Erste kommentár Ismét egy remek évet zárhatnak a börzék, három éve kétszámjegyű hozamokkal jutalmazva a türelmes befektetőt. Az amerikai piacok teljesítettek a legjobban idén, hiszen a három fő...
Ismét egy remek évet zárhatnak a börzék, három éve kétszámjegyű hozamokkal jutalmazva a türelmes befektetőt. Az amerikai piacok teljesítettek a legjobban idén, hiszen a három fő részvényindex megközelítette, sőt az S&P 500 és a Nasdaq át is lépte a 30%-os növekedést. Európában is pezsgőt bonthatnak a parkett ördögei, hiszen az Euro Stoxx index 21%-os emelkedést tudott produkálni az évre, de a francia börze is 28% körüli teljesítményt mutat. Itt a német index 15%-os teljesítménye elmarad az átlagtól. Több stratéga figyelmeztetett, hogy 2022-ben ugyan tovább emelkedhetnek a piacok, búcsút kell mondanunk a kétszámjegyű növekedésnek, miután az inflációs félelmek, a szigorító Fed, egy újabb Covid variáns, geopolitikai kockázatok, illetve további ellátásilánc problémákkal kell majd a cégeknek szembenézniük, ami által csökkenhet a növekedésük. Azonban a sok kockázat ellenére, a fogyasztók hatalmas vagyonokat halmoztak fel a vírus alatt, illetve a cégeknek is teli a puskaporos hordó további felvásárlásokra, fejlesztésekre, illetve részvényvisszavásárlásokra. A legnagyobb elemző házak optimisták 2022-vel kapcsolatosan és az S&P 500 év végére akár az 5.300 pontot is elérheti egyes elemzők szerint. Érdekesség, hogy a Goldman Sachs szerint az európai papírok felülteljesíthetik az amerikai társaikat, miután olcsóbbak, illetve a Deutsche Bank elemzője egy 13%-os emelkedést vár az Euro Stoxx indexben, felülmúlva az S&P 500 várható emelkedését. Az olyan szektorok, mint az energia, pénzügy és a tartós fogyasztási cikkek felülteljesíthetnek 2022-ben, illetve további rotációt várunk a növekedési papírokból az értékalapú befektetések irányába.
Ázsiában emelkednek a részvényindexek, miután tegnap az S&P 500 új rekordon zárt. Japánban a Nikkei 225 1,3%-kal nőtt, míg Kínában a Shanghai Composite és a Hang Seng indexek 0,1%-kal zárhatnak magasabban.
Tegnap Európa jól teljesített, miután az Euro Stoxx 50 és a francia CAC 40 is 0,8%-kal zárt magasabban, illetve a német DAX 0,5%-kal tudott emelkedni. A FTSE 100 változatlan volt.
Amerikában a bikák beindítottak egy emelkedést, miután a Dow Jones index 1%-kal, az S&P 500 és a Nasdaq index 1,4%-kal értékelődött fel.
A török bankfelügyelet összesen 26 személy ellen indított eljárást a török líra manipulálásának vádjával. A gyanú szerint megnyilvánulásaik, és a publikációk alkalmasak voltak a török líra gyengítésére. Köztük van két volt jegybankár, közgazdászok és média személyiségek is. Ez is egy a számos unortodox török eszköz közül a líra erősítése érdekében. Ugyanakkor az ehhez hasonló intézkedések a valóságban inkább rombolják a befektetői bizalmat és hitelességet.
A brit egészségügyi miniszter bejelentette, hogy idén már nem lesznek további járványügyi szigorítások a szigetországban. Korábban még arról pletykáltak, hogy karácsonyt követően további szigorítások jöhetnek.
Egy évvel ezelőtt kezdődött a Covid elleni oltások beadása az EU-ban. Ennek apropóján Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke jelentette be, hogy mostanra a felnőtt lakosság 78%-át már beoltották.
Az amerikai járványügyi központ, a CDC, öt napra csökkentette a karantén kötelezettséget. Tehát ha valakiben kimutatják a vírust öt nap karantén után, ha nem jelentkeznek tünetek, elhagyhatja a karantént az eddigi tíz nap helyett, viszont további öt napig javasolt a maszk használat mások társaságában. Az előrejelzések szerint a fertőzöttek száma nagymértékben növekedni fog az ünnepek után.
Nyolc éve nem látott mértékben bővült a japán ipari termelés novemberben, az előző hónaphoz képest 7,2%-os (hó/hó) adat magasan meghaladta az elemzői várakozásokat, a bővülést elsősorban a gépjármű termelés 43,1%-os ugrása hajtotta. Eközben a munkanélküliségi ráta kissé váratlanul egytized százalékponttal 2,8%-ra nőtt, az egy jelentkezésre jutó nyitott állások számának 1,15-ös aránya megegyezik az előző hónapi adattal.
Nettó nagyjából 190 millió jüan (29,8 millió USD) likviditást pumpál a pénzpiacba a kínai jegybank 2,2%-os 7 napos passzív repó formájában. A PBOC célja, hogy stabilizálja az év végi likviditást.
255 millió dollár kuponfizetése esedékes ma dollárkötvényeire az Evergrandénak, amennyiben ez vagy egy része nem kerül kifizetésre, úgy automatikusan egy 30 napos türelmi időszak marad az Evergrande számára, hogy teljesítse kötelezettségeit. A vállalat vasárnapi nyilatkozata szerint majdnem az összes folyamatban lévő építkezésén folytatódnak a munkálatok, ugyanis ingatlanok ezreit szeretnék befejezni a hátralévő napokban a 2022-es naptári év kezdete előtt. A nagy hitelértékelő intézetek által már „csőd” kategóriába sorolt ingatlanfejlesztő óriás körülbelül 300 milliárd dollárnyi adóssággal rendelkezik.
Ma a határidős indexek kisebb csökkenést mutatnak.
Az MNB bejelentette, hogy nem hosszabbítja meg a bankok osztalékfizetési tilalmát, így január 1-től ismét fizethetnek osztalékot.
A bejelentés megfelel a várakozásoknak és az MNB vezetői is korábban már utaltak rá. Várakozásunk szerint az OTP részvényenként 425 forint osztalékot fizethet a 2019-es és 2020-as évekre, melyekre eddig még nem fizethetett osztalékot és további 340 forintos osztalék várható az idei éves eredmény után, így az osztalék teljes mértéke akár 765 forint is lehet részvényenként.
A tegnapi kereskedés zárására megközelítette a 76 dolláros hordónkénti szintet (ma reggel 75,7 USD/hordó) a WTI ára, amely november 24-e óta a legmagasabb szintje volt a nyersanyagnak. A Brent is több, mint 3%-ot drágult hétfőn, ma reggel 78,7 dollárba került egy hordó. A piac annak ellenére árazott nagyobb keresletet az olaj iránt, hogy Franciaország éppen tegnap tett lépéseket a nagyobb arányú otthoni munkavégzés felé, ugyanis rekord mennyiségű új koronavírus fertőzöttet regisztráltak. Az olaj, ha tartja a jelenlegi szintet, akkor több mint egy évtizede a legjobb évét zárhatja a pandémiára adott reakcióként lezárások és korlátozások sújtotta 2020-as év után, ezzel egyidőben hetedik negyedévét zárhatja növekedéssel a nyersanyag ára.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.