Erste kommentár Megint álkitörésnek lettünk tanúi. Tegnap a DAX nagy lendülettel emelkedett a korábbi csúcs fölé, hogy aztán nap végén elfogyjon a lendület és visszasüllyedjen a bázsiba, igaz...
Megint álkitörésnek lettünk tanúi. Tegnap a DAX nagy lendülettel emelkedett a korábbi csúcs fölé, hogy aztán nap végén elfogyjon a lendület és visszasüllyedjen a bázsiba, igaz annak a tetejére. Ráadásul ezt már nem először játssza el az index. Úgy is mondhatjuk, hogy ez a hagyományos kép mostanában (hónapok óta). S alapvetően az amerikai indexeknél is hasonlókat látunk, aminek különben néhány esetben az az eredménye, hogy végül is lassan, de emelkednek az indexek. Lásd például a DAX indexet, ahol tegnap is a ciklikus részvényeket vették, és az indexben amúgy is felülreprezentáltak a hagyományos iparágak. Nem úgy a Nasdaq, ami viszont a növekedési, technológiai részvényekkel van inkább kitömve.
Itthon az OTP csinálta meg a kitörést és emelkedett a korábbi 15.850 forintos csúcs fölé. A BUX is menetelt, igaz az már csinált néhány, később falsnak bizonyuló csúcsdöntési kísérletet, ami így tegnap be is következett, igaz az OTP végül a korábbi csúcs fölött zárt, de csak picivel. Vagyis elmondhatjuk, hogy most már mi is ténylegesen is a járvány előtti szint fölé emelkedtünk, ami az OTP-Richter párosnak köszönhető, még ha az utóbbi mostanában gyengélkedik is. Az meg, hogy ez csak most jött, az „olajnehezéknek”, a MOL gyenge teljesítményének köszönhető.
Vegyes kereskedéssel indult a hét Amerikában, az S&P 500 index gyakorlatilag változatlan értéken zárta a napot.
A tegnap közzétett májusi ISM feldolgozóipari index értéke a várt 61,0 helyett 61,2-re emelkedett, ami enyhe javulásnak számít az áprilisi 60,7-es értékhez képest, és historikusan továbbra is rendkívül erős teljesítménynek számít. Az új megrendelések indexe 64,3-ról 67,0-ra emelkedett, ami 1984 óta csak hat hónap során mutatott magasabb értéket. Az árindex, ami a gyártóipari inflációt mutatja, 89,6-ról 88,0-ra csökkent, ez azonban 1979 óta továbbra is a negyedik legmagasabb értéknek számít. Összességében rendkívül erős növekedés látszik, ami szintén rendkívül jelentős inflációs nyomással párosul.
Katherine Tai kereskedelmi biztos után Janet Yellen pénzügyminiszter is videóhívást folytatott Liu He kínai alelnökkel, aki az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalásokat vezette. Érdemi áttörésről egyik fél sem számolt be.
20.000 alá csökkent az új fertőzöttek 7 napos mozgóátlaga az USA-ban, amire 2020 márciusa, a vírus legeleje óta nem volt példa.
Vegyes kereskedéssel folytatódik a hét Ázsiában. A Nikkei 225 0,5%-ot emelkedik, a Hang Seng és CSI 300 indexek azonban 0,7% illetve 1,1%-os csökkenést mutatnak a nap végéhez közeledve.
A japán jegybank kötvénypiaci diffúziós indexe, ami a piac működőképességét méri, tovább romlott február és május között. Márciusban a BoJ enyhén változtatott monetáris stratégiáján, ez azonban nem segített a kötvénypiacon. A 10 éves állampapír hozamának kereskedelmi tartománya 2 bázispontra szűkült májusban, a kereskedési volumen pedig 9 hónapos mélypontra süllyedt.
Alapvetően negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A Richter bejelentette, hogy a cariprazine forgalmazására az AbbVie-val 2004-ben kötött licenc megállapodást újabb földrajzi területekre, Japánra és Tajvanra terjesztik ki. Az eredeti megállapodás az USA-ra és Kanadára vonatkozott, amit később egyes latin-amerikai országokkal bővítettek. Az AbbVie felelőssége a cariprazine fejlesztése és forgalmazása Japánban bizonyos neuropszichiátriai indikációkban. A Richter mérföldkő bevételre válik jogosulttá a japán forgalombahozatali engedély megszerzésekor, ezen felül az értékesítés függvényében sávos royalty-ra és mérföldkő bevételre is jogosult. A hír pozitív, de kis piacokról van szó, így jelentős árbevétel nem várható belőle.
A MOL 4,7 dollár/hordó finomítói és 1003 euró/tonna petrolkémiai marzsot ért el májusban szemben az áprilisi 5,1 dollár/hordó és 1036 euró/tonna árrésekkel. Az első negyedévben a cég 2,5 dollár/hordó és 668 euró/tonna marzsot ért el a finomításban valamint a petrolkémiában. Bár az árrések májusban némileg visszaestek az áprilisi csúcshoz képest, továbbra sincsenek alacsony szinten. Véleményünk szerint a finomítás nyeresége javulhat a második félévben, ha a globális kereslet visszatér a finomított termékekre. Ezt csak az olajárak nagymértékű emelkedése fékezheti le. A petrolkémiában a rekord szintű nyereségráták csökkenésére számítunk, de összeomlás várhatóan nem lesz, mivel a készletek alacsonyan vannak, és a logisztikai problémák miatt továbbra is nehéz Ázsiából petrolkémiai alapanyagot Európába behozni. A hír semleges a MOL-ra.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.