Erste kommentár Mintha megállt volna a csata a növekedési és az értékalapú befektetések között, és inkább csak korrigálgatnak a részvények. Ha az amerikai piacok tegnapi mozgására...
Mintha megállt volna a csata a növekedési és az értékalapú befektetések között, és inkább csak korrigálgatnak a részvények. Ha az amerikai piacok tegnapi mozgására nézünk, akkor kiegyensúlyozott, kismértékű csökkenést láthattunk mind a technológiai (kicsit megbolondítva a Tesla száguldással az S&P500-ba kerülés miatt), mind az S&P500, vagy éppen a hagyományos iparágakat jobban tartalmazó Dow Jones indexekben. A lecsorgás pedig annak köszönhető, hogy látványosan romlik a helyzet. Napok óta 150 ezer fölött van az új megbetegedések száma az USA-ban, és számos állam szigorító intézkedéseket vezetett be. Kalifornia, New Jersey, Philadelphia, Iowa, New York, Michigan, Washington, stb. mind különböző szigorítások mellett döntött a járvány megfékezése érdekében. Ráadásul mindezt a jövő hétvégi hálaadási ünnep előtt, amikor szinte minden amerikai felkerekedik, hogy meglátogassa szeretteit. Ez pedig elég komolyan megugraszthatja az új esetek számát. Így lehet, hogy nem (csak) a költést fogjuk idén árgus szemekkel nézni, hanem az esetlegesen felfutó új megbetegedések számát és az ehhez kapcsolódó szigorításokat is, amelyek viszont a gazdasági aktivitásra lehetnek negatív hatással.
A mai napon a DAX enyhe csökkenéssel megint csak a negatív tartományban nyitott. Egyelőre tartja magát a 13.000 és 13.300 pont közötti sávban, ami a „Pfizer” ugrás után bekövetkezett. A BUX is gyengélkedik a negatív nemzetközi hangulatnak, na meg annak köszönhetően, hogy a növekedési vs. értékalapú befektetések közötti rotáció egyelőre megállni látszik.
Gyenge teljesítményt nyújtottak az amerikai részvények. A Dow Jones Industrial Average 0,6%-ot, az S&P 500 0,5%-ot, a Nasdaq Composite pedig 0,2%-ot csökkent a tegnapi napon.
A szenátusi republikánusoknak nem sikerült elég szavazatot gyűjteniük Judy Shelton kinevezésére. A demokraták kivétel nélkül ellenezték a kezdeményezést, és három republikánus tag sem támogatta a jelöltet, további kettő pedig hiányzott, így végül az 53:47 arányú többség ellenére 48:49 arányban meghiúsult az erősen alkalmatlannak tűnő jelölt kinevezése. A Szenátus jövő héten a hálaadási ünnep miatt nem ülésezik, november végétől pedig egy fővel csökken az előnyük, így amennyiben ezen a héten nem sikerül jóváhagyni Shelton jelölését, úgy nagy valószínűséggel nem lesz tagja a Fed kormányzó tanácsának. Effajta partizán megoszlásra az elmúlt 40 évben egy Fed kormányzó jelölésénél sem volt példa. Sheltonnál nem az un-ortodox nézetei jelentik a problémát, miszerint Amerikának vissza kellene térnie az aranyalapra, hanem az integritása. Az erősen részrehajló jelölt Obama kormányzása alatt sokkal magasabb kamatokat favorizált, majd 2019-ben Trump közeli barátja kamatvágásokra szólította fel a jegybankot. A Fed függetlensége pont abban rejlik, hogy a kormányzók és bankelnökök függetlenek a mindenkori politikától. Shelton jóváhagyása csorbította volna ezt az alapvető kritériumot.
Újabb rekordra emelkedett az amerikai építőipar bizalmi indexe novemberben. A NAHB által 1985 óta publikált adatsor szeptember óta újabb és újabb rekordokat üt.
Vegyes kereskedéssel folytatódik a hét Ázsiában. A Nikkei 225 és CSI 300 indexek 1,1% és 0,1%-os esést, a Hang Seng index pedig 0,2%-os emelkedést mutat a nap végéhez közeledve.
0,2%-kal csökkent év per év alapon a japán export októberben, ami jobb, mint az előző hónapban látott 4,9%-os és az elemzők által várt 4,5%-os visszaesés. Az import szintén javult, bár elmaradt a 8,8%-os csökkenésre számító konszenzustól. A szeptemberi 17,4%-os csökkenés után 13,3%-os visszaesésre mérséklődött az japán import év per év alapon.
Negatív hangulat uralkodott ma reggel a főbb amerikai és európai határidős piacokon.
A MOL 300.000 darab „A” sorozatú saját részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén keresztül 1.936.5 forintos átlagáron november 17-én. A tranzakciót követően a MOL 56.228.250 darab „A” sorozatú és 578 darab „C” sorozatú papírt birtokol. A MOL a program kezdete óta 3,779,778 darab saját részvényt vett, ami a teljes alaptőke 0,46%-a.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.