Erste kommentár Az elmúlt napok amerikai és európai kitekintőit követően, most érdemes lenne elkalandozni Ázsiába és szemügyre venni, hogy mit várnak az elemzők Kínában. A konszenzusos vélemény, hogy a...
Az elmúlt napok amerikai és európai kitekintőit követően, most érdemes lenne elkalandozni Ázsiába és szemügyre venni, hogy mit várnak az elemzők Kínában. A konszenzusos vélemény, hogy a kínai részvények nagyon olcsók a hatalmas leértékelődést követően, viszont a politikai kockázat következtében nem várható fellendülés az elkövetkezendő hónapokban. Ha csak megnézzük a kínai indexeket, mint a Hang Seng index vagy a CSI 300 index láthatjuk, hogy ezek teljesítménye nagyon elmaradt az amerikai, illetve európai társaiktól. Míg az USA-ban a Nasdaq 32%-os emelkedést produkált egy év alatt, addig a Hang Seng kínai tech index értéke több, mint 8%-ot csökkent. Értékeltségifronton nagyon kedvezőek lehetnek a kínai részvények, viszont, aki most beszáll, az ne várjon csodára és akár hosszú hónapokig ülhet akár veszteségben is. Azért se vár a UBS elemzője emelkedést a kínai részvénypiacon, mivel nincsen egy olyan erő sem, ami felfelé húzná a piacot. Ahhoz, hogy ismét felfelé kapaszkodjanak az indexek, a kínai ingatlanpiaci, illetve a politikai kockázatnak is csökkennie kell, miután a befektetők ismét bizalmat szavazhatnak a kommunista ország részvénypiacainak. Az idei Evergrande csőd, ami kihatással volt a kínai ingatlanpiac nagyobb részére sem segítette a befektetői hangulatot, és mivel jelenleg is rossz a helyzet, egy kisebb negatív hír is súlyos veszteségeket eredményezhet. Amint az ingatlanszektor ismét magára talál, javulhat a hangulat és elkezdhetnek emelkedni a részvények is. A várakozások szerint jövőre gyengülhet a jüan, ami szintén segítheti a részvények felértékelődését, miután idén nagyon erős volt a deviza, és a kommunista párt többször is hangoztatta nemtetszését a deviza felülteljesítésével kapcsolatosan. Ha valaki mégis a régióban szeretne bogarászni, akkor az ausztrál és a szingapúri piacok érdekesek lehetnek, illetve kevesebb kockázatot jelenthetnek.
Ázsiában az indexek vegyesen teljesítenek. Japánban a Nikkei 225 index 0,4%-kal csökken, míg Kínában a Shanghai Composite index 0,6%-kal nő. A Hang Seng technológiai index 0,2%-t esik.
Tegnap Európában megtört az optimista hangulat és vegyes mozgást produkáltak az indexek. Az Euro Stoxx 50 0,6%-kal csökkent, míg a FTSE 100-nak sikerült 0,7%-kal magasabban zárnia. A CAC 40 és a DAX 0,3%-kal, illetve 0,7%-kal csökkent.
Amerikában vegyes teljesítményt mutattak az indexek. A Dow Jones index 0,3%-kal, az S&P 500 pedig 0,1%-kal nőtt. A Nasdaq viszont 0,1%-kal zárt lejjebb.
Az amerikai gyógyszerfelügyelet engedélyezte a Siemens Healthineers otthon elvégezhető Covid-19 tesztek sürgősségi használatát. Várhatóan januártól lesz elérhető a tesztkészlet, amit már 14-éves kortól használhatnak, vagy akár 2-13 éves kor között is elvégezhető felnőtt segítségével. Az amerikai kormány nemrégiben bejelentette, hogy 500 millió gyors Covid-19 tesztet vásárol, amelyeket januártól ingyenesen osztanak szét azoknak a háztartásoknak, amelyek kérik őket.
Klaas Knot, az EKB kormányzótanács tagja, elmondta, hogy az eurozóna inflációs szintje felülmúlhatja a központi bank várakozásait az elkövetkezendő években. 2022-t követően az EKB 1,8%-os inflációval számol, de Knot szerint ez a szcenárió túl optimista lehet és szerinte inkább 2% fölött maradhat az áremelkedés.
A Kreml kérésére, ma Joe Biden és Vlagyimir Putyin megbeszélést tartanak az Ukrán helyzettel kapcsolatosan. Az USA, Franciaország, Németország és Anglia továbbra is Ukrajnát támogatják, illetve figyelmeztették az orosz vezetést, hogy ha agresszorként lépnek fel, akkor következményei lesznek. Továbbá, Oroszország a jövő hónapban megkezdi a tárgyalásokat az Egyesült Államokkal a NATO keleti terjeszkedésének megszüntetésére vonatkozó követeléseiről.
Az S&P 500 index energia szektor rekord emelkedést mutathat fel idén, miután a pandémiás időszak kezdetén nagyot estek ezek a cégek. Idén eddig 50%-kal nőtt a szektor, miután a fogyasztók egyre többet költenek utazásokra. Az előző rekord 2016-ban dőlt meg 25%-os emelkedéssel. Természetesen ebben az is közbe játszik, hogy a Brent is több, mint 50%-kal nőtt. Az energiaköltségek általában tükrözik a befektetők a gazdaság egészségével kapcsolatos várakozásait. A magas energiaárak most arra utalnak, hogy a befektetők 2022-ben további növekedésre számítanak, de az infláció még átrajzolhatja a térképet. A múlt hónapban a Goldman Sachs a 100 dolláros olajárat is elképzelhetőnek tartották.
Óriásit ment a kínai mesterséges intelligenciával foglalkozó cég, a SenseTime, a hongkongi tőzsdére való bevezetése után, a vállalat részvényei 23%-kal drágultak az IPO napján. A nyitóáron 5,8 milliárd hongkongi dollár (741 millió USD) értékű kibocsátás nem volt zökkenőmentes, ugyanis a SenseTime-ot többek között az amerikai Kereskedelmi Minisztérium feketelistázta, míg a Pénzügyminisztérium emberi jogok megsértésére hivatkozva vezetett be szankciókat a céggel szemben. Elemzők véleménye szerint a jelenlegi ralit spekuláció hajtja, illetve, hogy az évvégi időszakban semmi érdekeset nem találni a tőzsdéken.
A hszian városi lezárások következtében lassulhat a memória chipek gyártása a Samsung és a Micron, a világ egyik legnagyobb memória chip gyártói szerint.
A határidős indexek enyhe csökkenést jeleznek.
Napok óta erősödött az olaj ára, a ma reggeli csökkenés előtt, miután az EIA jelentése szerint nagyobb mértékben csökkentek az amerikai nyersolaj készletek, mint ahogyan azt az elemzők várták. Úgy tűnik, hogy kellően stabil a kereslet a nyersanyag iránt ahhoz, hogy az omikron variáns félelmei által uralt hangulaton felülkerekedjen, a tegnapi kereskedésen 77 dollár fölött is járt a WTI hordónkénti ára, ma reggel 76,3 dolláron állt az árfolyam, a Brent hordója 79 dollár jelenleg. Az EIA jelentésében 3,6 millió hordós készletcsökkenést ír, ez jelentősen meghaladja az elemzők 2,7 milliós várakozását. Kínában csökkentették a magán olajfinomítók által importálható nyersolaj kvótát, ugyanis reformokat szeretnének a szektorban. Jövő héten ülésezik az OPEC+ a piac jelenlegi helyzetének értékeléséről, illetve a 2022-es kínálati irányelvekkel kapcsolatban.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.