Erste kommentár Lokális csúcs közelében, mínusz 0,1 százalék környékén van újra a német 10 éves hozam. Legutóbb 2020 elején és 2021 májusában járt ezen a...
Lokális csúcs közelében, mínusz 0,1 százalék környékén van újra a német 10 éves hozam. Legutóbb 2020 elején és 2021 májusában járt ezen a környéken a hozam, és egyértelműen a mennyiségi lazítás visszavételének és az esteleges kamatemelés megindulásának tudható be. Az EKB vezető közgazdásza egyébként figyelmeztette is a piacokat, hogy kissé „optimista” a kamatemelések tekintetében, ugyanis az előremutató kamatráta megállapodások alapján a piac már 10 bázispontos kamatemelésre számít 2022 szeptemberére. Ugyanakkor a 10 éves hozam grafikonja alapján még az is bekövetkezhet, hogy viszonylag hamar, akár 40 bázispontig is emelkedhet a hosszú hozam (amit 2019 előtt láthattunk), ha áttöri a mínusz 10 bázispont körüli ellenállást. Az Egyesült Államokban is emelkedik a 10 éves hozam, s mostanra 1,65 százaléknál jár, ami közelíti a 1,74 százaléknál lévő márciusi lokális csúcsot.
Mindez kellemetlenek lehet a részvénypiac számára, hiszen ha ezen hozamok emelkedése közepette az eredményvárakozások nem javulnak, akkor „ceteris paribus” az „esemény” a részvények fair értékének csökkenését hozhatja. Igaz, egyelőre olyan kicsi változásokat lehet látni, amiknek limitált a hatása.
A DAX ma a negatív tartományban kezdte a napot, de még nyitott a kérdés, hogy megérkezik-e a vételi jelzés az órás grafikonon, ami újabb emelkedési hullámot hozhatna. A BUX a tegnapi gyenge teljesítményt követően ma reggel emelkedik.
Ázsiában vegyesen teljesítenek az indexek. Japánban a Nikkei 225 0,1%-os pluszban van. Kínában a Shanghai Composite index 0,2%-ot esett, míg a technológiai Hang Seng 1,3%-ot emelkedett.
Európa alapvetően emelkedett tegnap, hiszen az Euro Stoxx 50 0,4%-os, míg a FTSE 100 0,2%-os, a DAX pedig 0,3%-os pluszban zárt. A francia CAC 40 szinte változatlan volt.
Amerikában is a bikák nyertek, miután a Dow Jones index 0,6%-kal, az S&P 500 és a Nasdaq pedig egyaránt 0,7%-kal emelkedett.
A Netflix árfolyama 1%-t esett zárást követően, miután a cég közzétette a harmadik negyedéves jelentését. A bevétel 7,48 milliárd dollár lett, ami megegyezett a várakozásokkal, és 16%-os növekedést jelent éves bázison. A cég profitabilitása kiemelkedő volt, hiszen a részvényenkénti eredmény 3,19 dollár lett, míg az elemzők 2,56 dollárt vártak. Az előfizetők száma több, mint 9%-kal, 213,6 millió főre emelkedett, felülmúlva az elemzők 212,9 millió becslését. A harmadik negyedévben 4,38 millió új felhasználó fizetett elő a szolgáltatásra, felülmúlva a 3,72 milliós várakozást. A negyedik negyedévben a várakozások szerint 8,5 millió új felhasználót szerezhet a Netflix. A cég a jövőben más mutatók alapján fogja követni a nézettséget, nem az számít majd, hogy hány felhasználó nézi a műsort, hanem az, hogy összesen mennyi ideig nézik. A részvényenkénti eredmény a negyedik negyedévben 80 cent lehet, ami elmaradna az 1,1 dolláros várakozástól. A zárást követő esést valószínűleg az okozhatta, hogy az amerikai piac teljesítménye elmaradt a várakozásoktól, 60%-t esett éves bázison, miközben a növekedésért elsősorban Európa és Ázsia felelt. A vezetőség azt is elmondta, hogy a növekedés nem biztos, hogy elérheti a pandémia előtti időszak adatait, ami szintén nem tetszhetett a befektetőknek.
Piaczárást követően jelentett a United Airlines. A befektetők összességében jól fogadták az eredményt, hiszen 2%-os pluszban járt az árfolyam zárást követően. A vállalat 473 millió dolláros nettó eredményt ért el, viszont a szövetségi támogatásoktól tisztított részvényenkénti vesztesége 1,02 dollár lett, míg az elemzők 1,61 dolláros veszteséggel számoltak. Bevételfronton is felülteljesített a cég, hiszen a harmadik negyedévben 7,75 milliárd dolláros teljesítményt produkált, jobbat, mint a 7,54 milliárd dolláros elemzői becslés. A repülők kihasználtsági mutatója 76,1% volt, ami épp csak elmaradt a 76,3%-os várakozástól.
Tegnap elindult a kereskedés az első Bitcoin ETF-fel, a ProShares Bitcoin Strategy ETF-fel, ami iránt viszonylag magas befektetői érdeklődés mutatkozott. A BITO kód alatt kereskedő alap 5,4%-os pluszban is járt napközben, de végül 4,9%-os emelkedéssel zárta a napot.
Tegnap délelőtt a forint 0,5%-ot erősödött az euróval szemben, felülteljesítve a többi régiós devizát. Ugyanakkor a 14:00 órás kamatdöntést követően gyengülésnek indult a forint árfolyama. Az EURHUF ismét a júliusi lokális csúcs közelébe, 362,5-ig emelkedett, azonban a szintet továbbra sem törte át. A jegybank a vártnak megfelelően 15 bázisponttal 1,8%-ra emelte az alapkamatot, ugyanakkor figyelmeztetett a tartósan magas infláció kockázatára. Virág Barnabás alelnök szerint 2022 végéig is kitolódhat a 3%-os inflációs cél elérése, míg korábban már 2022 közepére elérhetőnek tartották ezt.
Az EURUSD tegnap jelentős napon belüli mozgást mutatott, de a fő tendencia továbbra is az euró erősödése, annak ellenére is, hogy az EKB vezető közgazdásza kritizálta és túl gyorsnak tartja a piaci kamatemelési várakozásokat. Az EURUSD devizapárt 1,164-en jegyzik ma reggel.
A WTI 81,8, a Brent 84,4 dollárig gyengült, miután az API adatai szerint 3,29 millió hordóval nőtt az Egyesült Államokban a nyersolaj készlet a múlt héten. Ez már a negyedik heti emelkedés lenne, ha az EIA adata is megerősíti az iparági becslést. Ezzel együtt az USA nyersolaj tartaléka továbbra is a járványt megelőző 5 év átlaga alatt van, a mostani készletemelkedés elsősorban az import felfutása miatt következett be, nem a piaci fundamentumok változtak. A benzin és gázolaj készletek ráadásul csökkentek, ami élénk keresletre utal. A globális kőolaj keresletre kedvezően hat, hogy a kínai független finomítók vásárlásai felfutottak, mivel az év végétől ismét kisebb importkvótát kapnak a kínai államtól. Az Északi Áramlat 2 vezeték technikailag készen áll az exportra, a Gazprom azonban szeretné, ha a vezetéket az orosz fél teljes mértékben használhatná. Ennek hiányában Oroszország egyelőre nem akar több gázt exportálni.
Az arany 1.775 dolláron állt ma reggel. Az USA dollár gyengült a piacon, ami segített a nemesfémnek, miközben a befektetők várják a további Fed kommentárokat a monetáris szigorítás megkezdéséről. A piac szerint a szárnyaló infláció miatt a Fed korábban indíthatja a megszorítási folyamatot, vagyis a kötvényvásárlások lassítását. A becslések szerint a Fed a jövő év közepétől emelheti meg először az irányadó kamatokat is, de ehhez előbb be kell fejezni a kötvényvásárlási programot.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.