Erste kommentár Vannak országok, ahol már zajlik a nyitás, máshol pedig éppen szigorítanak. Mi az utóbbi csoportba tartozunk. Izraelben már teljes nyitás, normális élet van azután, hogy a lakosságszámmal...
Vannak országok, ahol már zajlik a nyitás, máshol pedig éppen szigorítanak. Mi az utóbbi csoportba tartozunk. Izraelben már teljes nyitás, normális élet van azután, hogy a lakosságszámmal egyező oltás történt már meg. Egy biztos, hogy a betegségen átesettekkel együtt már biztosan kialakult a nyájimmunitás. A britek - akik 34 százaléknál járnak - szintén nyitnak. Mindeközben egy szaúdi olajtároló elleni támadás kapcsán az olaj ára újra az „egekben van”, a WTI már 67 dollár fölött is járt. Ez pedig nem jó senkinek sem, hiszen képletesen az amerikaiak, akik hamarosan várhatják a csekket a hétvégén a szenátusban is jóváhagyott Biden-féle 1.900 milliárd dolláros élénkítő csomag kapcsán, át is rakhatják a pénzt az olajtermelők zsebébe. És akkor még a kőolaj indukálta másodlagos inflációról nem is beszéltünk, hiszen az elsődlegesen a jegybankok nagyvonalúan átnéznek. Mindenesetre a kiéleződő geopolitikai feszültség kedvez a dollárnak, amely be is bukott az euróval szemben 1,9 alá.
Ugyan ma pluszban nyitottak az európai indexek és velük együtt a DAX is, hiszen pénteken kimaradtak a raliból, de a reggeli erősödés egyelőre nem meggyőző, és technikailag sem tűnik úgy, hogy nagyon erősödnie kellene az indexnek. A BUX is emelkedéssel próbálkozik ma reggel, miközben az OTP a negatív tartományban flangál, pedig az OTP elnökének szavai alapján, a második félév nagyon erős lehet. Olyannyira, hogy az OTP elég határozottan beszél arról, hogy 119 milliárd forintot kifizetne osztalékként, de közben három akvizíciós célpontot is nézeget. Ebből két országban nincs még jelen az OTP, míg az egyikben van operációja. (Lehet, hogy az utóbbi pl. Romániában van, ahol folyamatosan terjeszkedni szeretne az OTP.)
Rendkívül erős teljesítménnyel zárult a hét a tengerentúlon. Az S&P 500 index több mint 1%-os mínuszban kereskedett a délelőtt folyamán, azonban végül közel 2%-os pluszban zárta a pénteki napot. Kivétel nélkül az összes szektor emelkedett, a legjobb teljesítményt az energia szektor nyújtotta. 2011 októbere óta nem volt ilyen erős teljesítmény azon napok tekintetében, amikor több mint 1%-os mínuszból fordul az árfolyam.
Szabad utat kapott a Szenátustól Biden 1.900 milliárd dolláros mentőcsomagja, így már csak a Képviselőháznak kell újra elfogadnia a módosított tervezetet. Nancy Pelosi már kedden szavazni szeretne a csomagról, a progresszív képviselők pedig támogatásukról biztosították. A fő különbség a Szenátus és a Képviselőház korábban elfogadott tervezete között a munkanélküli segély és a lakossági támogatás részleteiben rejlik. A Szenátus verziója 400 dollárról 300 dollárra csökkenti a heti rendkívüli munkanélküliségi támogatást, azonban augusztus helyett szeptemberig lehetne igénybe venni. Az 1400 dolláros támogatás Képviselőház által jóváhagyott 100.000 dolláros jövedelem plafonja helyett 80.000 ezerre csökkent.
Tovább zajlik a részvénypiaci korrekció Ázsiában. A Nikkei 225, Hang Seng és CSI 300 indexek 0.4, 2.1 és 3.5%-ot csökkennek a záráshoz közeledve.
Az év első két hónapjában több mint 60%-kal emelkedett dollárban számolva a kínai export értéke év per év alapon, ami messze meghaladta a decemberi 26%-os értéket vagy a konszenzus által várt 40%-ot. A rendkívül erős emelkedés elsősorban a koronavírus okozta bázishatásoknak tudható be. Január és február között az import 22%-kal emelkedett, ami szintén meghaladta a decemberi 0%-ot és az elemzők által várt 16%-ot.
Az amerikai határidős indexek a negatív, az európaiak a pozitív tartományban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.