Erste kommentár Ma jön az inflációs jelentés, amiből megtudhatjuk, hogy a legutóbbi események tükrében a jegybank hogyan látja az inflációs folyamatokat. Ez nyilván kihatással lesz a kamatemelési...
Ma jön az inflációs jelentés, amiből megtudhatjuk, hogy a legutóbbi események tükrében a jegybank hogyan látja az inflációs folyamatokat. Ez nyilván kihatással lesz a kamatemelési pályára is. Mostanra az vált az általános elemzői véleménnyé, hogy folytatódni fog a kamatemelési ciklus, de kisebb lépésközzel. Ma délután okosabbak lehetünk ennek kapcsán.
Mindeközben folytatódik az Evergrande agónia is. Mindenki a csütörtöki, 83 millió dolláros kamatfizetésre figyel, hogy sikerül-e, vagy pedig jön a csőd. Az S&P szerint a kínai kormány nem fog segíteni, ha úgy ítéli meg, hogy nem rendszerszintű a kockázat.
Ma kezdődik a Fed kétnapos kamatdöntő ülése, és holnap kiderül, hogy a jegybankárok mit gondolnak a mennyiségi lazítás csökkentésnek megkezdéséről.
Vagyis izgalmakban továbbra sincs hiány. Ugyanakkor a tegnapi nagy eséseket követően ma reggel korrekciót láthatunk a piacokon. A DAX és a BUX is emelkedéssel kezdte a napot.
A kínai ingatlan szektor körüli bizonytalanságok tovább növelték az elmúlt hetek kockázatkerülő hangulatát az amerikai részvénypiacon, aminek hatásra az S&P 500 index 1,7%-os mínusszal indította a hetet. Ekkora esésre utoljára 4 hónapja, május közepén volt példa.
A demokraták tervei szerint a héten egy csomagban szavazhat a Képviselőház a hitelplafon felfüggesztéséről, a szeptemberben lejáró költségvetés meghosszabbításáról és a természeti katasztrófák sújtotta térségek helyreállításáról. A Képviselőházban a demokratáknak háromfős többségük van, így nem lesz gond az indítvány elfogadásával. Mivel a három tételből kettőt a republikánusok is támogatnak, és végső soron nekik is az az érdekük, hogy a demokraták ugyan republikánus segítség nélkül, de végül megemeljék a hitelplafont, így mindkét párt elérheti célját azzal, ha az 50 republikánus szenátor az indítvány ellen szavaz, azonban nem kezdeményezi az úgynevezett „filibuster” eljárást, aminek feloldásához 60 szavazatra lenne szükség. Ebben az esetben az 50 demokrata szenátor Kamala Harris támogatásával el tudná fogadni a csomagot, és véget érne a hitelplafon körüli bizonytalanság.
Változtat a beutazási korlátozásokon a Biden-adminisztráció, így Európa, Kína, Dél Afrika, India és Brazília beoltott állampolgárai ismét beléphetnek az Egyesült Államokba.
A Royal Dutch Shell 9,5 milliárd dollárért értékesíti a Permian medencénél lévő eszközeit a ConocoPhillips-nek. A vállalat azért döntött az eladás mellett, mert szeretné csökkenteni a szén-dioxid kibocsátását, és többet szeretne megújuló energiaforrásokba fektetni. A befolyó vételárból 7 milliárd dollárt visszatérítenek a befektetőknek, valószínűleg részvényvisszavásárlás formájában, a maradékot pedig a mérleg erősítésére használják.
Ázsia továbbra is gyengélkedik, Japánban a Nikkei 225 1,7%-ot esett, és Kína is vegyesen teljesít. A helyi befektetők közelről figyelik az Evergrande sztorit. Csütörtökön 83 millió dollárnyi kamat fizetés esedékes egy ötéves dollár denominált kötvényen. Ha sikerül kifizetni, akkor a piacok megnyugodhatnak, de ha nem, az tovább veszélyezteti a piaci stabilitást. A kötvény 2022 márciusában jár le, és a hozam 560%-ra emelkedett az eredeti 10%-ról, miután a kötvény árfolyama a padlóig esett.
Az S&P Global Ratings szerint a kínai kormány nem fogja megmenteni az Evergrande-t, hacsak a probléma nem fertőzi meg az egész gazdaságot, illetve nem jelent globálisan is nagyobb problémát. Ha egyedül az Evergrande bukik, az önmagában még nem jelent gondot, viszont ha több ingatlanfelesztő is bedől, akkor Kína közbeléphet, véli a hitelminősítő.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató szerint a MOL beszáll a hulladékgazdálkodási tenderbe, amit 35 évre írtak ki Magyarországon. Tegnapi újsághírek szerint a MOL-t az autópályadíj koncesszió is érdekli. Véleményünk: A hulladék üzlet kedvező lehet a MOL-nak hosszú-távon, ugyanakkor látszik, hogy a cég egyre jobban közeledik az állami koncessziókhoz, aminek mi komoly kockázatát látjuk, mivel ezek legalább annyira politikai célokat is szolgálhatnak, mint üzletieket. A hulladékgazdálkodás illeszkedhet a MOL finomítási és petrolkémiai üzletéhez, mivel a műanyag hulladék vagy a használt sütőolaj alapanyaga lehet az előbbi tevékenységeknek, ráadásul a vállalat így zöldülhet is, hiszen megújuló vagy újrahasznosított forrást használ. A MOL az energiaüzlet diverzifikálását is zászlójára tűzte korábban.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.