Erste kommentár Az MNB meglépte, s ezzel meglepte a piacot tegnap. A refinanszírozási rátát 4,1 százalékra, míg a betétit 1,6 százalékra emelte a korábbi 3,05 és 1,15 százalékról. Ezzel 120...
Az MNB meglépte, s ezzel meglepte a piacot tegnap. A refinanszírozási rátát 4,1 százalékra, míg a betétit 1,6 százalékra emelte a korábbi 3,05 és 1,15 százalékról. Ezzel 120 bázispontra növelte a mozgásterét az effektív kamatráta emelésre, amely az egyhetes betéti ráta. Így a holnapi betéti tender kamata is jelentősebbet emelkedhet. Makroelemzőink az MNB lépését követően 40 bázispontos emelést várnak holnapra. Így nem meglepő, hogy a forint is erősödik a bejelentés óta, míg előtte inkább csak nagy volatilitással táncolt a 367-es szint környékén.
Mindeközben az izraeli egészségügyminiszter szerint az omikron nem veszélyes azokra nézve, akik három Pfizer oltást kaptak. Ez megnyugtatólag hat a piacokra, de az elemzők felhívják a figyelmet, hogy az omikronnal kapcsolatos hírek nyertese inkább csak a volatilitás, hiszen a rossz hírre erős eladásokat, majd a jobb hírek kapcsán vételeket láthatunk. Mindenesetre a járványügyi szakemberek szerint négy hétre van szükség, hogy lényeges dolgokat tudjunk meg a vírus kapcsán azon túlmenően, hogy gyorsan terjed. Ilyenekre gondolunk, hogy (i) az oltások védenek-e vele szemben; (ii) tényleg a deltát kiütő szerényebb variánsról van-e szó, ami elhozhatja a súlyos járvány végét, mint ahogy annak idején az influenza tette a spanyolnáthával.
Mindenesetre ma picit örülőünk, s ez emelkedést hozott a DAX és a BUX index esetében is a reggeli órákban.
Ázsia emelkedik, hiszen Japánban a Nikkei 225 0,4%-kal kereskedik feljebb, míg Kínában a Shanghai Composite 0,4%-os, a Hang Seng pedig 1%-os pluszban van.
Tegnap Amerika nagyott esett, hiszen a Dow Jones és az S&P 500 is 1,9%-kal értékelődött le, a Nasdaq Composite pedig 1,6%-os mínuszban zárt. A tegnapi esést követően ma már emelkedést mutatnak a határidős indexek.
Európa szintén esett tegnap a vírussal kapcsolatos aggodalmak miatt. Az Euro Stoxx 50 1,1%-kal csökkent, míg a francia CAC 40 0,8%-kal értékelődött le. Németországban a DAX 1,2%-kal zárt lejjebb.
Vegyesen sikerült a Salesforce harmadik negyedéves eredménye. A 6,86 milliárd dolláros bevétel felülmúlta ugyan a 6,8 milliárdos várakozást, de az 1,27 dolláros EPS elmaradt a várt 1,74 dollártól. A kilátások sem jók, hiszen a negyedik negyedévre a cég részvényenkénti eredmény várakozása 72 és 73 cent között van, míg az elemzők 82 centtel számoltak. A negatív jövőbeli kilátások miatt a cég papírja több, mint 6% esett zárást követően.
Tovább folytatta részvény visszavásárlási programját az Adidas. Október 8. és november 25. között több, mint 1,6 millió részvényt vásároltak vissza 277,83 eurós átlagáron, 450 millió euró összértékben. Ezzel idén már közel három és fél millió részvényt vásároltak vissza 1 milliárd euró összértékben. A sportszergyártó cég tervei szerint 2025-ig jelentős szabad pénzáramot szeretne generálni, amelyhez további visszavárásokra is szükség lesz, a következő program 2022 első negyedévében várható.
A Stellantis bejelentette, hogy egy befektetés keretében együttműködik a Factorial Energy-vel az akkumulátorok fejlesztésének felgyorsítása érdekében. A hírre a Stellantis 1,5%-kal árfolyameséssel reagált.
Nehéz időszak előtt áll a kínai Kaisa befektetői csoport, ugyanis külföldi kötvényesei nem tesznek eleget a cég azon kérésének, hogy hosszabbítsák meg papírjaik futamidejét. A Kaisa az óriási adósságokkal terhelt ingatlan befektetői szektor egyik legeladósodottabb szereplője, csak jövő héten több százmillió dollárnyi kötvénye jár le, a következő 12 hónapban pedig várhatóan három milliárd dollárnyi tőkét kell kifizetnie.
Az MNB a tegnapi, nem kamatdöntő ülésén a korábbi 1,15 százalékról 1,6 százalékra emelte az overnight betéti rátát, míg refinanszírozási rátát 3,05-ről 4,1 százalékra vitte fel, miközben az alapkamatot 2,1 százalékon hagyta. Ezzel lehetővé tette, hogy holnap jelentősebben megemelje az egyhetes betéti rátát a jelenlegi 2,9 százalékról. Erre a várakozásunk 3,3 százalék a meglepő lépést követően. Így nem csoda, hogy a forint elég nagyot ralizott, s ma reggel már 364 alatt is kereskedtek az EURHUF kereszttel.
Jerome Powell szerint a következő FOMC meetingen biztosan szóba kerül a tapering felgyorsítása. Erre a megjegyzésére nagyot erősödött a dollár. Az EURUSD kereszt 1,38 környékéről egészen 1,24-ig esett, hogy aztán újra emelkedjen, s ma reggel már 1,33 környékén találjuk az árfolyamot.
A Brent 71,7, a WTI 68,4 dollár volt ma reggel. Tegnap jelentős mértékben esett a kőolaj ára, majd ma reggel ismét erősödött a kurzus. A nyersolaj árának fő mozgatórugója az omikron koronavírus okozta gazdasági hatás. A piac figyeli, hogy milyen egészségügyi hatása lehet ennek a variánsnak, főleg azt, hogy a meglévő vakcinák mennyire hatékonyak ellene. Félő, hogy ismét tömeges lezárások lesznek, ami negatívan hat a kőolaj keresletére. A hírek szerint az OPEC fontolgatja, hogy a holnapi virtuális ülésen nem változtat a kitermelési mennyiségeken, vagyis januártól maradna a mostani termelési szint a tagállamok részéről. Ez némileg segítette ma reggel a kőolajárak emelkedését. A tegnapi API jelentés enyhe csökkenést mutatott az USA nyersolaj készleteiben, viszont Cushingban, ahol a legnagyobb tárolók találhatók, mind a nyersolaj, mind a benzintartalék szintje nőtt.
Az arany 1.783 dollárig gyengült ma reggel. A fő kérdés, hogy milyen mértékben terjed az új koronavírus variáns, okoz-e súlyos megbetegedéseket és hogy mennyire hatékonyak ellene a vakcinák. Egyelőre kevés az adat az omikronról, emiatt nagyon bizonytalanok a piacok. Az infláció is aggasztja a befektetőket, ha a világ ismét a tömeges lezárások mellett dönt, az a pénzromlási ütem további növekedését okozhatja. A magasabb infláció elméletben segíthet az aranynak, főleg, ha ezt nem követik a nominális kamatok, így negatív reálkamatszint jön létre. A kereskedés mindenesetre változékony volt, ami azt mutatja, hogy a bizonytalanság miatt egyelőre nem tudja eldönteni a piac, hogy milyen irányba mozduljon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.