Erste kommentár Tegnap az S&P 500 minden hír nélkül több mint 2%-ot emelkedett, a zárás előtti fél órában azonban nem tudta tartani a teljesítményt és 1,2%-os nyereséggel zárta a kereskedést. A...
Tegnap az S&P 500 minden hír nélkül több mint 2%-ot emelkedett, a zárás előtti fél órában azonban nem tudta tartani a teljesítményt és 1,2%-os nyereséggel zárta a kereskedést. A mozgás nem meglepő, tekintve, hogy semmi pozitív változás nem történt a tegnapi nap során, ami az emelkedést indokolná. A kereskedés technikai jellegét a cash zárás utáni futures piac teljesítménye is jól mutatja. Zárás után jelentett a Facebook, az Amazon, a Google és az Apple is. Mindegyik társaság eredménye a várakozások felett érkezett, a részvények azonban esésnek indultak. Ennek köszönhetően a S&P 500 futures jelenleg 2%-kal a tegnapi cash záróértéke alatt kereskedik. Ilyen gyenge reakciókra az elmúlt években nem volt példa. A pozitív meglepetést okozó jelentések száma, és a meglepetés mértéke is rekordnak számít, a piac azonban rendkívül gyenge teljesítménnyel jutalmazza az erős jelentéseket. Az S&P 500 esetében átlagosan 17%-kal jelentenek magasabb eredményt a társaságok, mint a várakozás, a jelentést követő napon azonban átlagosan 0,6%-kal csökken az árfolyam. A jelentést követő két nap átlagos teljesítménye is negatív, -1,6%. Az erős számokra adott gyenge reakció meglehetősen rossz ómen a jövő tekintetében.
A technológiai cégek vezetésével visszapattanást láthattunk tegnap az amerikai részvénypiacon. A Nasdaq 1,6%-kal, az S&P500 1,2%-kal, a Dow 0,5%-kal emelkedett. A vegyes gyorsjelentések hatására a határidős indexek állása alapján az látszik, hogy hamar leadhatják ezeket a pluszokat az indexek.
Kivártak az Apple rajongók a most zárult negyedévben, legalábbis az okostelefonok vásárlásával. Ennek ellenére a teljes árbevétel 64,7 milliárd dollár lett a várt 63,5 milliárd dollárral szemben, ami 1%-kal volt magasabb az egy évvel ezelőtti értéknél. Ezen 0,73 dolláros EPS-t ért el a cég a várt 0,70 dollárral szemben. Az iPhone-okból származó értékesítések 21%-kal 26,4 milliárd dollárra estek a várt 27,1 milliárd dollárral szemben. Az Apple kiemelten fontos piacán, Kínában közel 30%-kal estek az iPhone-értékesítések, ám az új iPhone-ok piacra kerülésével a mostani negyedévben a vállalat már növekedésre számít. A szolgáltatásokból származó árbevétel 14,6 milliárd dollárt tett ki, érdemben felülmúlva a 13,9 milliárd dolláros konszenzust. Az egyéb kiegészítőkből 7,9 milliárd dolláros bevételt ért el a cég a várt 7,4 milliárd dollárral szemben. A most kezdődött negyedévre nem adott bevételi várakozást a cég, ami kissé elbizonytalanította a befektetőket, amellett, hogy az iPhone értékesítések is csalódást okoztak. Az árfolyam 4%-kal esett piaczárás után.
Felülmúlta az elemzői várakozásokat a Facebook a harmadik negyedévben, azonban a jövő évvel kapcsolatban több bizonytalanságra is felhívta a figyelmet. A hirdetési bevételek 22%-kal 21,5 milliárd dollárra nőttek év/év alapon a várt 19,8 milliárd dollárral szemben, amin 2,71 dolláros EPS-t ért el a cég a várt 1,91 dollárral szemben. A napi aktív felhasználók száma 12%-kal nőtt globálisan, ezen belül azonban kisebb csökkenés volt az USA-ban és Kanadában. Az elemzői tájékoztatón a cég több 2021-es bizonytalanságra is figyelmeztetett, köztük a szigorodó hatósági szabályozásokra és az Apple új operációs rendszerén életbe lépő új adatvédelmi irányelvekre. Az árfolyam 3%-kal esett piaczárás után.
A vártnál jobb negyedéves számokat közölt az Amazon is, azonban a jövőbeli kilátások itt is elbizonytalanították a befektetőket. Az árbevétel 37%-kal 96,1 milliárd dollárra nőtt év/év alapon, felülmúlva a 92,7 milliárd dolláros konszenzust. Az egy részvényre jutó tisztított profit 12,37 dollár lett a várt 7,55 dollárral szemben. A felhőalapú szolgáltatásokból származó bevétel 29%-kal nőtt év/év alapon, hasonlóan a megelőző negyedévhez. A most kezdődött negyedévre 112-121 milliárd dollár közötti árbevételt vár a cég, míg a konszenzus korábban ennek a sávnak az alját várta. Az üzemi eredményre azonban a megemelkedett költségek miatt csalódást keltő várakozást adott a cég 1-4,5 milliárd dollár közötti sávval a korábbi 6 milliárd dolláros várakozáshoz képest. Az árfolyam erre 2%-ot esett piaczárás után.
Komoly csalódást keltett harmadik negyedéves gyorsjelentésével a Twitter. Mindezt annak ellenére, hogy az árbevétel 14%-kal 936 millió dollárra nőtt év/év alapon a várt 5%-os csökkenéssel szemben. A napi aktív felhasználók számának növekedése azonban behúzta a kéziféket, azt követően, hogy a megelőző negyedévben 20 milliós növekedés volt tapasztalható. Ezúttal csupán 1 millió új napi aktív felhasználó csatlakozott, ami azt mutatta, hogy a megelőző negyedévi megugrás tényleg csak egy egyszeri, a koronavírushoz köthető hatás lehetett. Mivel anno erre igen komoly emelkedést mutatott az árfolyam, most piaczárás után 17%-os korrekciót láthattunk.
A nagy technológiai cégek között üdítő kivétel volt a Google gyorsjelentése, mivel egyértelműen pozitív üzeneteket fogalmazott meg. A hirdetési partnereknek fizetett díjaktól tisztítva 38 milliárd dolláros árbevételt ért el a cég a harmadik negyedévben, felülmúlva a 35,4 milliárd dolláros konszenzust. Ez közel 15%-os növekedés év/év alapon, szemben a megelőző negyedév minimális csökkenésével. Ezen 16,4 dolláros EPS-t ért el a várt 11,4 dollárral szemben. A felhőalapú szolgáltatásokból származó árbevétel 45%-kal 3,4 milliárd dollárra nőtt év/év alapon, ami kisebb gyorsulás a megelőző negyedév 43%-áról, ezzel illeszkedik a kedvező felhőalapú trendbe. A menedzsment elmondása szerint elégedett a hirdetési költések visszapattanásával, ami egyelőre kitart. A kedvező hírekre piaczárás után közel 6%-kal emelkedett az árfolyam.
Jelentős csökkenéssel zárják az ázsiai tőzsdék a hetet. A Nikkei 225 index 1,5%, a Hang Seng index 1,7%, a CSI 300 index pedig 1,6%-os csökkenést mutat a nap végéhez közeledve.
Szeptemberben a japán ipari termelés a várakozást meghaladó 4%-kal emelkedett augusztushoz képest, év per év alapon azonban 9%-kal csökkent a kibocsátás. A német és amerikai ipari termelés is hasonló csökkenést mutat év per év alapon.
Az amerikai és az európai határidős piacokon is negatív hangulat uralkodott ma reggel.
Ma délután, az USA piacnyitás előtt teszi közzé eredményét a Richter amerikai értékesítési partnere, az AbbVie. A jelentésből kiderül majd, hogy hogy fogyott a Vraylar.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.