Erste kommentár Szinte folyamatosan az inflációról beszélünk. Nem csak itthon, hanem szerte a világban, miközben a jegybankok csak a mantrát nyomják, hogy nem kell félni, átmeneti dolgot látunk. Közben azért nem...
Szinte folyamatosan az inflációról beszélünk. Nem csak itthon, hanem szerte a világban, miközben a jegybankok csak a mantrát nyomják, hogy nem kell félni, átmeneti dolgot látunk. Közben azért nem árt felkészülni arra, hogy előbb vagy utóbb az érték alapú befektetések kerülnek megint a középpontba a növekedési jellegűekkel szemben. Az idei évben különben viszonylag kiegyensúlyozott eddig az emelkedés. Míg a növekedés-túlsúlyos Nasdaq 31 százalékkal emelkedett, addig az inkább értékalapú papírokat tartalmazó Dow Jones 25 százalékkal értékelődött fel. (Az S&P500 pedig 33 százalékkal.) Ugyanakkor tavaly ez még úgy nézett ki, hogy 43 százalékkal a Nasdaq vitte a prímet, míg az S&P500 16 százalékkal igencsak lemaradt, s a Dow Jones a maga 7 százalékával a futottak még kategóriába szorult. Vagyis egyértelműen látszik a rotáció, de idén a pénzbőségnek köszönhetően még inkább csak a felzárkózást láthattuk. Ugyanakkor a mennyiségi lazítás megszüntetésével és a jövőre várhatóan elinduló kamatemelésekkel a változás nagyobb lehet.
Itthon is egyre inkább az infláció, a monetáris politika a téma. Miközben a jegybank próbál fékezni – igaz, csak óvatosan nyomja a pedált – addig a kormány éppenséggel a gázpedált nyomja, de azt tövig. A soha nem látott mértékű osztogatásra amúgy megvan a pénze, hiszen a jegybanknál levő számláján sok ezermilliárd forint pihen. Most mindenkit az foglalkoztat, hogy holnap az MNB felzárkózik-e a régiós jegybankokhoz, és jobban belelép-e a fékbe. Az elemzők ezt várják, sőt van olyan is, aki a pedál majdnem tövig nyomását vizionálja.
A DAX nulla körül mozog ma reggel, miközben a BUX az elmúlt napok jelentősebb eséseit követően megpróbál feltápászkodni, leporolni a köpenyét, és elindulni fölfelé.
Amerikában egyértelműen az optimizmus uralkodott pénteken, a technológiai szektor felülteljesítésével. A Dow 0,5%-ot, az S&P 0,7%-ot, a Nasdaq pedig 1%-ot emelkedett.
Európában vegyes volt a kép. Míg a CAC40 0,5%-ot emelkedett, addig a DAX lényegében stagnált, a FTSE100 pedig 0,5%-ot csökkent. Az energia és az utazáshoz, szabadidőhöz kapcsolódó cégek részvényei teljesítettek leggyengébben.
A kedvező kínai makroadatok ellenére sincs kiugró lelkesedés Ázsiában, mivel az ingatlanfejelsztők esése visszahúzza a piacot. A Nikkei 0,6%-ot emelkedik, míg a Hang Seng és a Shanghai index stagnál.
A Lufthansa visszafizette az alárendelt kölcsöntőke második részét is. A mostani 1 milliárd euró törlesztésével a cég teljes mértékben visszafizette az állami mentőcsomagot. A német államnak azonban még így is marad 14%-nyi részesedése, amit vállalása szerint 2023 októberéig, vagyis két éven belül értékesíteni fog.
Az Airbus jelentős, több mint 30 milliárd dollár értékű, 255 darab keskenytörzsű repülőgépre vonatkozó óriási megrendelést kapott a Dubai Airshow-n. Az Emirates a flotta-átalakítását fontolgatja, és a Boeing csúszásban levő 777X-ét az Airbus A350-es repülőgépeivel helyettesítené. A szélestörzsű repülőgépek értékesítése a járvány idején csökkent, mivel visszaszorultak a hosszú távú utazások. Emiatt még fontosabbá vált az Airbus és a Boeing számára is az eladások megtartása vagy akár a rendelésállomány bővítése, és az Emirates fontos partner. Az Airbus 255 darabos megrendeléséből egyébként 102 a WizzAir-től érkezett. Ezek közül 27 darab a nagy hatótávolságú XLR, amelyek 2023 második felében kerülnek leszállításra, és amelyek lehetővé teszik majd a WizzAir számára a London-Dubai vagy a London-Abu-Dzabi járatok indítását.
Pénteken a régiós devizák jellemzően oldalaztak az euróval szemben. A forint ugyanakkor ismét jelentősen gyengült az euróval szemben. Az EURHUF jegyzés már 366,8-on áll, megközelítve a 367-es októberi lokális csúcsot. A gyengülő forint különösen izgalmassá teszi a holnapi kamatdöntő ülést. A konszenzus 30 bázispontos emelést vár, de például a Morgan Stanley 75 bázispontos, az HSBC 70 bázispontos lépésre számít.
Megállt a dollár jelentős erősödése, ahogy némileg enyhültek az amerikai kamatemelési várakozások. Az EURUSD árfolyamot 1,146-on jegyzik ma reggel. A dollár stabilizálódása miatt némileg fellélegezhetnek a feltörekvő piaci devizák is.
A WTI 80,2 dollárig, a Brent típusú kőolaj pedig 81,5 dollárig gyengült. Egyre erősebb a nyomás Joe Biden amerikai elnökön, hogy csökkentse az olajárat, elsősorban a stratégiai készletek egy részének piacra dobásával. A Szenátus demokrata frakciójának vezetője, Charles Schumer is erre biztatta, mivel a fogyasztóknak azonnali segítség kell a kutakon. Az elnök népszerűségi indexe mélypontra esett, főleg a magas benzinárakkal és az inflációval elégedetlenek az amerikaiak. A hírek szerint november 29-én újraindulnak a tárgyalások az Egyesült Államok és Irán között az ország atomprogramjáról. A perzsa állam napi 1-1,5 millió hordóval több olajat tudna exportálni, ha az ellene hozott szankciókat feloldanák. Ez szintén elősegítheti az olajárak esését.
Az arany erősödése megállt, miután egy sor kínai gazdasági adat azt mutatta, hogy az ázsiai ország gazdasági aktivitása továbbra is erős. A piac a héten a Fed képviselőinek megszólalásaira vár. A múlt heti nagy arany áremelkedés főleg annak volt betudható, hogy a magasabb inflációs adat miatt félelem volt a befektetőkben, hogy a pénzromlás nem lesz átmeneti az Egyesült Államokban és a világban. A Fed a hírek szerint addig nem akar kamatot emelni, amíg a munkaerőpiac nem stabilizálódik. Ez pedig azt jelentheti, hogy még egy darabig negatív marad a reálkamat, ami kedvező hír az aranyra nézve. A 10 éves amerikai állampapír hozam 1,55%-ra mérséklődött.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.