Erste kommentár Egyre inkább közeledünk ahhoz, hogy csak egy emlékké váljon az olcsó pénz kora, amiről majd nosztalgiával mesélhetünk az unokáinknak, s ami sokkal tovább tartott, mint gondoltuk. Itthon még...
Egyre inkább közeledünk ahhoz, hogy csak egy emlékké váljon az olcsó pénz kora, amiről majd nosztalgiával mesélhetünk az unokáinknak, s ami sokkal tovább tartott, mint gondoltuk. Itthon még nagyobbat lépett tegnap az MNB. Nem csak megemelte az alapkamatot 2,4 százalékra, igaz kisebb mértékben, mint a piac gondolta, hanem azonnal meg is szünteti a kötvényvásárlási programot, és kivezeti NKP-t is. Mind a két lépésre számítani lehetett egyébként. Az előbbire kisebb, az utóbbira nagyobb valószínűséggel. Vagyis megszűnt a fék és a gázpedál egyidejű nyomása, most már csak fékezünk, ami a GDP előrejelzés csökkentésében is tetten érhető. Hiszen a jegybank az idei és a jövő évre is csökkentette a gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését (6,3-6,5 százalékra illetve 4-5 százalékra), míg az inflációs előrejelzését emelte (5,1 százalékra illetve 4,7-5,1 százalékra). Ez pedig az álmoskönyvek szerint nem jó jel. Ugyanis egy kis lépés a stagfláció irányába, ami az egyik legveszélyesebb gazdasági helyzet. Félreértés ne essék, ettől a rémtől még messze vagyunk, s reméljünk nem is fogunk a karjaiban kikötni, de azért mégis csak rossz irány. Ráadásul nem csak mi haladunk e felé, hanem Németország vagy épp az USA is.
A DAX kis emelkedéssel kezdte a napot az után, hogy tegnap jelentőset esett a kezdeti emelkedésből. Mindezt úgy, hogy a technikai indikátorok alapján erre nem volt oka. Azaz ez egy komoly gyengeség jele. A BUX pedig alapvetően stagnálással kezdte a napot, a tegnapi nagyobb esését követően.
Ázsiában vegyesen teljesítenek a részvényindexek. Japánban a Nikkei 225 0,1%-kal kereskedik feljebb, míg Kínában a Shanghai Composite index 0,4%-kal, a Hang Seng pedig 1,1%-kal csökken.
Európa tovább esett tegnap. Az Euro Stoxx 50 0,9%-kal, a FTSE 100 0,2%-kal, a DAX pedig 1,1%-kal értékelődött le. A francia CAC 40 változatlan volt.
Amerikában szintén pesszimista volt a hangulat, estek az indexek. A Dow Jones 0,3%-kal zárt lejjebb, míg az S&P 500 0,8%-kal, a Nasdaq pedig 1,1%-kal értékelődött le. Kisebb csökkenést mutatnak a határidős indexek.
Az MNB tegnap a várt 40 bázispont helyett 30 bázisponttal, 2,4%-r emelte az alapkamatot. Bár az effektív eszköz úgy is az egyhetes betét, melynek kamatát csütörtökön határozza meg a jegybank, de a keddi jelzés alapján itt is legalább 30 bázispontos emelés várható, 3,6%-ra. A monetáris tanács döntött az állampapír vásárlási program és a Növekedési Kötvényprogram lezárásáról is, utóbbi esetben a döntés a folyamatban lévő kibocsátásokat nem érinti. Virág Barnabás, a jegybank alelnöke ezúttal is hangsúlyozta, hogy az infláció megfékezése érdekében hosszú, elhúzódó kamatemelési ciklusra van szükség.
A novemberi csúcs után az infláció csökkenő pályára állhat, elsősorban a bázishatás miatt, de a maginflációs folyamtok továbbra is magas szinten maradhatnak. A jegybank elhúzódó árnyomásra számít, 2022 egészében a tolerancia sáv (4%) fölött maradhat a maginfláció, és csak 2023 első felében érheti el a 3%-os célt. Miközben továbbra is felfelé mutató inflációs kockázatok láthatóak. A növekedés az idei 6,3-6,5%-ról 4,0%-5,0%-ra csökkenhet jövőre, de így is robosztus maradhat.
A jegybanki bejelentés követően átmenetileg erősödött a forint, a 30 napos mozgóátlag 365,4-es szintje közelében is járt, de végül a 367,7-es nyitószintre tért vissza az árfolyam.
Az EURUSD árfolyamot továbbra is kivárás jellemzi a Fed mai kamatdöntését megelőzően, melyen az eszközvásárlási program kivezetésének (tapering) felgyorsításáról dönthet a jegybank. Az EURUSD árfolyam továbbra is a 20 napos mozgóátlag alatt tartózkodik, ma reggel 1,127 környékén jegyzik a devizapárt.
A WTI 70 dolláron, a Brent 73 dolláron volt ma reggel, ami mintegy másfél dolláros csökkenést jelent tegnaphoz képest. A piac aggódik amiatt, hogy az omikron koronavírus variáns terjedése miatt több ország is a lezárásokról döntött, míg Kínában is kezd egyre gyakrabban felbukkanni a vírus. Az ázsiai ország eddig nagyon szigorú szabályokkal meg tudta akadályozni a járvány terjedését, de félő, hogy még ennél is súlyosabb eszközök kellenek ahhoz, hogy a gyorsabban terjedő omikront kivédje az ország. Ez különösen a februári téli olimpia előtt kulcsfontosságú Kínának. Emiatt viszont visszaeshet az ország kőolaj kereslete, ami csúcsot dönthetett az utóbbi hónapokban, mivel Kína engedte a független kőolajfinomítók számára a szabad importot, hogy csökkentse az energiaárak felől érkező nyomást. Az USA járványügyi adatai szerint az új fertőzések 3%-a már az omikronhoz volt köthető az elmúlt hónapban. Az olajpiacot nehéz helyzetbe hozza az is, hogy a pénzügyi spekulánsok kockázatvállalása a magasabb inflációval párhuzamosan csökken, emiatt kisebb mértékben vesznek fel pozíciókat az olajpiacon. Ráadásul a piac szerkezete a kontangó irányba mozdult el, ami elriaszthatja az áremelkedésre játszó szereplőket.
Az arany 1.768 dollárig süllyedt, miután a tegnapi termelői árindex adat kétszámjegyű áremelkedést mutatott. Ez a befektetők számára azt jelenti, hogy a fogyasztói infláció magas lesz 2022-ben, aminek következtében a Fed gyorsíthatja a kötvényvásárlás leállítását és korábban emelhet kamatot, mint a várakozás, ami 2022 év közepe. Az amerikai jegybank kamatdöntő ülése ma zárul, és délután várhatóan megszólal a Fed. A növekvő rövidtávú fogyasztói infláció akár gyors lépésekre is késztetheti a világ jegybankjait, ami jelentős tőkekivonást eredményezhet a nemesfémek piacáról. A dollár is erősödött, miután a piac árazza a jövőbeli magasabb USA dollár kamatokat.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.