Nem a Squid Game az első olyan kriptodeviza, amelynek egy pillanat alatt omlik össze az árfolyama és nem is az utolsó. A kriptopiac szabályozatlan világában számítani lehet a meglepetésekre, itt különösen érvényes az, ami a tőkepiacon azért általában is igaz: körültekintően, ésszel kell befektetni, nem szabad a gyors meggazdagodás érdekében belerohanni valamibe.
Forrás: Shutterstock Inc.
Egy hét alatt emelkedett az egekbe, és néhány perc alatt omlott össze a Netflix dél-koreai sikersorozatának nevét viselő Squid Game tokenek árfolyama. A kriptopénz ára a CoinMarketCap adatai szerint az október 26-i bevezetést követő egy centről 2856 dolláros magasságba ugrott november első reggelére, majd 99,99%-ot zuhant egyetlen pillanat alatt. A tiszavirág életű tokent megalkotó csalók pedig több, mint 3 millió dollárral távoztak.
A történet dióhéjban: a fejlesztők a sorozatra alapozott – ám ahhoz semmilyen módon nem kötődő – játékot alkottak meg, amellyel a Squid tokeneket lehetett gyarapítani, és megszerezni a Marbles nevű eszközt, amely szükséges volt ahhoz, hogy a kriptodevizát el lehessen adni. A trükk éppen ebben volt. Ahhoz, hogy a befektetők részt tudjanak venni a játékban 456 tokennel kellett rendelkeznünk – ez egy centes árfolyamon 4,56 dollárt jelentett, egy dollárnál 456-ot. Tíz dollárnál – amit az indulás után három nappal elért az árfolyam – már 4560 dollár kellett a beugráshoz, vagyis több, mint egymillió forintos befektetés. Aki egy kevéssel beszállt a dinamikus árfolyamemelkedést nézve, csak akkor tudott – volna – kiszállni, ha játszik, ám erre csak később jött rá, vagyis egyre nagyobb szüksége volt a tokenekre – s csapdába került. Vagy hagyja úszni a befektetett tőkét, vagy horribilis összeget költ azért, hogy esélye legyen valamennyit visszanyerni belőle. De úgy tűnik, ez nem fog megtörténni. A fejlesztők a csúcsárfolyam elérésekor azt közölték, hogy nem csinálják tovább – ekkor a Squid token értéke nullára esett, a projekt weboldala összeomlott, a fejlesztők eltűntek, azóta nem érhető el a Squid Game token twitter fiókja sem.
Volt persze néhány árulkodó jel is. A projekt honlapja tört angolsággal és nyelvtani hibákkal volt tele. A fejlesztők egyike sem volt megtalálható különböző közösségi felületeken, vagyis teljesen ismeretlenek voltak. Mindenki figyelmeztetett a veszélyekre és volt olyan nagy aggregátoroldal, amely nem volt hajlandó listázni a tokent.
Mit tanulhatunk ebből?
Egy szabályozatlan világban vad "törvények" uralkodnak. Ezért különös odafigyeléssel, körültekintéssel kell meghozni minden döntésünket. A SQUID tokenekbe beszállók nem így tettek.
A gyors meggazdagodás reményében sokszor vakon rohanunk bele az ilyen és ehhez hasonló csapdákba. A kriptopiac jelenlegi szabályozatlan, decentralizált világa tartogathat pozitív és negatív meglepetéseket is. Kellő körültekintéssel, ésszel kereskedve, szabályainkat betartva hajtsuk végre befektetéseinket csakúgy, mint a szabályozott tőkepiacokon.
Forrás: coinmarketcap.com
Forrás:
https://www.bbc.com/news/business-59129466
https://coinmarketcap.com/hu/currencies/squid-game/
https://forbes.hu/penz/oriasi-kamu-volt-a-squid-game-token-az-alapitok-megleptek-a-penzzel/
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Címlapkép: Shutterstock Inc.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.