Erste kommentár Az után, hogy a kormány korábban január végéig befagyasztotta az üzemanyagok árát, most a lakossági jelzálog kamatokat fagyasztják be, jövő januártól hat hónapra, az...
Az után, hogy a kormány korábban január végéig befagyasztotta az üzemanyagok árát, most a lakossági jelzálog kamatokat fagyasztják be, jövő januártól hat hónapra, az október 27-i kamatszinteken. A jegybank legutóbbi, decemberi pénzügyi stabilitási jelentése szerint 2021. július 1. és 2022. június 30. között az összes lakossági jelzáloghitel 40%-a (októberben 4.512,4 milliárd forint) kerülne átárazásra. Ez körülbelül 1.800 milliárd forint. Ha hamarosan 4,5% körüli szintre emelik az effektív kamatlábat, az 1.800 milliárd forintnál kevesebb hitelösszegnél mintegy 2,5 százalékpontos kamatrést jelentene a bankoknál fél évre. A bankrendszer terhei 30 milliárd forint körül alakulhatnak. Ebből az OTP-t valószínűleg mintegy 11-12 milliárd forint érintené, mivel szeptember végén 1.679 milliárd forint lakossági jelzáloghitel volt Magyarországon. Ennek részvényenként 40 forint körüli negatív fair érték hatása lenne. A részvénybe a tegnapi esésben ennél jóval többet árazott be a piac.
Ez különben a monetáris politika hatásosságát rontja, hiszen a lakosság nem szembesül a kamatterhek növekedésével, azaz nem fogja vissza a fogyasztást. Ugyanakkor nem számítunk arra, hogy az intézkedést a választások után meghosszabbítanák. Így a részvény a tegnapi több mint 1.000 forintos esésével túlreagálta a hatást.
Ma a DAX a pozitív nemzetközi hangulatban tovább emelkedik, míg a BUX a hatalmas esést követően, az OTP mai emelkedésének köszönhetően szintén a pozitív tartományban van.
Ázsiában emelkednek a tőzsdék, hiszen a japán Nikkei 225 index 0,8%-kal, Kínában a Shanghai Composite 0,5%-kal, a Hang Seng pedig 0,4%-kal kereskedik feljebb.
Európa jól teljesített tegnap, hiszen az Euro Stoxx 50 1%-kal értékelődött fel, míg az angol FTSE 0,6%-kal zárt magasabban. A CAC 40 1,2%-kal, a DAX pedig 1%-kal lett értékesebb zárás előtt.
Amerika szintén emelkedett, a Dow Jones 0,7%-kal, az S&P 500 1%-kal, illetve a Nasdaq pedig 1,2%-kal értékelődött fel. A határidős indexek emelkedést mutatnak.
Tegnap a Tesla több, mint 7%-t emelkedett, miután Elon Musk bejelentette, hogy hamarosan abbahagyja részvényeinek értékesítését. A Twitter bejelentést követően további 928,6 millió dollár értékben adott el részvényeket, ami nagyjából azt jelenti, hogy értékesítette a megígért 10%-os részesedését.
A Pfizer Covid-19 tablettája engedélyt kapott sürgősségi használatra az Egyesült Államokban, kényelmesebb kezelési lehetőséget nyújtva a veszélyeztetett betegek számára a világjárvány kritikus időszakában. A Paxlovid nevű gyógyszer az első otthoni terápia a Covid-19-re, amely megkapta a az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal engedélyét. A hivatal a Merck gyógyszergyártó cég tablettáját is hamarosan engedélyezhetik.
A márciussal végződő üzleti évre 250-450 millió euró közti adózott veszteséggel számol a Ryanair, míg korábban csak 100-200 millió euró közti veszteségre számítottak. Ezt az indokolja, hogy az omikron terjedése és az európai lezárások és beutazási szabályozások miatt jelentősen visszaesett az utazási kedv. A karácsonyi és újévi foglalások alacsonyak, emiatt az utasszám csak 9-9,5 millió lehet decemberben a korábban várt 10-11 millióval szemben, de az alacsony keresletre hivatkozva a januári kapacitásokat is 33%-kal csökkentette a légitársaság.
Továbbra is a 20 és a 30 napos mozgóátlag fölött oldalazik az EURHUF árfolyam. A régiós devizák közül egyedül a cseh korona erősödött nagyot a vártnál is nagyobb, 100 bázispontos kamatemelésre, a többi régiós deviza inkább enyhén gyengült az euróval szemben. Az EURHUF devizapárt 367,9-en jegyzik ma reggel.
Az MNB a korábbi 3,6%-ról 3,8%-ra emelte az egyhetes betéti kamatot. A piaci várakozások egyenlő arányban vártak tartást és 20 bázispontos emelést.
Az EURUSD árfolyam áttörte a 20 és a 30 napos mozgóátlagot is. Az árfolyam 1,129-ről 1,133-ra emelkedett. A dollár index szintén jelentősen esett, mivel az omikron által okozott betegség súlyosságával kapcsolatban kedvező hírek érkeztek, ami növelte a piacok kockázatvállalási hajlandóságát.
A vártnál nagyobb mértékben csökkent az Egyesült Államok nyersolaj készlete az EIA jelentése alapján, melynek hatására drágult a nyersanyag, ma reggel a WTI hordónkénti ára 72,7 dollár, míg a Brent nyersolajé 75,3 dollár volt. Az EIA jelentése alapján 4,7 millió hordóval zsugorodott a nyersolaj készlet, ami jóval több, mint a 3,9 milliós elemzői várakozás, ugyanakkor a benzinkészlet 5,5 millió, míg a desztillátumok készlete 0,4 millió hordóval nőtt. Az USA mellett másik nagy olajfogyasztóként Dél-Korea is bejelentette, hogy januártól piacra fogja dobni nyersolaj készletének egy részét. Az év vége felé közeledve, jelenleg úgy tűnik, hogy idén drágult az olaj a tavaly év végi árhoz képest, ami nem meglepetés, tekintve, hogy egy éve ilyenkor szinte a teljes világ le volt zárva a járványhelyzet miatt. A legfrissebb keresletet növelő tényező, hogy Európában egyre gyakrabban fordulnak elő energiahiányos időszakok, illetve a líbiai és nigériai kitermelés nehézségei. Az omikron variáns továbbra is bizonytalanságot okoz, amennyiben jelentős korlátozásokat és lezárásokat vezetnek be az egyes országok, úgy gyorsan túlkínálat alakulhat ki a piacon.
A Bloomberg által kalkulált dollár index a legnagyobb háromnapos dollárgyengülést mutatta november vége óta, melynek hatására megnőhetett az arany iránti kereslet. A nemesfém árfolyama ma reggel 1807 dollár volt, ez az utóbbi hetekben tapasztalt árfolyamsáv legfelső része. A menekülőeszköz piacát jelenleg elsősorban az omikron variáns tartja feszesen. Az elemzők az esetleges kormányzati intézkedéseket, illetve azt figyelik, hogy mennyire fogja leterhelni az egészségügyet, ha nagyon elterjed a vírus ezen mutációja.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.