Erste kommentár Tegnap megszólalt az MNB, de nem mondott semmi meglepőt. Az inflációs várakozást 3,8-3,9 százalékra emelte meg, miközben a növekedési kilátásokat 4 és 6 százalék közé tette....
Tegnap megszólalt az MNB, de nem mondott semmi meglepőt. Az inflációs várakozást 3,8-3,9 százalékra emelte meg, miközben a növekedési kilátásokat 4 és 6 százalék közé tette. Virág Barnabás elmondta, hogy a tavasz folyamán az infláció a tolerancia sáv fölé emelkedhet, a bázishatás, az emelkedő üzemanyagárak és az elégtelen kínálat miatt, viszont tavaly a beruházások a GDP 27 százalékát tették ki, ezért van elég kapacitás arra, hogy a kereslet-kínálati egyensúlytalanság csak átmeneti legyen, s ne jelenjenek meg másodkörös inflációs hatások a gazdaságban. Így a jegybank arra számít, hogy 2022 elejére az infláció visszasüllyed 3 százalék környékére, ugyanakkor a tavaly pluszos folyó fizetési mérleg (forint erősítő tényező) tovább erősödik, és 2023-ra a többlet már a GDP 2 százalékára rúghat. Végül is ez konzisztens kép, és magyarázza, hogy miért nem nyúltak és nem terveznek nyúlni az irányadó kamatrátákhoz. Ugyanakkor persze megnövekedett a kamatemelés kockázata, de azt szerintünk csak akkor kellene meglépni, ha a nagy jegybankok (Fed, EKB) is az emelés útjára lépnek. Erről pedig egyelőre szó sincs, s ez valószínűleg Jerome Powell és Janet Yellen kétnapos kongresszusi meghallgatásán is így marad.
A részvénypiacok annak ellenére negatív hangulatban maradtak, hogy a hosszú hozamok mind az USA-ban, mind Európában visszaestek az egy-két héttel ezelőtti szintekre. Sőt a német 10 éves hozam még talán egy picivel annál is lejjebb. A DAX csökkenéssel nyitotta ma is a kereskedést azt követően, hogy az USA-ban jelentősebb, míg Ázsiában még nagyobb árfolyamcsökkenés bontakozott ki. A BUX ma reggel is szemben indult el a piacokkal és kis mértékben emelkedik.
Meglehetősen gyenge teljesítménnyel zárult a keddi kereskedés Amerikában. Az S&P 500 0,8%-ot csökkent és egyedül a defenzív szektorok tudtak pozitív teljesítményt felmutatni.
Michigan, Pennsylvania és New Jersey államban is gyorsulásnak indult a vírus terjedése. Ami sokkal aggasztóbb, hogy ezen államokban a napi fertőzöttek számával együtt a kórházban ápoltak száma is emelkedésnek indult. Országszinten továbbra sem látszik romlás, és még ezen államokban is korai messzemenő következtetéseket levonni. Ugyanakkor a sikeres oltási kampány következtében a legtöbb előrejelzés azzal számol, hogy az esetszámok emelkedésének ellenére a kórházi ápoltak száma tovább csökken, de a három államban sajnos jelenleg nem ez látszik.
Ázsiában is kockázatkerülő hangulatban folytatódik a hét. A Nikkei 225 2,0%, a Hang Seng 2,1%, míg a CSI 300 index 1,4%-os csökkenést mutat a záráshoz közeledve. A mai korrekcióval elesni látszik az 5000-es szint a kínai benchmark esetében. Az elmúlt hetekben az 5000-es szint körül konszolidált az árfolyam, aminek azért is van jelentősége, mert ezzel egyidőben zajlott a márciusi parlamenti ülés is, ami alatt a Kínai Kommunista Párt nem akarta engedni, hogy részvénypiac tovább csökkenjen.
Az IHS Markit által publikált japán feldolgozóipari beszerzési menedzser index a februári 51,4-ről 52,0-ra emelkedett, a szolgáltatóipari index pedig 46,3-ról 46,5-re változott. Összességében nagy változás még nem látszik, a gazdasági teljesítmény továbbra is meglehetősen gyenge.
Az amerikai határidős indexek vegyes képet mutattak, míg az európaiak mínuszban voltak.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.