Erste kommentár Tegnap a felrobbanó és amúgy is magas gáz- és áram árak miatt komoly eladási hullám alakult ki a piacokon. Aztán Putyin megígérte, hogy Oroszország növelni fogja a...
Tegnap a felrobbanó és amúgy is magas gáz- és áram árak miatt komoly eladási hullám alakult ki a piacokon. Aztán Putyin megígérte, hogy Oroszország növelni fogja a gázszállításokat, amire megnyugodott az energiapiac, és csökkentek az árak. Igaz, még így is magasan állnak (a gáz 100, míg az áram 200 euró fölött MWh egységekben). A magas energia- és nyersanyag árak valószínűleg szűkíteni fogják a cégek jövedelem marazsait, ezért inkább lefelé mutató revíziókra lehet majd számítani, ami a még mindig relatíve magas értékeltség mellett komoly kockázatot hordozhat. Szóval a valóságban továbbra is érdemes aggódnunk. Még akkor is, ha átmenetileg megoldódhat az amerikai adósságplafon probléma, ha a republikánusok is beállnak a mögé a terv mögé, ami az év végéig ideiglenesen megemelné a plafont, hogy az amerikai költségvetés elkerülje a fizetésképtelenséget.
A DAX-ban látjuk a legfurább formációt. Az index ugyanis tegnap letörte a nagyon erős támaszt 15.000 pontnál, s alatta is zárt. Ma azonban visszaugrott a 15.000 és 15.790 pont közötti sávba, ezzel ignorálva a tegnapi letörést. Sőt, az álmoskönyv szerint ez olyan emelkedés kezdete is lehet, aminek az a vége, hogy a sávból fölfelé tör ki az árfolyam, amivel jóval 16.000 pont fölé emelkedhetne az index. A fentiek szerint viszont a fundamentumok nem igazán támogatják ezt a szcenáriót. Vagyis mégiscsak a lefelé való irányt kellene ma az indexnek megerősítenie ez alapján, ami szerint nap végére újra csökkenésnek kellene következni. Ilyen értelemben a mai nap technikailag vízválasztó lehet a folytatás tekintetében. A BUX is a pozitív tartományban nyitott, sőt új történelmi csúcsra is emelkedett, amit a technikai kép is támogat.
Ázsiában emelkednek a piacok. A japán Nikkei 225 index 0,7%-os, a hongkongi Hang Seng pedig 2,4%-os pluszban van. A Shanghai Composite index ünnep miatt még mindig zárva tart.
Az amerikai indexeknek a nehéz kezdést követően tegnap sikerült végül emelkedniük. A Dow 0,3%-os, az S&P 500 0,4%-os, a Nasdaq Composite pedig 0,5%-os pluszban fejezte be a kereskedést.
Csökkentek tegnap a legfontosabb európai tőzsdék. A német DAX 1,5%-kal, a francia CAC 40 1,3%-kal, az angol FTSE 100 pedig 1,2%-kal értékelődött le, míg a Euro Stoxx 50 1,3%-ot vesztett értékéből.
A Daimler csoporthoz tartozó Mercedes személygépkocsi és kisbusz eladásai 28%-kal 518 ezer darabra csökkentek. Ennek oka, hogy az erős keresletet nem tudták kielégíteni a chiphiány okán kialakult gyártási nehézségek miatt. Ugyanakkor a hibrid és elektromos autók értékesítése 34%-kal 62 ezer darabra emelkedett.
Az Everbright Sun Hung Kai stratégája szerint a hongkongi papírok alulértékeltek, de a konzervatívabb befektetők még mindig óvatosak a régióval kapcsolatosan. A helyzet továbbra is elég bizonytalan, viszont a befektető már jó ötletnek tartja a portfóliók felépítését.
A lengyel jegybank tegnap meglepte a piacokat, ugyanis a vártnál korábban kezdte meg a kamatemelési ciklust. Az alapkamatot 40 bázisponttal 0,5%-ra emelte, ráadásul a bankok kötelező tartalékrátáját is felemelte, a korábbi 0,5%-ról 2,0%-ra. Közép-Kelet Európában egyértelműen elindult a kamatemelési ciklus, hiszen az MNB-n kívül a cseh, a román és a lengyel jegybank is kamatemeléssel reagált az inflációs kockázatokra.
A váratlan jegybanki lépés hatására a zlotyi jelentősen erősödött, míg a forint és a cseh korona a negatív befektetői hangulat közepette enyhén gyengült az euróval szemben. Tegnap a forint átmenetileg ismét járt 360 közelében is, a tegnap reggeli 357,8-as árfolyamot követően. Délutánra némileg erősödött a forint, és ma reggel 358,4-en áll az EURHUF jegyzése.
1,155-re esett az EURUSD devizapár jegyzése, ezzel továbbra is kitart a dollár ereje. Az amerikai hozamok tegnap lejárattól függetlenül 1-2 bázisponttal ismét emelkedtek.
A WTI 77, a Brent 80,4 dollárra gyengült ma reggel, miután tegnap az EIA jelentése bővülő USA nyersolaj készletekről adott hírt. A kőolaj tartalék 2,35 millió hordóval nőtt, ami a második heti emelkedést jelenti, míg a benzinkészletek 3,3 millió hordóval emelkedtek. Az olaj árcsökkenését elősegítette Vlagyimir Putyin orosz elnök nyilatkozata, mely szerint az ország többletgázt szeretne eladni Európa felé, hogy a kialakult helyzetet és az ideges piacot lecsillapítsa. Putyin bírálta az Európai Uniót is a helytelen szabályozásért, a hosszútávú szerződések hiányáért, illetve az Északi Áramlat 2 körül kialakult helyzetért is, de jelezte, hogy mindent megtesznek, hogy orvosolják a problémát.
Az arany 1.760 dollár volt ma reggel, lényegében alig mozdult egy nap alatt. A befektetők a holnapi munkaerőpiaci adatra várnak, ami meghatározó lehet a Fed lépéseire nézve. A várakozás szerint 568 ezer új munkahely jött létre az Egyesült Államokban a múlt hónapban, ami erős szeptemberi aktivitásra utal. A gazdaság mellett a dollár helyzete is meghatározó az aranyra nézve, míg politikai oldalon az USA adósságplafonjának emelése van a figyelem középpontjában. Úgy tűnik, hogy Mitch McConnel republikánus szenátusi vezető javaslatával elhárulhat az akadály és megszűnhet a veszély, hogy a központi kifizetések hiánya miatt leálljon az USA gazdasága.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.