Erste kommentár Az ominózus mondatok valamikor 1989-ban, talán Rigában, a Szovjetunió egyik tagköztársaságának fővárosában hangzottak el, amikor – néhány napi ott tartózkodást követően –...
Az ominózus mondatok valamikor 1989-ban, talán Rigában, a Szovjetunió egyik tagköztársaságának fővárosában hangzottak el, amikor – néhány napi ott tartózkodást követően – már rendes ételt akartunk enni, s láttunk egy nagy sort, és gyanús volt, hogy ott valami értelmes dolgot lehet kapni. Ugyanis halkonzervvel voltak tele a boltok, de szinte csak azzal. Ez két dolog miatt jutott eszembe. A millenáris generáció (meg az előtte levő) már nem találkozott a hiánygazdaságból adódó visszás dolgokkal, pedig bizonyos esetekben 20-30 éves emberekről beszélünk. Megszokták a kapitalizmust, ahol „minden csak ár kérdése”, ha van pénzed, akkor lesz termék is. Viszont most pénteken szembesülhetettek igazán a kereslet-kínálat felborulásából adódó valós kényelmetlenséggel, a sorban állassal, ami több órát is igénybe vehetett, másrészt azzal a gyomorbizsergető aggodalommal, hogy sorra kerülnek e. Bár az utóbbit sok helyen karszalagok osztásával oldották meg, vagyis nem kellett fölöslegesen sorban állni. (Még ebben is fejlettebb a kapitalizmus! J) Miért beszélünk erről? Mert ez is jól mutat két dolgot, amit már többször elmondtunk mi is és mások is, de nem árt újra és újra elővennünk! (i) A járványhelyzetben számos területen felborulhat a kereslet-kínálati arány. Ez pedig inflációt eredményez, a pénzcsapok kinyitásával, illetve a normalizálódás folyamán. (ii) A termelés azonban később a legtöbb esteben viszonylag gyorsan igazodik a keresleti-kínálati viszonyok változásához. Azaz átmenetileg megemelkedik az infláció, amit az új kapacitások üzembeállása fékez meg. Erről azért érdemes beszélnünk, mert az USA-ban márciusban 2,6 százalékra ugrott az infláció a februári 1,7 százalék után, és a maginfláció is 1,6 százalékra kapaszkodott 1,3 százalékról. Az EMU-ban viszont enyhébb volt a változás, s ez ráadásul áprilisi adat. Az infláció már itt is megugrott, 1,6 százalékra a korábbi 1,3 százalékról, de a maginfláció picit visszaesett (a korábbi 0,9 százalékról 0,8 százalékra). Azaz egyelőre az EMU-ban kevésbé kell aggódnunk az infláció miatt, mint az USA-ban.
A DAX az elmúlt napok eséseit követően ma emelkedik, míg a BUX annak ellenére stagnál, hogy a magyar beszerzési menedzser index végre újra 50 pont fölé emelkedett kéthavi „mélyrepülést” követően.
Pesszimista hangulatban ért véget a hét az amerikai részvénypiacon, az S&P 500 index 0,7%-ot csökkent.
Úgy látszik az oltási kampány megteszi hatását Amerikában. Még március végén emelkedni kezdett az új fertőzöttek számának hét napos mozgóátlaga, ami április közepére két hónapos csúcsra ugrott. A hónap végével azonban ismét csökkenésnek indult a fertőzés üteme, és a hétvégén a hét napos mozgóátlag október eleje óta nem látott szintre esett. A pozitív fordulat feltehetően a sikeres oltási kampánynak köszönhető, aminek következtében a 18 év feletti lakosság 56%-a már legalább egy oltáson átesett, 40%-a pedig már teljes védettséget élvez. Azért is valószínű, hogy az oltási kampány maradandó változást hozott a vírus trendjében, mert az USA számos részén már a brit variáns dominál, ami sokkal fertőzőbb, mint a korai fajták.
Sorozatos ünnepek miatt Japánban és Kínában csak csütörtökön fognak nyitni a részvénytőzsdék, és ekkor publikálnak gazdasági adatot is.
Egyedül a hongkongi részvénypiac van ma nyitva, ahol a Hang Seng Index 1,5%-os csökkenést mutat a nap végéhez közeledve.
A főbb amerikai és európai határidős indexek is pluszban voltak ma reggel.
A Richter amerikai értékesítési partnere, az AbbVie pénteken tette közzé negyedéves eredményét. Az I. negyedévben 346 millió dolláros árbevétel folyt be a Vraylarból, ami 21,2%-kal több, mint az egy évvel korábbi adat (285 millió dollár), de kevesebb, mint a 2020. IV. negyedévében elért 401 millió dollár. A piaci várakozás 346 és 405 millió dollár között mozgott, az átlag 347 millió dollár volt. Vagyis a Vraylar egy picit a várakozások alatt teljesített, de a járvány végével valószínűleg valamivel magasabb lesz a növekedés mértéke, mint a mostani. A hír semleges a Richterre nézve.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.