Erste kommentár Míg az FOMC ülés jegyzőkönyve igencsak galamblelkűre sikeredett és piaci emelkedést hozott, addig Jerome Powell elnök már igazán odacsapott az asztalra. Implicite elmondta, hogy a jelenlegi tudás szerint novemberben...
Míg az FOMC ülés jegyzőkönyve igencsak galamblelkűre sikeredett és piaci emelkedést hozott, addig Jerome Powell elnök már igazán odacsapott az asztalra. Implicite elmondta, hogy a jelenlegi tudás szerint novemberben indulhat a mennyiségi lazítás szűkítése. Ez havi 15 milliárd dolláros csökkenést jelentene a mostani 120 milliárd dolláros havi mennyiségi lazításhoz képest. Így jövő év közepére ki is vezetnék a lazítást, és a jegybankárok egyre inkább azt gondolják, hogy 2022 második felében megindulhat a kamatemelési ciklus. Egyelőre egy 25 bázispontos emelést vízionálnak a döntéshozók 2022-re. Ugyanakkor Powell azt is kihangsúlyozta, hogy a döntéshozatal adat-vezérelt, azaz ha jelentősebb romlást látnak a munkaerőpiacon, a gazdaságban vagy a járványban, stb., akkor borulhat az előbb vázolt vízió. Az idei növekedésre adott előrejelzést egyébként masszívan, 7-ről 5,9 százalékra csökkentették, míg a jövő évit kismértékben emelték, és az inflációs pályában is emelés következett be. Ezek pedig tradicionálisan nem jó irányok. Pont a fordított a kedvező a részvénypiacok számára is.
A DAX és a BUX is emelkedéssel kezdte a napot. Ugyanakkor a DAX esetében a napon belüli indikátorok alapján hamarosan jöhet egy – legalább – korrekció az emelkedésben, míg a BUX index esetében a hasonló indikátorok alapján még csak most jön a korrekció korrekciója.
Jelentős emelkedéssel folytatódott a kereskedés az amerikai részvénypiacon, az S&P 500 index 1%-os pluszban zárta a kereskedést.
A Federal Reserve tegnapi közleménye és Jerome Powell sajtótájékoztatója nem szolgált meglepetéssel. Ahogy Powell már korábban is nyilatkozta, amennyiben a gazdasági teljesítmény továbbra is erős marad, úgy már az idei évben megkezdődhet az eszközvásárlási programok csökkentése. Várhatóan a novemberi ülés során fog érkezni a bejelentés és a részletes ütemterv. Szintén a várakozásoknak megfelelő volt Powell azon kommentje, miszerint 2022 közepéig tarthat a programok kivezetése. A Fed elnöke szerint a munkaerőpiac helyreállása a delta variánsnak köszönhetően a vártnál tovább tarthat, így nem lenne meglepődve, ha szeptemberben is relatíve enyhe mértékben nőne a foglalkoztatottak száma. Ha a sajtótájékoztató nem is okozott meglepetést, a 18 főből álló FOMC tanács előrejelzései már annál inkább. A júniusi 7-ről mostanra 9-re emelkedett azon jegybankárok száma, akik legalább egy kamatemeléssel számolnak 2022-ben. Sőt mi több, feltehetően ugyanaz a 9 jegybankár legalább négy kamatemelést vízionál 2023 végéig, míg júniusban csak 5-en számoltak ekkora ugrással. Mivel a jegybankárok 3,8%-os munkanélküliségi rátára és 2,2%-os PCE inflációra számítanak 2022 tekintetében, így kifejezetten valószínűnek tűnik, hogy jövőre legalább egy kamatemelést látunk az USA-ban.
Az amerikai gyógyszerfelügyelet (FDA) jóváhagyta a harmadik oltás beadását a 65 év feletti és a veszélyeztett amerikai állampolgárok számára.
Az AlixPartners tanácsadó cég szerint a jelenleg is zajló chiphiány már közel 210 milliárd dollárnyi bevétel elmaradását okozta az autóiparban. Ez az összeg a duplája az előzetes becsléseknek, de a pandémia, illetve a globális szintű ellátási lánc problémák további nehézségeket okozhatnak. Az AlixPartners előrejelzése szerint 2021-ben 7,7 millióval kevesebb gépjárművet gyárthatnak le, míg májusban még csak 3,9 millió elmaradásával számoltak. A chiphiány miatt több autógyártó, így a Ford és a General Motors is visszavágta előrejelzéseit. A veszteségek egy részét ellensúlyozza ugyanakkor, hogy erős a kereslet, és a gépjármű árak is rekord szinten vannak.
A tegnapi Fed találkozót követően ma is lesz mire figyelni Amerikában. Délután teszik közzé a munkanélküli segélykérelmek alakulását, illetve a beszerzési menedzser indexek adatokat, ami fontos képet festhet a gazdaságról. Piaczárás után teszi közzé első negyedéves eredményét a Nike.
Ázsiában az indexek többnyire emelkednek, miután az Evergrande részvényei több, mint 10%-ot ugrottak. A vállalat elnöke kijelentette, hogy a cég legfontosabb prioritása az, hogy a befektetők visszakapják a befektetett eszközeiket. A mai dollár denominált kötvény kupon kifizetése még mindig kérdéses, és ez lesz az első igazi nagy teszt a vállalat számára. A Hang Seng index 0,8%-kal, a Shanghai Composite pedig 0,4%-kal emelkedik. Japánban a piacok zárva tartanak.
Az Evergrande emelkedése mellett a többi nagyobb kínai ingatlanfejlesztő részvénye is szárnyal. A China Vanke 4,8%-kal, a Sun Hung Kai 1%-kal, a Country Garden pedig 7,6%-kal értékelődött fel.
Pozitív hangulat uralkodott ma reggel a határidős piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.