Erste kommentár Komoly eladási hullámot láthattunk tegnap a fejlett piacok tőzsdéin, ami Ázsiában is folytatódott ma reggel. Lehetséges okként emlegetik a járvány miatt elhunytak magas számát, vagy a hatalmas...
Komoly eladási hullámot láthattunk tegnap a fejlett piacok tőzsdéin, ami Ázsiában is folytatódott ma reggel. Lehetséges okként emlegetik a járvány miatt elhunytak magas számát, vagy a hatalmas likviditásra rámutató GameStop lufit. De a valóság valószínűleg az, hogy most fogyott el a szufla az őrült rohanásban. Igazándiból még ez sem igaz, mert a klasszikus piac-bekerítéses, shortos facsarásnak tűnő GameStop játék még folytatódni tudott a megemelt fedezeti követelmények ellenére. Vagyis van ahova még jutott pénz. S még van pénz, még nincs pénz-sivatag. Sőt, egyelőre még nem is lesz, mert a Fed tovább nyomtatja a pénzt a havi kötvényvásárlásaival és az alapkamatot is szinten tartotta. Az elnök azt is elmondta, hogy egyelőre még nincs itt az ideje kötvényvásárlásokkal piacra dobott pénz visszaszívásáról gondolkozni (tapering). Ugyanakkor akadozik a fiskális oldal pénzeső gépezete. A demokraták megosztottak abban a kérdésben, hogy a republikánusokkal egyezségben vagy nélkülük alkotnak csomagot. Ha velük, akkor valószínűleg kisebb csomaggal kell beérni, ha meg nem, akkor viszont Biden „megbékélési” programja sérül. Elvileg a jövő héten már megindulnának a komolyabb tárgyalások a pártok között a csomagról. Vagyis még innen is jöhet pénz a piacokra. Ezért nem árt az óvatosság, de a tegnapi beleadások növekvő forgalom mellett alapvetően egy hosszabb korrekció kezdetét sugallják.
A DAX a tegnapi nagy esését követően ma reggel tovább csökken, s mindeközben a BUX is a negatív tartományban van a reggeli órákban.
Meglehetősen gyenge teljesítménnyel zárt az amerikai piac. Az S&P 500 2,6%-ot csökkent, az esés pedig széleskörű volt. Kivétel nélkül mind a 11 szektor legalább 1,4%-ot csökkent.
Változatlanul hagyta stratégiáját az amerikai jegybank, és Powell nem sürgeti a változtatást. A Fed addig nem tervez változtatni, amíg további jelentős előrelépést nem mutat a gazdaság.
A Pfizer előzetes vizsgálatai is azt bizonyítják, hogy a társaság vakcinája hatékony az angliai és dél-afrikai variánsokkal szemben.
Rekord negyedévet jelentett az Apple. Az iPhone 12-nek és a vírus alatt megemelkedett laptop és tablet értékesítésnek köszönhetően 111,4 milliárd dolláros bevételt jelentett a társaság az első fiskális negyedévben. Ez volt az első alkalom, hogy a bevétel meghaladta a 100 milliárd dollárt. A nettó eredmény év per év alapon 29%-kal 28,76 milliárd dollárra (részvényenként 1,68 dollárra) emelkedett. Az elemzők 103,1 milliárd dolláros bevételre és 1,4 dolláros profitra számítottak. A jelenlegi negyedévre nem adott előremutatást a társaság, de annyit elárultak, hogy magasabb bevételre számítanak, mint a tavalyi évben.
Rekord bevételt és profitot jelentett a Facebook, Zuckerberg ugyanakkor figyelmeztette a befektetőket, hogy az Apple és a Facebook közötti konfliktus egyre fokozódik. Az app-store díjak mellett az Apple adatgyűjtési politikája is problémát jelent a társaság számára. Az Apple-nek az a terve, hogy az iPhone tulajdonosok maguk dönthessék el, hogy harmadik fél, mint például a Facebook, gyűjthessen-e adatot róluk. Amennyiben nem kívánják ezt megengedni, úgy a Facebook kevesebb adathoz jut, amivel kevésbé pontosan tudja a reklámokat személyre szabni. A negyedik negyedévben 3,9 dolláros profitot és 28,1 milliárd dolláros bevételt jelentett a társaság, mindkettő meghaladta az elemzők által várt 3,5 dolláros eredményt és 26,4 milliárd dolláros bevételt.
Elmaradt a várakozásoktól a Tesla eredménye. A 10,7 milliárd dolláros bevétel a konszenzus felett érkezett, a részvényenkénti 80 centes eredmény azonban alulmúlta az elemzők által várt 1 dollárt. A vezetőség nem számszerűsítette, hogy idén hány darab autót terveznek értékesíteni, azonban több mint 50%-os növekedésre számítanak. A tavalyi évben közel 500 ezer autót sikerült eladni, így ez a meghatározás több mint 750 ezer darabot jelentene idénre. Az elemzői konszenzus 796 ezer körüli értékre számít.
Masszív csökkenéssekkel folytatódik a hét Ázsiában. A Nikkei 225, a Hang Seng, és CSI 300 indexek rendre 1,5%, 2,2% és 2,7%-os mínuszban kereskedik.
A novemberi 0,6%-os emelkedést követően decemberben 0,3%-ot csökkent év per év alapon a kiskereskedelmi forgalom Japánban. Az elemzők 0,5%-os csökkenésre számítottak.
A főbb amerikai és európai határidős indexek is mínuszban voltak ma reggel.
A MOL 2.431.640 darab részvény adott a dolgozói részvényprogramba. A hír semleges a MOL részvényekre nézve.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.