Erste kommentár Továbbra is a határon csücsül számos index. Például a DAX index hol kidugja a fejét a 13.300 pontnál lévő ellenállás szint fölé, hol visszaesik alá. Mintha ma is ezt a kottát...
Továbbra is a határon csücsül számos index. Például a DAX index hol kidugja a fejét a 13.300 pontnál lévő ellenállás szint fölé, hol visszaesik alá. Mintha ma is ezt a kottát játszaná. A Dow Jones index is hasonlóan viselkedik a lélektani 30.000 pontos értékkel. Persze mindeközben a kissé furcsa mozgás mögött továbbra is a növekedési-érték alapú részvények rotációja húzódik meg. Most éppen a növekedési részvények javára.
Különben a kitörés jogos is lehetne, hiszen ha visszatérnénk a normális világba, miközben a pénzmennyiség 20-30 százalékkal több a gazdaságban, mint a járvány előtt, akkor indokolt lenne, hogy „ceteris paribus” a részvényárak is ennyivel magasabban legyenek. Igen ám, de a modern monetáris elmélet szerint ennek a pénzmennyiségnek a jelentős részét a gazdasági fellendülésben a jegybankok visszaszívják, vagyis ilyen értelemben mégsem indokolt a kitörés, na meg olyan értelemben sem, hogy kicsit magasnak tűnnek az értékeltségek a jövőévi várható eredmények alapján is. Itt jön be az a meglepő olasz javaslat, ami a fentebb leírt dolgot felborítaná. Ugyanis szerintük az EKB-nak meg kellene tartania a PEPP megvett állampapírokat örökre. Ez jelenleg 510 milliárd euró, amelyből az olasz államadóság 95 milliárd euróra rúg. Egy ilyen fejlemény nagyon megváltoztatná a képet, mert akkor el kellene inflálni a sok berakott pénzt a piacba. Különben egy ilyen fejleményt nem tartunk valószínűnek.
A tegnapi nap egy természetes korrekciót láthattunk a ciklikus papírok árfolyamaiban, ami az elmúlt hetek felülteljesítését követően egyáltalán nem meglepő. A Dow Jones Industrial Average és S&P 500 Index 0.6%-ot és 0.2%-ot csökkentek, míg a NASDAQ Composite Index 0.5%-ot emelkedett.
A mai napon Amerikából nagy izgalmakra nem kell számítani. A tőzsdék a hálaadási ünnepnek köszönhetően zárva tartanak, így gazdasági adatok sem fognak érkezni. Pénteken magyar idő szerint este 7 órakor fog zárni a részvénypiac a szokásos 10 óra helyett.
Továbbra is vegyes kereskedést láthatunk az ázsiai tőzsdéken. A Nikkei 225 és Hang Seng indexek 0.9%-ot és 0.2%-ot emelkednek, a CSI 300 pedig 0.2%-ot csökken a nap végéhez közeledve.
A japán gépipari megrendelések – melyek a gyártóipar jövőbeni beruházását tükrözik – továbbra is csökkenést mutatnak év per év alapon. Az októberi 6%-os visszaesés javulás a szeptemberi -15%-hoz képest, Amerikában azonban már emelkednek a megrendelések.
Míg az amerikai határidők enyhe pluszban tartózkodnak, addig az európai határidős indexek enyhe csökkenést mutatnak.
A MOL vezérigazgatójával, Hernádi Zsolttal jelentetett meg egy interjút a Világgazdaság. A cikkben Hernádi ismét elsorolta a főbb stratégiai irányokat, mint a petrolkémia vagy a kiskereskedelem fejlesztése. Ami érdekes volt, hogy kiemelte a hulladékgazdálkodást, mint egy lehetséges növekedési területet. A MOL már most is részt vesz ebben, például a használt sütőolaj vagy a gumiabroncs gyűjtésben, de a jövőben hangsúlyosabb lehet ez a tevékenység. Ezzel más olajipari cégek - például az OMV - is foglalkoznak. A hír nem hat a részvényárra a mai napon. Érdekesség, hogy a kormány most készül Magyarországon a hulladékgyűjtés központosításával, a kérdés, hogy ebben lehet-e a MOL-nak szerepe.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.