Erste kommentár Úgy tűnik, hogy számos országban megvolt a mostani járványhullámnak a csúcsa. Az USA-ban is mintha tetőzött volna a járvány, amelyet felülírhat a Háladáskor útra kelő 50 millió...
Úgy tűnik, hogy számos országban megvolt a mostani járványhullámnak a csúcsa. Az USA-ban is mintha tetőzött volna a járvány, amelyet felülírhat a Háladáskor útra kelő 50 millió ember vírusterjesztő képessége. Igaz idén sokan a gépkocsit választották a repülő helyett, de így is hozhat megugrást az új esetekben, és nagyjából két hét távlatában ezen hosszú hétvége. Ugyankkor öröm az ürömben, hogy gőz erővel folyik a Pfizer és BioNTech által benyújtott kísérleti adatok átvizsgálása, így az Egyesült Királyságban december 7-re, míg az Egyesült Államokban december 10-re várható a jóváhagyás. A Pfizer azt közölte, hogy a jóváhagyást követően órákon belül meg tudja kezdeni a szállításokat. Ez pedig azt jelenti, hogy a jövő héten megkezdődhetnek az oltások ebben a két országban. Az európai gyógyszerfelügyelet is hamarosan közli a vizsgálatainak eredményét, és ha az pozitív (miért ne lenne), akkor az EU-ban is még decemberben megkezdődhetnek az oltások.
Mindeközben történelmi csúcsokat hozott a részvénypiacokon a múlt hét vége, akár csak az internetes költések összege is a 20 százalék fölötti növekménnyel. Mindeközben a boltokban 52 százalékos volt a visszaesés. Ugyanakkor, ha ezekre az indexekre nézünk, akkor éppen hogy kitörtek a bázisból. Pl. az egyik legerősebb (talán picit meglepő módon) a Nasdaq, amely réssel hagyta el a bázist, a rés alja pedig 12.115 pontnál van. A DAX is lokális csúcsra ment. Itt meg is történt a reggeli órákban a bázisba való visszaesés, ez azt szokta sugallni, hogy a sáv másik oldalát veszi célba az instrumentum, és ott próbál kitörni, valószínűleg sikeresebben, mint itt. Ez a DAX esetében a 13.005 pontot jelenti.
Pozitív nappal zárult a hét Amerikában. A Dow Jones Industrial Average, az S&P 500, és a NASDAQ Composite 0.1%-os, 0.2%-os és 0.9%-os pluszban zárt pénteken.
A legfertőzöttebb államokban, köztük North és South Dakota-ban, Wyoming-ban, Montana-ban, Wisconsin-ban, és Iowa-ban is már több hete csökkenésnek indult a napi új koronavírusos fertőzöttek száma. A fordulat annak ellenére érkezett, hogy az államok csak minimális korlátozásokat vezettek be. South Dakota és Wyoming államaiban még csak maszkot sem kötelező viselni. További két közép-nyugati államban, Nebraska-ban és Minnesota-ban is elérkezett a fordulat. Nebraska-ban szintén nem kell maszkot viselni. Mivel idén ősszel a legnagyobb felfutás a közép-nyugati régióban volt tapasztalható, ezért ezen államok stabilizációja országszintű javulást eredményezett. Az 50 állam tekintetében az új megbetegedések számának 7 napos mozgó átlaga november 25-én tetőzött.
Kérdés azonban, hogy a javulás meddig tartható fent, a hálaadás ünnepével ugyanis erősen megemelkedett a családi összejövetelek száma.
A pénteki „Black Friday” eseménnyel kezdetét vette a karácsonyi vásárlási szezon. Az előzetes számok alapján a személyesen vásárlók száma 50%-kal csökkent a tavalyi évhez képest, az online költekezés azonban 22%-kal emelkedett. A teljes vásárlási szezon tekintetében a National Retail Federation kereskedelmi csoport 3.6%-os emelkedésre számít 2019-hez képest.
Gyenge kereskedéssel indul a hét Ázsiában. A Nikkei 225, Hang Seng és CSI 300 indexek 0.8%-os, 1.7%-os és 0.2%-os csökkenést mutatnak a nap végéhez közeledve. A kereskedés kezdetén a japán és kínai benchmark is új 52 csúcsra emelkedett, amit aztán nem tudtak tartani.
A China Federation of Logistics and Purchasing csoport által publikált PMI mutatók tovább emelkedtek novemberben. Az IHS Markit által publikált számokkal szemben a CFLP felmérése nagyobb hányadban reprezentálja az állami kézben lévő nagyvállalatok helyzetét. A gyártóipari PMI 51.4-ről 52.1-re emelkedett, szemben az elemzők által várt 51.5-es értékkel. A szolgáltató és építő ipari PMI konszenzus 56.0 helyett 56.4 lett, ami szintén magasabb, mint az októberi 56.2-es érték.
Negatív tartományban vannak az amerikai és az európai határidős részvényindexek is.
A MOL 295.000 darab „A” sorozatú saját részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén 2.074,9 forintos átlagáron november 27-én. A tranzakciót követően a MOL 58.077.466 darab „A” sorozatú és 578 darab „C” sorozatú papírt birtokol. A program kezdete óta összesen 5.628.994 darab saját részvényt vettek, ami a teljes alaptőke 0,69%-a.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.