Erste kommentár Igaz, hogy számos részvény értékeltsége már decemberben is magas volt, de ez nem gátolt meg senkit sem abban, hogy tovább húzza az árfolyamokat fölfelé. Mivel ezek a részvények sok...
Igaz, hogy számos részvény értékeltsége már decemberben is magas volt, de ez nem gátolt meg senkit sem abban, hogy tovább húzza az árfolyamokat fölfelé. Mivel ezek a részvények sok esetben igen jelentős súllyal szerepelnek a világ vezető részvényindexeiben, így az indexek is történelmi magaságokba (vagy legalábbis annak közelébe) emelkedtek, nem csak az árfolyamuk, hanem az értékeltségük szerint is. Az elmúlt időszak viszont számos részvény esetében összeomlást, vagy legalábbis jelentős csökkenést hozott, s az is igaz, hogy sok esetben még ez után sem váltak igazán attraktívvá a hagyományos befektetők szemében. Ráadásul az infláció jön, s azért van egy kis félelem, hogy a pénz mégsem marad olcsó. Ha pedig ez megtörténik, akkor tényleg megnövekszik a részvények tartásának alternatíva költsége, ami leértékeli őket. Ha nem következik, akkor meg csak a félelemből kifolyólag is megjelennek a piacon azok, akik (i) más befektetési formákat keresnek és csökkentik a részvénypiaci kitettségüket; (ii) vagy csak éppen átrotálnak más, minőségi részvényekbe. Így olyan cikkekkel lehet találkozni, hogy milyen magas minőségű részvényekbe meneküljünk a túlfűtött, túlértékelt piacok esetében, vagy éppen olyanokkal, hogy a következő pénzügyi összeomlásban milyen szerepet játszhatnak a milliárdosok spekulációi (lásd az Archegos tőkeáttételes pozícióit és azok összeomlását). Persze még továbbra is jönnek a bikahangok is, de mostanra azért nagyon megváltozott a világ. Mindent egybevéve azért az S&P500 index eddig jól teljesít, hiszen tavaly év vége óta cirka 12 százalékot emelkedett.
Az amerikai piacok enyhe emelkedésének ellenére a DAX ma már nem is próbálkozott a pozitív nyitással, hanem egyből lefelé vette az irányt, s a rövidtávú indikátorok alapján ez így is maradhat a mai napon. A BUX a tegnapi jelentős emelkedést követően, és a nemzetközi hangulattal összhangban a negatív tartományban kezdte a napot.
Pozitív hangulatban folytatódott a kereskedés Amerikában, az S&P 500 index 0,2%-os pluszban zárta a szerdai napot.
Biden kereskedelmi biztosa, Katherine Tai szerda este tartotta első konferencia beszélgetését Liu He kínai alelnökkel. A virtuális találkozóról nem közöltek részleteket, egyik fél sem jelentett be áttörést a státusz quo tekintetében.
Erős számokat jelentett az Nvidia. A társaság az első negyedévben 5,66 milliárd dolláros bevételt és részvényenként 3,66 dolláros eredményt ért el, ami meghaladta az elemzők által várt 5,41 milliárdot és 3,31 dollárt. A második negyedévben 6,3 milliárd dollár körüli bevételre számít a vezetőség, ami szintén magasabb, mint a konszenzus 5,5 milliárdos becslése.
Randall Quarles, a Fed felügyeletért felelős alelnöke szerint amennyiben a munkaerőpiaci és az inflációs jelentések továbbra is erősek és a várt felettiek lesznek, akkor a következő FOMC találkozókon megvitathatják az eszközvásárlási programok módosítását.
Vegyes kereskedéssel folytatódik a hét Ázsiában. A Nikkei 225 index 0,3%, a Hang Seng 0,2%-os csökkenést mutat, míg a CSI 300 index 0,3%-ot emelkedik a nap végéhez közeledve.
A spekulatív mániák megfékezésére hagyományosan a monetáris politika szigorításával szoktak válaszolni a döntéshozók, a jelen helyzetben azonban Kína a szabályozói változtatások mellett tette le a voksát. A recesszióból való felépülés megőrzésének érdekében a monetáris politika gyakorlatilag változatlan maradt az elmúlt hónapok során. Ugyanakkor az inflációs félelmek és a spekulatív mániák okozta kockázatok ellen számos szabályozói szigorítást eszközölt a kínai vezetőség. Többek között megnehezítették a nyersanyagpiaci spekulációt, újra fontolóra vették az ingatlanadó bevezetését, betiltották a kriptodevizák bányászatát, és több városban megemelték a jelzáloghitelek kamatrátáját.
Az amerikai határidős indexek mínuszban, az európaiak minimális pluszban voltak ma reggel.
A Scope Ratings stabil kilátások mellett BBB+ minősítést adott a Richternek. A hitelminősítő indoklása szerint a Richter stabil készpénzállománnyal rendelkezik, a pénzügyi profilja erős és jó növekedési lehetőségei vannak. A mostani hitelminősítés kapcsolatba hozható a Richter tervezett kötvénykibocsátásával. A gyógyszercég az MNB Növekedési Kötvényprogramjának keretében kíván 10 éves instrumentumokat kibocsátani. Bár a kibocsátás részletei egyelőre nem ismertek, a lépés kedvező feltételek mellett növelné a cég pénzügyi rugalmasságát.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.