Erste kommentár A szeminaristák hatalma, így magyarul és elsőre nagyon jól hangzik, de pastu nyelven már kevésbé. A tálibok 20 év amerikai „megszállást” követően rekord sebességgel tértek vissza...
A szeminaristák hatalma, így magyarul és elsőre nagyon jól hangzik, de pastu nyelven már kevésbé. A tálibok 20 év amerikai „megszállást” követően rekord sebességgel tértek vissza a hatalomba, olyan gyorsan, hogy „meg sem várták” a szeptemberig tartó amerikai, NATO kivonulást. Így a vége kísértetiesen emlékeztet a vietnámi megfutamodásra, a saigoni eseményekre. A probléma viszont az, hogy hiába próbál a talibán rezsim jó színben feltűnni és normális politikai, de iszlamista erőként mutatkozni, a félelem továbbra is ott van, hogy ott folytatják a terrorizmus támogatását, ahol 2001 októberében abbahagyták, amikor az USA lerohanta az országot. Igaz, hogy a mintegy 20 éves kaland 1000 milliárd dollárba került, de azon túlmenően, hogy Oszama Bin Ladent sikerült néhány éve likvidálni, a demokrácia export most sem sikerült, ahogy Vietnámban sem. Az ok többek között a hatalmas korrupció, ami mind a két eseménysort kísérte. Hiába volt modern technika és sok beöntött pénz, az embereket nem sikerült megváltoztatni. Ez olyan, mint a gyermek. Hiába akarod megmondani a tutit, csak a saját kárán tanul. Vagy még úgy sem!
Na de milyen hatással lesz ez a börzékre? Ezt még nehéz megmondani. Egyelőre az tűnik biztosnak, hogy az új hatalom bizonytalanságot szül. Ráadásul ez ötvöződik azzal, hogy Kínában lassul a gazdaság, és az USA-ban az emberek elkezdtek újra begubózni a járvány miatt. Azaz a gazdaságban is növekednek a kockázatok, miközben a börzék csúcson vannak. Ráadásul a jó eredményeknek köszönhetően olyan mértékben megemelték az elemzők az eredményvárakozásokat, hogy már abszolút nem tűnnek olyan drágának a részvények, mint korábban. Vagyis az a paradox helyzet kezd kialakulni, hogy most, amikor az előrejelzések igazán optimistákká váltak az eredmények tekintetében, a környezet elromlani látszik. Ugyanakkor a rövid indikátorok alapján is inkább csökkennie kellene a DAX indexnek, így a kismértékű reggeli csökkenés jó viselkedésnek tekinthető. A BUX is picit csökken a reggeli órákban, pedig az OTP-t több befektetési ház is jóval 20 ezer forint fölötti célárral látta el az elmúlt napokban.
Pozitív hangulatban ért véget a hét Amerikában. Az S&P 500 index 0,2%-ot, míg a Dow közel 0,1%-ot emelkedett a pénteki kereskedés során, a Nasdaq Composite pedig változatlan maradt.
Az amerikai kormányzók a maszkhasználaton kívül egyelőre nem jelentettek be egyéb korlátozásokat a delta variáns terjedése kapcsán, a vírus fellángolásának hatása azonban már most látszik a gazdaságon. Míg júliusban a szupermarketek, kiskereskedelmi láncok és edzőtermek látogatottsága meghaladta a 2019-es szintet, addig augusztusban ismét 25-50%-kal kevesebben keresték fel ezen üzleteket. Az OpenTable által mért étterem foglalások száma júniusban a 2019-es szint fölé emelkedett, augusztus elejére azonban ismét 9%-kal elmarad a két évvel korábbi értéktől. A csökkenő gazdasági aktivitás jelen esetben is az intenzív emberi kontakttal járó üzletágakat érinti a legjobban, a vállalatok azonban optimistábban látják a jövőt, mint a korábbi hullámok esetén. A Norwegian Cruise Line vezetője szerint nagyon gyorsan le fog zajlani a jelenlegi hullám, és a negatív hatás csak átmeneti lesz.
Ma nyugodt napnak nézünk elébe, hiszen nem publikálnak fontosabb gazdasági adatokat.
A csalódást keltő kínai gazdasági adatok után vegyesen teljesítenek az indexek Ázsiában. Japánban a Nikkei 225 1,7%-ot esik, Kínában a Shanghai Composite 0,2%-ot emelkedik, míg a Hang Seng index 1%-ot süllyed.
Kína gazdasági aktivitása nagyobb mértékben lassult júliusban, mint azt az elemzők várták. A vírus delta variánsa egyre gyorsabban terjed, és a csökkenő globális kereslet illetve az áradások se támogatták a gazdasági aktivitás növekedését. A legtöbb kereskedelmi adat gyengébb volt a várakozásoknál. A kiskereskedelmi eladások 8,5%-ot emelkedtek júliusban éves bázison, ami meg sem közelítette a 10,9%-os várakozást. Az ipari termelés 6,4%-kal emelkedett éves bázison, de ez sem érte el a várt 7,9%-os emelkedést. A tárgyieszköz beruházások 10,3%-os emelkedést mutattak az év eddigi részében, viszont az elemzők 11,3%-os emelkedéssel számoltak. A munkanélküliségi ráta 5,1%-ra emelkedett. A kínai lassulás az egyik jele annak, hogy a globális gazdasági fellendülés elkezdett lassulni. Az amerikai fogyasztói bizalom az évtized legalacsonyabb szintjére esett augusztus első felében, miután az amerikaik egyre jobban aggódnak az infláció miatt, illetve a delta variáns által okozott gazdasági lassulás miatt. A valós adatok már most lassulást mutatnak az ázsiai gazdaságokban, miután a fogyasztók csökkentették kiadásaikat és ellátási láncbeli problémák is mutatkoznak.
A főbb amerikai és európai határidős indexek is mínuszban voltak ma reggel.
A Standard and Poor's pénteken a vártnak megfelelően megerősítette a magyar adósbesorolást, így hitelminősítésünk továbbra is BBB, stabil kilátással. Az indoklás szerint nyitott és versenyképes gazdasággal rendelkezünk, és a hitelminősítést a szilárd növekedési teljesítmény és az erős külső mérleg is támogatja. Árnyalja azonban a képet a fékek és ellensúlyok rendszerének gyengesége, a viszonylag magas államadósságráta és a mérsékelt vagyoni szint is.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.