 1,4%-kal zárt lejjebb, míg a DAX 1,1%-kal csökkent.
Amerika zárásra ledolgozta a napon belüli esés egy részét, de a Dow Jones még így is 0,5%-kal értékelődött le, az S&P 500 pedig 0,1%-ot veszített az értékéből. A Nasdaq kis emelkedést produkált. A határidős indexek alapján további veszteségekre számíthatunk.
A Pfizer vezérigazgatója szerint két dózis a vállalat vakcinájából valószínűleg nem ad elég erős védelmet az omikron variáns ellen, és már az első oltások sem adnak elég biztonságot, hogy megakadályozzák a kórházba kerülést. A vezérigazgató a harmadik oltás beadását sürgette. A Pfizer vagy a Moderna vakcinája 20 héttel a második oltás után csak körülbelül 10%-os hatékonysággal véd az omikrontól.
A Cerberus Capital Management jelentős mennyiségű Commerzbank és Deutsche Bank részvényt értékesített tegnap piaczárást követően gyorsított könyvépítéses eljárással. A Commerzbanknál a 4. legnagyobb, a Deutsche Bank esetében pedig a 7. legnagyobb tulajdonos volt a Cerberus. A meglévő 62,7 millió darabos Commerzbank részesedéséből 25,3 millió részvényt értékesített. 7,5 eurón, többszörösen túljegyezték az ajánlatot, ami nagyságrendileg 2,5%-os diszkontot jelent a tegnapi záróárhoz képest. 21 millió darab Deutsche Bank részvényt is eladott a meglévő 62 millió darabos mennyiségéből. Az értékesítés 12,06 eurós árfolyamon történhetett, ami szintén 2,5% körüli diszkontot jelent.
Megnyitotta első két üzletét Európában a JD.com. Az e-kereskedelemmel foglalkozó kínai cég Hollandiában a cég európai brandjével, az Ochama-val indította üzleteit. Az üzletek robotizáltak, az okoseszközökön applikációban leadott rendeléseket a helyszínen robotok készítik elő és adják át a vásárlóknak. A cég részvényei két százalékot emelkedtek a mai kereskedés során.s
Az utóbbi napokhoz képest tegnap csak minimálisan tudott erősödni a forint, a 357,5-ös szinten húzódó 200 napos átlag megállította a magyar deviza előretörését. A devizapár a volatilisabb nap után végül 358,4-en zárt tegnap. Az erős támasz áttörésével ma is megpróbálkozhat a kurzus, most reggel valamelyest 358 alatt kereskedik a devizapárt. A hazai fizetőeszköz a régiós devizák közül a jól teljesítők között van.
Folytatódik az euró és a dollár pávatánca, a befektetők továbbra sem mozdítják el jelentősen egyik irányba sem a devizapár árfolyamát. A héten eddig enyhe dollárgyengülés látható, komolyabb változást a hét második felében érkező makrogazdasági adatok jelenthetnek.
A WTI 79, a Brent 81 dollár volt ma reggel a közeli határidőre. A piac figyeli, hogy Kína miként lép fel a koronavírus járvánnyal szemben. Egyelőre marad a nulla fertőzött politika, miután tegnap az 5 milliós Anjang városát zárták le a hatóságok, mivel több omikronnal fertőzött lakost találtak. A várakozások szerint az ország ezt az irányt fogja folytatni a februári téli olimpiai játékokig. A lezárások jelentős kiesést okozhatnak az olajkeresletben, főleg ha több nagyvárost kell egyszerre ellenőrizni. A líbiai El-Sharara mező újra termel, a teljes líbiai kihozatal eléri a napi egymillió hordót. A piac várja a ma délutáni API adatokat is az USA nyersolaj tartalékairól.
Az arany 1.809 dollárig erősödött ma reggel, miután Jerome Powell amerikai jegybankelnök szerint a Fed mindent megtesz, hogy a fogyasztói infláció ne szabaduljon el. Ez azt jelenti, hogy márciusban jó eséllyel kamatemelés lehet az USA-ban. Powell szerint az inflációs várakozások nem szivárogtak be az USA gazdaságába, emiatt megfogható a folyamat, amivel a Fed is tisztábban van. A decemberi USA inflációs adat holnap jelenik meg, ami további nyomást helyez a jegybankra. A 10 éves USA dollár hozam 1,76%-ra enyhült, de tegnap még 1,8% felett is volt a hozam.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.