Erste kommentár Új csúcson zárt megint az S&P500 és a Nasdaq is. A Dow Jones ilyen értelemben továbbra sem tud felzárkózni, pedig tegnap például az olaj részvények és az olajtársaságoknak...
Új csúcson zárt megint az S&P500 és a Nasdaq is. A Dow Jones ilyen értelemben továbbra sem tud felzárkózni, pedig tegnap például az olaj részvények és az olajtársaságoknak beszállító vállalatok, azaz a ciklikus részvények húzták az S&P500 indexet, a lokális csúcsok felé törő olajáraknak köszönhetően. Ugyanakkor ezek halovány új csúcsok, mint ahogy azt megszokhattuk mostanában. Hiszen mindenki az EKB jövő heti, majd a Fed hó végi ülésére figyel, ahol a monetáris tanácstagok várhatóan a mennyiségi lazítások csökkentéséről döntenek majd. Ehhez pedig fontos adatok érkeznek a mai napon a munkaerőpiacról. Ha erősek lesznek a számok, az növeli a monetáris szigorítás valószínűségét, míg a gyengébbek csökkentik azt. A likviditásban fürdés pedig a piacok kedvenc tevékenysége. Azaz a javulás ebben az esteben valószínűleg nem lesz a piacok kedvence, annak ellenére sem, hogy a gazdaság szempontjából alapvetően pozitív fejlemény, hiszen még távol vagyunk a teljes foglalkoztatottságtól, azaz a javuló adat nem feltétlenül jelenti a bérfeszültségek növekedését és így a cégek jövedelmezőségének romlását. Ugyanakkor speciális helyzetben is vagyunk, hiszen mégis van bérfeszültség, amit a nagyon nagyvonalú amerikai fiskális politika okoz, a nagyarányú munkanélküliségi támogatásokkal. Ugyanakkor arról sem szabad megfeledkezni, hogy a járvány terjedése is visszafogja a munkavállalók munkavállalási kedvét. Azaz a kép sokkal komplexebb, mint gondolnánk. Éppen ezért lehet nagyobb jelentősége egy szignifikáns javulásnak a munkaerőpiacon.
Az adatokat oldalazással várják az európai piacok, míg az amerikai határidők optimisták. A DAX kicsi elmozdulást mutat reggel, ahogy a BUX is.
Tovább folytatódik a pozitív hangulat az amerikai részvénypiacon. A Dow Jones 0,4%-ot, az S&P 500 0,3%-ot, a Nasdaq Composite pedig 0,1%-ot emelkedett.
A Wall Street Journal-ban írt cikkében Joe Manchin, Nyugat-Virginia demokrata szenátora arra szólítja fel a demokrata vezetőséget, hogy Biden 3.500 milliárdos csomagjának sürgős elfogadása helyett inkább tartsanak szünetet, és gondolják át, hogy a mostani robosztus növekedés és erős inflációs nyomások közepette milyen kockázatokat jelentene a gazdaság számára a csomag elfogadása. Véleménye szerint minél többet költ az állam most, annál szűkebb lesz a mozgástere a jövőben az esetleges recesszió elleni fellépésre.
Fontos napnak nézünk elébe, hiszen ma jönnek ki a foglalkoztatottsági adatok, amitől nagyban függ majd a Federal Reserve eszközvásárlásának az alakulása. Ha az adatok jobbak lesznek a vártnál, akkor a Fed akár már a szeptemberi ülésen is bejelentheti, hogy csökkenti a jelenlegi havi 120 milliárd dolláros eszközvásárlási programot. Ha viszont rosszabbak lesznek az adatok, akkor a Fed még várhat a szigorítás (tapering) megkezdésével, hiszen az azt jelenti, hogy a delta variáns még mindig félelemben tartja a gazdaságot. Természetesen ez a részvénypiacokra is kihatással lehet. Ha később kezdik, akkor esni fognak a kötvényhozamok, ami egy eltolódást jelenthet a kis kapitalizációjú és a ciklikus papíroktól vissza a technológiai és védekezési papírok felé, és esetlegesen a teljes piac korrekcióját jelentheti.
Ázsiában a piacok vegyesen teljesítenek. Japánban a Nikkei 225 közel 2%-ot ugrott, arra a hírre, hogy a jelenlegi miniszterelnök, Yoshihide Suga kijelentette, nem indul a következő választásokon. Suga elfogadottsága csökkent az elmúlt időszakban, hiszen többen úgy gondolják, hogy rosszul kezeli a vírus okozta helyzetet, és az olimpiát se kellett volna megtartani, hiszen Tokióban még mindig érvényben van a korábban elrendelt szükségállapot. A kínai börzéken viszont esés látható. A Shanghai index 0,2%-ot esik, míg a Hang Seng technológiai index 0,7%-os mínuszban van.
Alapvetően pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A Richter PR igazgatója a Világgazdaságnak elmondta, hogy miután júniusban Japánra és Tajvanra is kiterjesztették a cariprazine forgalmazási jogait, a Richter nem tervezi a továbblépést Kínába. Ennek az az oka, hogy a jóváhagyási folyamat és a potenciális jövedelem arány nem elég vonzó. A lépésnek nincs hatása az értékelésre, mivel az ilyen típusú gyógyszerek értékesítése az USA-n kívül nagyságrendekkel kisebb, egyértelműen az USA az antipszichotikumok messze legnagyobb piaca.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.