Erste kommentár Nagyot esett Amerika. Az inflációs félelmek a mélybe küldték a technológiai és a növekedési részvényeket is. A Nasdaq 3.500 részvényéből cirka 2.500 esett a tegnapi napon. Az sem...
Nagyot esett Amerika. Az inflációs félelmek a mélybe küldték a technológiai és a növekedési részvényeket is. A Nasdaq 3.500 részvényéből cirka 2.500 esett a tegnapi napon. Az sem segítette a piacokat, hogy Biden elnök azzal fenyegetőzött, hogy az USA akár a kötvény visszafizetési kötelezettségeit sem fogja tudni teljesíteni, ha a republikánusok továbbra is gátolják a hitelplafon megemelését. Sőt, a Fitch is felhívta a figyelmet, hogy akár jelentős leminősítés is jöhet, ha így folytatják. Mindenesetre a járványhelyzet rohamosan javul az USA-ban, míg a nyersanyagárak elszabadultak szerte a világban. Ez pedig emelkedő inflációs nyomást, kockázatot jelent, amire a Fed-nek lépnie kellene. A piacok nem szeretik, ha lassul a likviditás növelése, vagy akár (majd hamarosan, jövő év közepén) le is áll. Így a szeptemberi csúcsokról, amelyek relatíve magas értékeltséget is jelentenek, tovább araszoltak az árfolyamok lefelé.
Ez egyelőre nem hatotta meg Európát, ahol a DAX tegnap megint a 15.000 pontos lélektani határ közelébe esett, ahol a 200 napos mozgóátlag is húzódik, és még egy plusz technikai szint is van. Innen ma reggel felfelé kapaszkodott az árfolyam, de a DAX index továbbra is a kritikus szint közelében van. Ha ez a szint eltörne, akkor nagyobb esés is kialakulhatna a piacon. A BUX is emelkedéssel kezdte a napot, de aztán átfordult a negatív tartományba.
Ázsiában vegyesen teljesítenek a piacok. A japán Nikkei 225 korrekciós szintre esett vissza, az index 2,6%-os mínuszban kereskedik. A Hang Seng 0,1%-ot emelkedik. A shanghai és a többi kínai börze ünnep miatt egész héten zárva van.
Az amerikai indexek nagyobb bukással zárták a tegnapi kereskedési napot, hiszen a Dow 1%-kal, az S&P 500 1,3%-kal értékelődött le, míg a technológiai index, a Nasdaq Composite 2,1%-ot esett.
Az európai börzék is estek tegnap, de kisebb esést könyvelhettek el, mint az amerikai társaik. A német DAX 0,8%-ot esett, a francia CAC 40 0,6%-kal kereskedett lejjebb, az angol FTSE 100 0,2%-kal értékelődött le. Az Euro Stoxx 50 1%-os mínuszban zárt.
Folytatódik az ingatlanpiaci dráma Kínában. A hitelminősítő intézetek a gyenge cash flow helyzetre hivatkozva leminősítették a Fantasia Holdings és Sinic Holdings ingatlanfejlesztő cégeket. A Fantasia Holdings nem fizette ki a hétfőn lejárt kötvényét. Szeptember óta nem lehet kereskedni a cég papírjaival, idén eddig 60%-os mínuszban van a részvény. Ugyanakkor a csőd hatása kisebb lenne, mint az Evergrande esetében, hiszen a vállalatnak csak 12,8 milliárd dollárnyi adóssága van. A Fitch CCC-re minősítette a céget, ami magas kockázati besorolást jelent, és a csődkockázat is fennáll. A Sinic Holdings fejlesztőt pedig az S&P Global Ratings minősítette le CC-re, hiszen a hitelminősítő szerint csődöt jelenthet a 246 millió dolláros offshore dollár-denominált kötvényén, amit október 18-án kell kifizetnie.
A Facebook közel 5%-ot esett tegnap, miután az elmúlt 13 év leghosszabb üzemszünetét produkálta a közösségi oldal. Több, mint hat órán keresztül nem volt elérhető a szolgáltatás, a kimaradás nem csak a Facebook-ot, hanem az Instagram-ot és a Whatsapp-ot is érintette.
Az Infineon megerősítette az idei évre vonatkozó eredményvárakozását. A társaság 11 milliárd eurós árbevételt és 18%-os üzemi eredményhányadot vár. A menedzsment várakozása szerint a kedvező környezet jövőre is fennmaradhat, az árbevétel 15-17%-kal bővülhet, az üzemi marzs pedig 20% lehet. Mindkettő kedvezőbb, mit a 2022-re vonatkozó eddigi eredményvárakozások.
A többi régiós devizától elszakadva erősödött tegnap a forint. Az EURHUF jegyzés ma reggel 356,2-n áll, ezzel a 200 napos mozgóátlag 356,6-os értéke alá csökkent az árfolyam. Az MNB a forint likviditást nyújtó swap tenderre beérkező összes ajánlatot visszautasította tegnap. A jegybank már korábban jelezte, hogy a forint likviditást szűkíteni kívánja a forint swap-ok fokozatos kivezetésével, így a tegnapi lépés nem tekinthető váratlan fordulatnak.
Ma bizalmatlansági szavazást tartanak a román parlamentben Florin Citu miniszterelnökről. A politikai feszültség történelmi mélypontra lökte a román lej árfolyamát az euróval szemben.
Az EURUSD tegnapi emelkedését ma reggel azonos mértékű csökkenés követte, így a két napot együtt tekintve az árfolyam változatlanul 1,16 közelében tartózkodik.
A WTI 77,7, a Brent 80,6 dollár volt ma reggel, miután tegnap az OPEC+ a várakozásokkal ellentétben nem változtatott az eredeti kínálatnövelő programján. Ez azt jelenti, hogy novembertől napi 400 ezer hordóval nő az olajtermelők szövetségének és a vele szoros kapcsolatban lévő államok olajbányászata. A találkozót megelőzően elterjedt a piacon az a spekuláció, hogy talán az OPEC+ nagyobb mértékben növeli kínálatát, mivel a földgázpiacon bekövetkezett árrobbanás a kőolaj keresletre is élénkítően hat. A magas földgázárak (az olajegyenértékes ár Európában és Ázsiában is közelítik a 200 dollárt) arra ösztönzik egyes piaci szereplőket, hogy földgáz helyett kőolajtermékeket, például fűtőolajat égessenek, és ezzel termeljenek elektromos áramot. A kartell azonban ragaszkodott az eredeti forgatókönyvhöz, a havi 400 ezer hordós kínálat növeléshez. A piacon több magyarázat is van a lépésre: maga az OPEC szerint szezonálisan esik a kereslet a negyedik negyedévben, míg az olaj önmaga nem oldja meg a gázpiac problémáit. Mindenesetre a kőolaj árjegyzése 3 évi csúcsra ugrott, a globális kőolaj készlet mennyisége pedig 10 éves mélypontja felé közelít.
Az arany háromnapnyi emelkedés után kismértékben, 1.757 dollárra gyengült ma reggel. A piac aggódik a magas energia- és alapanyag árak miatt: a 23 nyersanyag jegyzését követő Bloomberg Commodity index 2011 óta a legmagasabb értékét érte el tegnap. A téli időszakban ez jó eséllyel magas inflációt jelent, aminek következtében a Fed gyorsabban szigoríthat. A befektetők aggódnak az amerikai adósságplafon miatt is, mivel nincs egyezség a két nagy párt között az emelésről. Az arany az elmúlt napokban főleg azért emelkedett, mert egyre nagyobb a stagfláció esélye. Ez gazdasági lassulást jelent magas inflációval párosulva. A mostani nyersanyag áremelkedés miatt viszont ismét erősödött a dollár és nőttek a hosszú dollár hozamok. A 10 éves irányadó dollár hozam jelenleg 1,49%.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.