Erste kommentár Furcsa dolgok történnek a piacokon. Miközben bizonyos technikai indikátorok szerint tegnap már illett volna csökkennie a DAX-nak és az amerikai indexeknek is, e helyett emelkedtek. Sőt, az S&P500 és a Nasdaq új...
Furcsa dolgok történnek a piacokon. Miközben bizonyos technikai indikátorok szerint tegnap már illett volna csökkennie a DAX-nak és az amerikai indexeknek is, e helyett emelkedtek. Sőt, az S&P500 és a Nasdaq új történelmi csúcsra ment, komoly erőt mutatva ezzel. Nevezetesen egy technikai korrekció kezdetén ellentétes irányú mozgást adva. Ráadásul mindezt úgy, hogy bizonyos mérőszámok szerint a fent említett piacok történelmi csúcs közelében vannak (2 évre előremutató P/E ráta). Persze lehet, hogy ezek a mérőszámok rosszak, és a hagyományos értékelési módszereinket a szemétbe dobhatjuk, mert a pénz jelenlegi értéktelensége (zéró kamat + pénznyomtatás) most már örökre velünk marad. Hiszen a BoE is arra hívta fel a bankok figyelmét tegnap, hogy technikailag tegyék lehetővé a negatív kamatráták elszámolását. Ha pedig ez tényleg nagyon hosszú ideig, vagy talán örökre (?) itt marad velünk, akkor tényleg ilyen kétségbeesetten kell vásárolni a jövedelemtermelő reáleszközöket. Viszont ha nem, akkor ez mégiscsak egy hibás mozgás. Márpedig számos jele van az inflációs várakozások potenciális emelkedésének. Például a tegnap jelentő Ford a chip hiány miatt az első negyedévben 20 százalékkal csökkenti a termelését, korábban a Dacia jelentett be hasonlót. Azaz kezdenek a gazdaságban megjelenni a kereslet-kínálati egyensúlytalanságok. Persze egy legyintéssel elintézhetnénk, hogy „majd a piac megoldja”. S van is ebben valami, de a 2008 óta takarékosabbá vált világ azért mégsem „japán szindróma”, csak most a járvány besegített az infláció alacsony szinten tartásában. Vagyis a szabadság nem csak a mozgás, de a fogyasztás nagyobb szabadsága is lesz. Azaz az alacsony inflációs várakozások lehet, hogy változni fognak. Egy átértékelési hullám pedig kellemetlen lehet a piac számára.
A DAX index nulla körül oszcillál a ma reggeli kereskedésben, ahogy a BUX index is.
Ismét erős rally-t láthattunk az amerikai piacon. A S&P 500 1,1%-os pluszban zárta a keddi kereskedést.
Amy Klobuchar, a Szenátus versenyjogi albizottságának vezetői székének várományosa olyan törvényjavaslatot terjesztett elő, ami a saját piacukat domináló vállalatoknak megtiltaná más cégek felvásárlását. A felvásárlás csak akkor mehetne végbe, ha a vállalat bizonyítani tudja, hogy az ügylet még csak a kockázatát sem növeli annak, hogy a verseny csökkenjen. A republikánusok nem támogatják Klobuchar javaslatát.
Gyártási ütemének mérséklésére kényszerül a Ford. A nemzetközi mikrochip hiány következtében a társaság az első negyedévben 20%-kal fogja csökkenteni az autógyártást. A vezetőség szerint az első és második negyedévben a gyártási ütem csökkentése az adózás előtti eredményt 1-2,5 milliárd dollárral vághatja vissza. Ennek megfelelően 8-9 milliárd dolláros EBIT-re számít a társaság az idei évben, az elemzők azonban csak 7,1 milliárdot várnak. 2020 utolsó negyedévében non-GAAP alapon 34 centes profitit ért el a társaság, szemben konszenzus által várt 7 centes veszteséggel. Az autóértékesítésből származó bevétel 33,2 milliárd dollár volt, az elemzők azonban 34,2 milliárdra számítottak.
Elmaradt a várakozásoktól a T-Mobile USA előrejelzése. 26,5-27,0 milliárd dolláros igazított EBITDA-ra számít a vezetőség az idei év tekintetében, az elemzők azonban 27,1 milliárdot vártak. 2020 utolsó negyedévének eredménye és bevétele is a konszenzus felett alakult. A bejelentett 20,3 milliárd dolláros bevétel és 6,8 milliárdos EBITDA meghaladta a konszenzus 19,7 és 6,5 milliárdos várakozását.
Tovább folytatódik a piaci rally Ázsiában. A Nikkei 225, a Hang Seng, és a CSI 300 indexek 1,5%, 0,8%, és 0,2%-os emelkedést mutatnak a nap végéhez közeledve.
Év per év alapon 0,6%-ot csökkent a japán lakossági fogyasztás decemberben. Ez ugyan jelentős visszaesés a novemberi 1,1%-os emelkedéshez képest, az elemzők azonban 1,8%-os visszaesésre számítottak.
Alapvetően pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon, egyedül a FTSE volt mínuszos.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.