Erste kommentár A DAX index az elmúlt napokban a 15.000 és a 15.700 pont közötti sávon belül emelkedett egészen a 100 és az 50 napos mozgóátlagig, ahonnan korrekciót láthatunk. Ez természetesnek tekinthető...
A DAX index az elmúlt napokban a 15.000 és a 15.700 pont közötti sávon belül emelkedett egészen a 100 és az 50 napos mozgóátlagig, ahonnan korrekciót láthatunk. Ez természetesnek tekinthető mozgás, amit egyébként (a technikai kép mellett) a nemzetközi hangulat negatívba fordulása idézett elő. A gyengébb kínai GDP növekedés és a kínai ingatlanfejlesztők vesszőfutása is újra téma. A BUX pedig a célárfolyamok alapján indikált 56-57 ezer pontos szint közelébe ért péntek reggel az 55.306 pontos csúccsal. Azaz itt is természetesnek tekinthető a már a hét végén megindult korrekció, ami ma reggel folytatódik. Ugyanakkor a rövid indikátorok, a napon belüli MACD-k alapján ennek hamarosan véget kellene érnie.
A forint továbbra is gyengélkedik, de alapvetően együtt mozog a régiós devizákkal a holnapi MNB kamatdöntés előtt, ahol a piac 15 bázispontos emelést vár.
Az OTP konyhájában is rotyog a fazék. Továbbra is az akvizíciókra és az emelkedő kamat környezetre figyelnek a befektetők, és a hitelbővülés is dinamikus. A rendkívüli közgyűlésen megszavazott különleges munkavállalói részvényprogram is a menedzsment optimizmusát tükrözi.
Ázsiában esnek a fontosabb piacok, miután a kínai GDP elmaradt a várakozásoktól, és az ingatlanpiaci rémálmok is tovább folytatódnak. A Shanghai Composite index 0,4%-os, míg a Hang Seng index 0,7%-os mínuszban van. Japánban a Nikkei 225 0,2%-kal értékelődött le a mai nap folyamán.
Pénteken emelkedett az USA, miután a harmadik negyedéves jelentések felülmúlták a várakozásokat. A Dow Jones több, mint 1%-kal, az S&P 500 0,8%-kal, a Nasdaq Composite pedig 0,5%-kal zárt feljebb. A határidős indexek kisebb csökkenést mutatnak.
Európa is szépen menetelt felfelé pénteken, hiszen az Euro Stoxx 50 0,8%-t emelkedett, míg az angol FTSE 100 0,4%-t, a francia CAC 40 0,6%-ot, a német DAX pedig 0,8%-os emelkedést produkált.
Az amerikai gyógyszerfelügyelet tanácsadó bizottsága egyhangúan megszavazta a Johnson & Johnson támogató oltását, így már csak a végső jóváhagyás van hátra. Az oltás az első dózist követően két hónappal adható majd be a 18 év fölöttieknek. Dr. Fauci szerint a J&J vakcinának a kezdetektől fogva két dózisúnak kellett volna lennie. A bizottság a múlt héten elfogadta a Moderna támogató oltását is, de csak a 65 éven felülieknek és a 65 éven aluli veszélyeztetett személyeknek. Az engedélyt követően a Moderna számításai azt mutatják, hogy a cég további közel 1 milliárd adag oltóanyagot tud majd értékesíteni 2022-ben, ami azt jelenti, hogy a Pfier/BioNTech-kel közösen 93,2 milliárd dollárnyi bevételt termelhetnek 2022-ben, ami az idei évi duplája.
A Bloomberg értesülései szerint az olasz állam 5 milliárd euróval feltőkésítheti bajban lévő Banca Monte Paschi di Siena bankot, ami csak ezt követően kerülne át az UniCredithez. A lépés az UniCredit szempontjából pozitív, mivel csökkenti a tranzakció kockázatait.
Az ingatlanpiaci félelmek tovább fokozódnak, ugyanis az Evergrande után a Sinic Holdings is figyelmeztetett, hogy nem biztos, hogy tudja fedezni a ma esedékes 250 millió dolláros kuponkifizetést. Pénteken a China Properties Group jelentett csődöt 226 millió dollár értékű értékpapíron. Ha a héten az Evergrande nem fedezi az adósságait, akkor a vállalat hivatalosan is csődöt jelent, hiszen lejárt a 30 napos türelmi időszak.
Míg a régiós devizák többsége stagnált pénteken az euróval szemben, addig a forint gyengült, és ez a különválása ma reggel is kitart. Az EURHUF ismét visszatért 360 fölé, ma reggel 360,4-en jegyzik a devizapárt.
Pénteken csak minimálisan változott az EURUSD árfolyam, azonban a ma reggeli kockázatkerülő hangulatban a gyenge kínai GDP adat és ipari termelés hatására újraindult a dollár erősödése. Az EURUSD jegyzése 1,158-ra mérséklődött.
A WTI 83,4, a Brent típusú kőolaj pedig 85,7 dollárig kúszott feljebb ma reggel, miután a piac továbbra is aggódik a téli időszak energiaellátása miatt. A piaci szereplők ugyanis sok esetben olajtermékekkel helyettesítik a gáz- és kőszén alapú áram- és hőtermelést, emiatt jövő áprilisig legalább napi 500 ezer hordóval nőhet a kőolaj fogyasztás. Ázsiában különösen nő az amerikai olaj iránti igény, amelynek a kínálatát az Ida hurrikán jelentősen lecsökkentette. Az indiai dízelkereslet október elején a fesztiválszezon miatt a járványt megelőző időszakban tapasztalt szintre emelkedett. A repülőüzemanyag igényre pedig komoly hatással lehet a november 8-i nyitás, amikortól kezdve az Egyesült Államok újra fogad külföldieket. Ezek a hírek mind emelkedő árakat vetítenek előre. Az OPEC nem kívánja növelni kínálatát, a piacon terjedő szóbeszéd szerint lényegesen kisebb a tagok kezében lévő szabad termelési kapacitás, mint amit kommunikáltak. A mostani kvótát már három kisebb tag sem tudja teljesíteni, de a hírek szerint Oroszországnak is gondot okozhat, ha napi 11 millió hordó olajtermelést kell biztosítania.
Az arany 1.765 dollárig süllyedt, miután az USA állampapír hozamai jelentősen nőttek (a 10 éves hozam 1,6%-ra emelkedett). Ez az elmúlt hetek legnagyobb mértékű csökkenése volt a múlt héten bekövetkezett jelentős emelkedés után. Az inflációról és a gazdasági aktivitásról szóló hírek lesznek még a figyelem középpontjában, mivel ezek a leginkább meghatározó tényezők a Fed politikájára nézve. A befektetők figyelik a jövő évi Fed-funds rátákat is, melyek gyorsabb szigorítást áraznak. A múlt heti fogyasztói inflációs adat az elmúlt 10 év legmagasabb áremelkedését mutatta az Egyesült Államokban, de ma reggel Új-Zéland is gyorsuló inflációról adott számot.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.