Erste kommentár 2021 telis-tele volt izgalmakkal és veszélyekkel, de a részvényindexek végül nagyon jó teljesítményt produkáltak. Európában és az USA-ban is hatalmasat mentek a piacok, és ha tényleg...
2021 telis-tele volt izgalmakkal és veszélyekkel, de a részvényindexek végül nagyon jó teljesítményt produkáltak. Európában és az USA-ban is hatalmasat mentek a piacok, és ha tényleg fegyelmezettek voltunk, akkor szép évet zárhattunk. A fegyelmezettség 2022-ben is kulcsszerepet kaphat, hiszen az elemzők többsége szerint idén elmaradnak a 20% körüli hozamok, és ennek csak a töredékével számolhatunk. Az olyan kockázatok, mint az ellátási láncok szűk keresztmetszete, az infláció, a szigorodó monetáris politika, vagy a koronavírus lehet hogy gyengébb formában ugyan, de velünk maradnak, és további nehézségeket okozhatnak a cégeknek, illetve a gazdaságoknak. Az olaj 60% körüli emelkedését követően több elemző még további emelkedést vár, és az energiaszektor 2022-ben is kiemelkedő befektetés lehet, miután a kereslet a pandémia alatti csökkenés után egyre inkább nő. Ha már koronavírus, akkor érdemes lesz figyelni, hogy a vírus gyors terjedését követően hogyan alakulnak az adatok. Ha enyhül a járványhelyzet, akkor a szabadidős tevékenységekkel foglalkozó vállalatok a nyáron felülteljesíthetnek, hiszen a kereslet adott, miután az emberek közel két év bezártság után ismét utaznának és szórakoznának. Az amerikai Federal Reserve lépései is meghatározóak lehetnek idén, és ugyan a piac három kamatemeléssel számol 2022-ben, de a koronavírus alakulása miatt bármi megtörténhet.
Akárhogyan is alakul a 2022-es év, biztos, hogy számtalan lehetőséggel találkozhatunk, amit fegyelmezettséggel ki is használhatunk.
Már a hét elején sem unatkozhatunk, hiszen az USA-ban és Kínában beszerzési menedzser index adatokat közölnek, de az inflációs és fogyasztói hangulat adatok sem elhanyagolhatók Európából a hét második felében. Itthon a KSH a foglalkoztatottság novemberi alakulását teszi közzé szerdán, míg pénteken pedig kiskereskedelmi adatokat publikálnak.
Vegyesen kezdik a 2022-es évet az ázsiai indexek. Japánban a Nikkei 225 0,4%-kal csökkent, míg Kínában a Shanghai Composite index 0,6%-os felértékelődést mutat. A Hang Seng technológiai index 0,7%-os csökkenést mutat zárás előtt.
Európa vegyesen teljesített múlt hét csütörtökön, viszont a 0,2%-os csökkenés ellenére is 21% körüli teljesítményt tudott produkálni 2021-ben. A FTSE 100 0,3%-kal csökkent az év utolsó kereskedési napján, míg a francia CAC 40 szintén 0,3%-kal zárt lejjebb. A német DAX 0,2%-os emelkedett. A teljes évre a DAX 16% körüli emelkedést produkált, míg a FTSE 100 árfolyama 13%-kal tudott emelkedni. A francia index felülteljesítette az európai átlagot, több, mint 28%-kal értékelődött fel tavaly.
Amerika kisebb csökkenéssel zárta az év utolsó kereskedési napját, miután a Dow Jones index 0,2%-kal, az S&P 500 0,3%-kal, a Nasdaq pedig 0,6%-kal értékelődött le. Ennek ellenére mindahárom index 20% fölötti teljesítményt produkált 2021-ben, az S&P 500 28% körüli teljesítményével felülmúlta társait.
Horvátország vitatja a MOL és a horvát kormány közti, az INA irányítási jogáról szóló, 2016-os jogerős genfi per kimenetelét. Erről Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök beszélt még szilveszter előtt. A horvátok szerint a MOL és az délszláv ország közti egyezség törvénytelen, mivel korrupció révén jött létre, míg a genfi döntés értelmében ez a szerződés továbbra is jogszerű. A horvát miniszterelnök arról is beszélt, hogy nem keresik tovább a lehetőséget a MOL kivásárlására a horvát cégből. Véleményünk: Nem látszik, hogy a két fél között hamar megegyezés születne az INA jövőjével kapcsolatban. Ráadásul esedékes, hogy a washingtoni döntőbíróság is véleményt mondjon a kérdésben, és várhatóan a MOL javára döntsön, ami jelentős, többszázmillió eurós kártalanítás kifizetését jelentheti a magyar vállalat számára, mivel a horvát fél megszegte a privatizációs szerződést. Hernádi Zsolt MOL vezérigazgatóról tavaly októberben egy zágrábi bíróság jogerősen kimondta, hogy korrupció vádjában bűnös, ami tovább nehezíti a helyzet megoldását. Azt gondoljuk, hogy a horvát lépés összefügg azzal, hogy a washingtoni döntés hamarosan napirenden lesz. Ez pedig kedvező lehet a MOL számára. A kártalanítás nemzetközi fizetésekből is lefoglalható.
Az AT&T és a Verizon elutasította az amerikai légügyi hivatal (FAA) azon kérését, hogy halasszák el az új 5G mobil szolgáltatás január 5-i bevezetését, ami a légitársaságok szerint biztonsági kockázatot jelenthet, mert zavarhatja a repülőgépek elektronikáját. Mindkét vállalat vezérigazgatója azt mondta, hogy hajlandóak hat hónapos szünetet tartani bizonyos repülőterek közelében, amelyeket az amerikai tisztviselőkkel és a légiközlekedési ágazattal folytatott tárgyalások során választanak ki.
A Tesla remek negyedik negyedévet zárt, hiszen 308.600 darab autót értékesített, ami újabb rekordot jelent, felülmúlva a 267.000-es elemzői várakozást is. 2021-ben így összesen 936.000 autót adott el a vállalat, ami 87%-os emelkedést jelent 2020-hoz képest, és meghaladja a 897.000-es várakozást is. Ez a globális chiphiány ellenére előrevetítheti a Tesla sikerességét 2022-ben is, és Kínából is nagyobb növekedés várható.
A félvezető gyártó cégek remekül teljesítettek2021-ben, és ez minden bizonnyal 2022-ben is folytatódhat az Euler Hermes elemzője szerint. A tavalyi 26%-os növekedést követően idén további 9%-kal növekedhetnek az eladások, így elérhetik a 600 milliárd dollárt. Három tényező játszhat kulcsszerepet az iparág további növekedésében: a fogyasztói elektronika iránti növekvő kereslet, a növekvő árak, illetve a félvezetők fejlesztése és jobb teljesítménye.
Januárban sem enyhül a kínai ingatlanfejlesztőkre nehezedő nyomás. Összesen 197 milliárd dollárnyi adósság kifizetése esedékes a hónapban, ami több, mint a novemberi és decemberi kötelezettségek összege. A lejáró kötvények mellett kuponfizetés, vagyonkezelői kötelezettségek és a külföldi munkavállalóknak kifizetendő bérek is szerepelnek a listán. A kínai kormányzat felszólította a fejlesztőket, hogy teljesítsék tartozásaikat, azonban bármennyire is próbálja őket támogatni az állam, kérdéses, hogy honnan fogják megszerezni a szükséges likviditást a cégek.
Enyhe gyengüléssel kezdte a 2022-es évet a forint, a ma reggeli kereskedésen 369,1-ig emelkedett az EURHUF kurzus. A kismértékű romlás jellemző volt a régiós devizákra is, a cseh korona, a zlotyi és a kuna egyaránt lefelé mozdult, közülük a cseh fizetőeszköz romlott relatíve a legnagyobb mértékben.
Az utóbbi hetek minimális euró erősödése nyomán ma reggel 1,134-en áll az EURUSD árfolyama. A kurzust továbbra is leginkább a 20 és 30 napos mozgóátlag tartja szinten.
A WTI 75,9, a Brent típusú kőolaj pedig 78 dollár volt az év első kereskedési napján a közeli határidőre. A kőolaj ára a két ünnep között emelkedni tudott, mivel egyre erősebb az optimizmus, hogy az omikron járvány nem okoz olyan mértékű lezárásokat a világban, mint amire korábban számítani lehetett. Úgy tűnik, hogy Kínában is sikerül megfogni a koronavírus terjedését, ami főleg az észak-keleti Hszian városát sújtotta. Kínában az elmúlt hetekben napi 200 körüli új fertőzöttet azonosítottak, ami a 2021 márciusi, vuhani eset óta a legnagyobb kitörést jelenti. Az OPEC a héten ül össze virtuálisan, s a kartell a várakozások szerint ismét napi 400 ezer hordóval növelheti a kitermelés mértékét. Néhány OPEC tag aggódik a kereslet, főleg a kínai fogyasztás alakulása miatt, azonban a hírek szerint a többség támogatja a kitermelés fokozását. Az olaj emelkedését segítette, hogy Líbia termelése ideiglenesen napi 700 ezer hordóra mérséklődött, mivel az El Sharara mezőt és a tengerparti kikötőt összekötő vezetéket javítják. Itt korábban a lázadók támadása miatt megsérült az infrastruktúra, ennek rendbetétele heteket is igénybe vehet.
Az arany 1.822 dollárig süllyedt ma reggel, miután a kamatok enyhe emelkedése volt tapasztalható a piacon. Az elmúlt hetek jelentős áremelkedés hoztak, az év végi hangulat alapvetően kedvező volt. A befektetők próbálják felmérni a gazdasági és pénzügyi kilátásokat az omikron járvány és az infláció tükrében. A jegybankok szigorítani fognak, de a szakértők szerint ez nem lesz gyors folyamat, így fennmaradhat az arany iránti kereslet. Ha viszont a Fed többször emel kamatot, az csökkentheti az érdeklődést a nemesfém iránt. A tavalyi év az arany leggyengébb periódusa volt 2015 óta, mivel az árfolyam kismértékben csökkent, erre az elmúlt hat évben nem volt példa.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.