Erste kommentár Abszolút nem meglepő, de egyre inkább a normalizálódásról szól a közbeszéd számos intézmény kapcsán. A Fed alelnöke megerősítette azt, ami már a legutóbbi FOMC...
Abszolút nem meglepő, de egyre inkább a normalizálódásról szól a közbeszéd számos intézmény kapcsán. A Fed alelnöke megerősítette azt, ami már a legutóbbi FOMC találkozó jegyzőkönyvéből is kiderült, hogy a következő ülésen a jegybankárok elkezdhetik megbeszélni a mennyiségi lazítás szűkítését, ugyanakkor az EU-ban az EKB kormányzótanácsának egyik tagja szerint még korai a PEPP program (a járványhoz köthető eszközvásárlási program) szűkítést megkezdeni, vagyis a június 10-ei ülésen valószínűleg még nem fognak annak szűkítéséről dönteni. A magyar jegybank viszont erőteljes növekedésre számít; szerintünk az év végére a magyar gazdaság akár vissza is térhet a járvány előtti szintre. Ez pedig csakugyan kanyarban való előzést jelentene, hiszen az Accenture felmérése szerint még 2023-ig is eltarthat, míg az európai munkaerő piac kiheveri a járvány negatív hatásait. Ugyankkor itthon akár munkaerőhiány is kialakulhat, és a bérek dinamikus növekedésre számít az MNB. Ezért is hangsúlyozza, hogy proaktívan fog fellépni az inflációs folyamotok fékezésére, ami azt sugallja, hogy a júniusi inflációs jelentést követően akár szigorítás is jöhet. Ugyanakkor ez a viszonylag szigorú üzenet sem volt elég arra, hogy megfékezze a forint már korábban megindult korrekcióját, az elmúlt hét jelentős erősödését követően (lásd Virág Barnabás nyilatkozata). Ennek ellenére azt gondoljuk, hogy ez a mozgás egy természetes, de átmeneti mozgás, a forint – pont a javuló kilátásoknak köszönhetően – tovább fog erősödni a 340-345-ös tartományba, belátható időn belül.
A mai napon pozitív a hangulat a börzéken. A DAX a pozitív tartományban nyitott, de a rövidtávú kép alapján jó esély van arra, hogy megismétlődik a tegnapi nap, azaz napon belül csökkenést láthatunk, és akár a negatív tartományban történő zárás is bekövetkezhet. A BUX is kis pozitív elmozdulással kezdte a napot.
Enyhe mínuszban zárta a keddi kereskedést az amerikai részvénypiac, az S&P 500 Index 0,2%-ot csökkent a nap végére.
Jelenleg továbbra is meglehetősen távol áll egymástól a szenátusi Republikánusok és a Biden Adminisztráció elképzelése az infrastruktúra csomagról. Biden első körben egy 2,3 trillió dolláros javaslattal ált elő, amire a Republikánus egy csoportja egy közel 600 milliárdos tervezettel válaszolt. Ezt követően a Fehér Ház 1,7 trillióra csökkentette a keretösszeget, aminek hatására a legfrissebb hírek szerint a szenátusi republikánusok egy 1 trillió dolláros javaslattal fognak a héten válaszolni. A legfrissebb javaslatok tartalma nem ismert, így nem tudni, mely elemek kerültek mellőzésre. Az sem ismert, hogy a republikánusok megnövelt javaslatából mekkora összeget jelent a meglévő források átcsoportosítása. Könnyen elképzelhető, hogy a 400 milliárdos bővítés nagy része ilyen elemekből tevődik össze.
Richard Clarida, a Federal Reserve Board alelnöke megerősítette a legutóbbi FOMC jegyzőkönyvet, miszerint a következő ülések során a jegybankárok megvitathatják az eszközvásárlási programok módosítását.
Pozitív hangulatban folytatódik a hét Ázsiában. A Nikkei 225, Hang Seng és CSI 300 indexek 0,4, 0,9 és 0,2%-os pluszban kereskednek a nap végéhez közeledve.
2018 júniusa óta nem látott csúcsra emelkedett a renminbi a dollárral szemben. Az offshore piacokon kereskedett USD/CNH devizapár a sokak által figyelt 6,4-es szint alá esett a reggeli órákban, miután a PBOC a várt 6,4101 helyett 6,4099-re fixálta a kínai fizetőeszköz mai napi irányadó értékét.
Az amerikai és európai határidős indexek is mérsékelt emelkedést mutatnak ma reggel.
Tomislav Coric, horvát gazdasági miniszter szerint csak akkor születhet egyezség az INA részvények visszavásárlásának ügyében, ha a javasolt árban közelednek egymáshoz a felek.
A kommentár azt sugallja, hogy a horvát fél ajánlata nagyon messze lehet a MOL által elvárt szinttől. Mi véleményünk szerint 1,5-2 milliárd dollár lehet a MOL által elvárt vételár a 49,2%-os csomagért. Nem valószínű, hogy rövidtávon megállapodás születik a két fél között.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.