Erste kommentár Picit furán alakul a DAX árfolyama mostanában. Az index csúcsra emelkedett, igaz volt benne egy kis nyögve-nyelősség, de ott úgy korrigált, hogy valójában konszolidáció volt, ami pozitív jel. Ennek...
Picit furán alakul a DAX árfolyama mostanában. Az index csúcsra emelkedett, igaz volt benne egy kis nyögve-nyelősség, de ott úgy korrigált, hogy valójában konszolidáció volt, ami pozitív jel. Ennek ellenére egyelőre nem tud tovább emelkedni, pedig a vállalati eredmények is jók. Eddig 35 cég jelentett a 40-ből, s az eredményük 13,8 százalékos növekedést mutat a harmadik negyedévben, ami 11,4 százalékpontos felülteljesítés a Bloomberg adatai szerint. Ugyanakkor pozitív árfolyamreakciót csak az egészségügyi szektor tudott felmutatni a pozitív eredményre, míg az ipar a gyenge eredmény ellenére emelkedett. Az összes többi szektor negatív árfolyamreakciót mutatott a jó vállalati profitok ellenére. Ez pedig negatív jel. Vagyis pozitív és negatív jeleket is láthatunk, miközben az index a tetőn időzik. Ugyanakkor az idei évre vonatkozó P/E ráta a 20,2 pontos csúcsról 15,3-ra csökkent (újra emelkedik), de még mindig az elmúlt 16 éves átlag 13,3-as értéke fölött van. Ha viszont a jövő évet nézzük, már nem ilyen attraktív a dolog, hiszen a csúcs 15 volt, s most 14,4-es értéken forog az index, miközben a sokéves átlag 11,7. Vagyis a jövő év kockázatosabbnak tűnik, mint az idei.
A DAX a pozitív nyitást követően enyhén csökken, míg a BUX indexben egyelőre kitart az emelkedés. Amúgy az utóbbi továbbra is technikai korrekcióban van.
Ázsiában esnek az indexek, romlik a hangulat. A kínai Shanghai Composite 0,5%-os, a Hang Seng pedig 0,4%-os mínuszban van. Japánban a Nikkei 225 0,6%-kal csökkent.
Csökkentek az európia indexek is. Tegnap az Euro Stoxx 50 0,2%-os, a francia CAC 40 0,1%-os, az angol FTSE 100 pedig 0,4%-os mínuszban zárt. A német DAX változatlan szinten fejezte be a kereskedést.
Amerikában szintén megtört a hangulat, hiszen a Dow Jones index 0,3%-kal csökkent, míg az S&P 500 0,4%-kal értékelődött le. A Nasdaq Composite 0,6%-kal zárt lejjebb. A határidős indexek kisebb csökkenést mutatnak.
A Magyar Telekom harmadik negyedéves eredményének főbb sorai rendre a konszenzus felettiek lettek. Ugyan az Erste előrejelzése a piaci átlag felett volt, de az MTel ezt is felülmúlta. A vállalat megerősítette a 2021-es pénzügyi évre vonatkozó iránymutatását.
A bevételek 6,2%-kal 178,1 milliárd forintra nőttek az előző év azonos időszakához képest a harmadik negyedévben, elsősorban a mobil adatforgalomnak és az IT bevételek bővülésének köszönhetően. Utóbbit a magyarországi projektek számára kedvezőbb időszak, valamint az észak-macedóniai testreszabott megoldási projektekből származó bevételek növekedése hozta. A vezetékes bevételek növekedése, a vezetékes szélessáv (optikai kábel fejlesztések) és a TV fejlesztésének köszönhető.
Magyarországon a vegyes mobil ARPU 3,9%-kal nőtt év per év alapon a harmadik negyedévben. A mobil szélessáv használat 34%-kal nőtt az előző évhez képest, 7,9 GB/hónap értékre. A vegyes vezetékes szélessávú és a TV ARPU növekedése erőteljes volt, 5,8%, illetve 2,3% év/év alapon.
Az EBITDA 9,3%-kal 66,4 millió forintra nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az EBITDA ráta 110 bázisponttal magasabb, azaz 37,3 százalékra emelkedett, ami a felső kategóriájú szolgáltatások növekedésének és az alacsonyabb közvetlen költségeknek köszönhető. Ez utóbbi a 2020. harmadik negyedévben elszámolt egyszeri adóköltség miatt következett be.
A nettó eredmény éves szinten 3,9%-kal 17,87 milliárd forintra csökkent, mivel a jobb működési eredmény nem volt elegendő a magasabb kamatkiadások és a származékos ügyletek negatív átértékelésének ellensúlyozására.
Az első háromnegyedéves szabd pénzáram (ami az osztalékot meghatározza) spektrumlicencek nélkül 34,4 milliárd forintra javult a 2020. évi 32,9 milliárd forinttal szemben, főként a magasabb EBITDA hatására.
A cég megerősítette a 2021-re vonatkozó várakozásait. A bevételek 3 százalék körül, az EBITDA AL pedig legalább 3 százalékkal nőhet. A CAPEX AL nagyjából stabil marad, az FCF pedig nagyjából stabil marad és/vagy enyhén emelkedik év per év összehasonlításban.
Véleményünk: Tovább folytatódott a mobil adatforgalom és a vezetékes szélessáv térnyerése, növekedése, és ebben a negyedévben az IT szegmensben is pozitív fejlődést tapasztaltunk. Míg a piac nagyjából stabil EBITDA rátát prognosztizált az idei harmadik negyedévre, addig a Magyar Telekom 110 bázispontos fedezetnövekedést ért el. A nettó eredmény 9 százalékkal haladta meg a konszenzust. Így nem meglepő a mai pozitív árfolyamreakció.
Az Adidas a harmadik negyedévben a várt 5,84 milliárd euró helyett, 5,75 milliárd eurós árbevételt ért el. Az üzemi eredmény 672 millió euró lett, ami nagyjából megfelel a várt 679 millió eurónak. Kínában a vártnál gyengébben teljesített a vállalat, az innen származó 1,16 milliárd eurós árbevétele 120 millió euróval elmaradt a várttól. A kínai piac gyengesége aggasztó jel, hiszen egy nagyméretű piac, amelytől további gyors növekedést vártak, ehhez képest nem tudja hozni a piaci várakozásokat. Ráadásul csak részben magyarázható a Covid miatti kereslet kieséssel, valószínűleg erős tényező benne az Adidas ellen hirdetett bojkott is. A negyedévet egyszeri tételek is sújtották: egy 402 millió eurós, cash flow hatással nem járó leírás a Reebok értékesítése miatt, és egy 600 millió eurós kereslet kiesés a Covid miatti ázsiai lezárások és ellátási problémák miatt. Az Adidas az idei évre vonatkozó eredmény előrejelzését is csökkentette, az adózott eredményt most már a korábbi 1,4-1,5 milliárd eurós sáv aljára várja, a vártnál gyengébb bruttó és operatív marzsok miatt. Az Adidas árfolyama közel 6%-ot esett a jelentésre.
Az Infineon ma publikálta 2021 negyedik negyedéves eredményét. A társaság profitálni tudott a félvezetők iránti magas keresletből és jövőre is erős keresletre számít. Az elemzők 2,94 milliárd eurós árbevételre számítottak, ehhez képest 3 milliárd eurót sikerült a társaságnak elérnie. Az adózott eredmény 464 millió euró lett, szintén felülmúlva a várt 330 millió eurót. A negyedik negyedévben is magas, 20,5%-os EBIT marzsal működött a társaság, de a következő negyedévre további javulást és 21%-os marzsot várnak. A 2022-es üzleti évnek magas várakozásokkal, 21%-os EBIT marzs kilátással és 12,7 milliárd eurós árbevételi várakozással futnak neki. Mind az árbevételi, mind pedig a marzs előrejelzés kedvezőbb a piaci konszenzusnál. A társaság továbbra is jelentős autóipari kereslettel számol a chip-ek iránt, így igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, hogy felpörgessék a termelést. Az Infineon nyitást követően 2%-ot emelkedik az erős negyedéves beszámolóra és a kedvező 2021-es előrejelzésre.
Ma reggel tette közzé harmadik negyedéves eredményét az E.ON. A tisztított nettó eredmény 424 millió euró volt a várt 326,5 millióval szemben, s jelentős növekedést mutat a tavalyi 139 millió euróhoz képest. Az árbevétel 15,05 milliárd euró volt a harmadik negyedévben a tavalyi 12,81 milliárd euróval szemben. Így az eső három negyedévben a tisztított üzemi eredmény 3,93 milliárd euró lett a tavalyi 2,29 milliárddal szemben. Ez jó alapot ad arra, hogy a cég teljesítse az idei évre vonatkozó 4,4-4,6 milliárd közötti várakozását. A piac különben 4,47 milliárd eurót vár. Az éves eredmény tekintetében a piac 2,29 milliárdos várakozása a cég 2,2-2,4 milliárd eurós várakozásának a közepe. Így talán nem meglepő, hogy nem látható jelentős árfolyamreakció a jó eredmények közlése után. Míg a hagyományos, fő üzletben nem volt jelentős változás, a kiskereskedelemben jelentősen emelkedett az árbevétel és profit.
A Rivian Automotive 78 dollárra árazta be a részvényeit, ami felümúlja a várakozásokat. A vállalat értékeltsége 77 milliárd dollár, és közel 12 milliárd dollárt szeretne bevonni a kibocsátás során. A részvény kereskedése ma kezdődik, RIVN ticker alatt.
A Pfizer és a BioNTech az amerikai gyógyszerfelügyelethez fordult, hogy már 18 éves kortól engedélyezzék a Covid-19 támogató oltást. Ez emberek milliói számára adna lehetőséget még év vége előtt az extra dózis felvételére, hiszen a vírus télen gyorsabban terjed.
Hongkongban újraindult a Fantasia Holdings ingatlanfejlesztő kereskedése, de rögtön 40%-ot zuhant. Az Evergrande-nek ma kellene kifizetnie egy 148 millió dolláros kupont a befektetők felé, ami további nyomást helyez a szektorra.
A tegnapi 6,5%-os inflációs adatot követően először erősödéssel, majd gyengüléssel reagált a forint az euróval szemben. Az átmeneti erősödésre magyarázatot jelenthet a gyorsabb ütemű kamatemelésre irányuló spekuláció, máskülönben nem logikus 9 éves inflációs csúcsra az árfolyam erősödése. A tegnapi nap egészét tekintve alig változott a forint árfolyama. Jelenleg 361-en jegyzik az EURHUF devizapárt, mely a 20 és a 30 napos mozgóátlag között tartózkodik.
Az EURUSD megint érintette a rövidtávú mozgóátlagokat, majd ismét lefordult az árfolyam. Ma reggel 1,156-on jegyzik a devizapárt. A technikai képen túl a dollár erősödését támogatta, hogy míg az EKB-s Isabel Schnabel a túl korai kamatemelés veszélyeire figyelmeztetett, addig amerikai kollégája, James Bullard két kamatemelést is indokoltnak lát jövőre az USA-ban.
Az olaj változatlan, 84,21 dollár volt, miután a Biden-kormány visszakozott a stratégiai kőolajtartalékból származó nyersolaj azonnali felszabadításától. A West Texas Intermediate stabil volt, miután tegnap 2,7%-ot emelkedett, mivel a Fehér Ház azt nyilatkozta, hogy nem szabadítanak fel készleteket. Ezt a döntést a kormány előrejelzése befolyásolta, amely azt mutatta, hogy a globális piacon túlkínálat lesz, és az árak a jövő év elején csökkenni fognak. Az API jelentése szerint az amerikai olajkészletek 2,5 millió hordóval csökkentek múlt héten.
Az arany 1.824 dollárig esett, megszakítva a négy napos ralit, miután a kötvényhozamok növekedtek. Az arany két hónapos csúcsra emelkedett az elmúlt napokban, mivel a piac úgy véli, hogy a központi bankok nem sietnek a kamatemeléssel a tartós magas inflációs nyomás ellenére sem. Az arany hagyományosan fedezet az emelkedő infláció ellen, és egyes piaci megfigyelők úgy vélik, hogy az emelkedő árak tovább emelhetik a nemesfém értékét az elkövetkező napokban. A mai amerikai inflációs adat 5,9% körüli értéket mutathat, illetve az 1,5%-os kínai inflációs adat is az arany emelkedését támogatja. Az amerikai inflációs ráta negatív szintre taszítja a kötvények reálhozamát, ami attraktívabbá teszi az aranyat és az ezüstöt.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.