Erste kommentár Tegnap a republikánus többségű Szenátusban bukott el a konzervatívok 500-700 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagja, s még csak nem is kis mértékben. Hatvan szavazat kellett volna a...
Tegnap a republikánus többségű Szenátusban bukott el a konzervatívok 500-700 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagja, s még csak nem is kis mértékben. Hatvan szavazat kellett volna a pozitív eredményhez, amit a demokraták egységesen elutasítottak. Ez pedig azt jelenti, hogy a választásokig már nagy valószínűséggel nem is fognak fiskális élénkítő csomagot elfogadni, pedig az amerikai gazdaságnak nagy szüksége lenne rá.
Mindeközben az EU és az Egyesült Királyság között is mérgesedik a viszony. Az EU egy hónapot adott az új angol kereskedelmi törvény átdolgozására, ami alapvetően szembemegy az EU kilépési megállapodással az észak-ír kérdésben. Ugyanis nem biztosít határellenőrzési lehetőséget az ír-észak-ír határon. Így a tárgyalások nem folytatódhatnak, pedig Boris Johnson elvileg október 15-ig szeretett volna eredményt elérni, hogy azt még törvénybe is tudják iktatni. Így zuhan a font árfolyama, mert a rendezetlen kilépés valószínűsége nagyon megnövekedett, és a britek számára ez kedvezőtlenebb lenne, mint az EU számára.
A mai napon csökkenéssel kezdett a DAX, és a BUX is esik. A Richter jelentősebb árfolyamnyomás alatt van, szerintünk indokolatlanul. Ettől függetlenül lehet, hogy most is csak a 200 napos mozgóátlag 6.600 forintnál fogja majd meg a csökkenést, mint ahogy ez nyár közepén is történt.
A kezdeti emelkedés után ismét esésbe fordultak a vezető amerikai részvényindexek. A Nasdaq 2%-kal, az S&P500 1,8%-kal, a Dow 1,5%-kal esett.
Már a Szenátusban elbukott a republikánusok 500-700 milliárd dollár körüli fiskális csomagja, a demokraták ellenállása miatt nem jött össze a szükséges 60 szavazat. Ők továbbra is egy 2.200 milliárd dolláros stimulust szeretnének véghezvinni, ami a republikánusok javaslatához képest például önkormányzati támogatásokat is tartalmaz. Emellett a demokratáknak az sem tetszik, hogy a republikánus tervezetben a vállalatok mentességet kapnának esetleges koronavírushoz kapcsolódó perek alól. A nézőpontok így továbbra is távol állnak egymástól, vagyis amíg a gazdasági helyzet okvetlen meg nem kívánja, fennmaradhat a patthelyzet.
Trump nem tervezi meghosszabbítani azt a szeptember 15-i határidőt, ami a TikTok amerikai eszközeinek eladására tűzött ki. Így egyre bizonytalanná válik, hogy a Microsoft vagy az Oracle lecsaphat-e a közösségi média alkalmazásra az USA-ban, mert a tárgyalások lassan haladnak.
Az tegnapi gyenge amerikai teljesítmény ellenére tovább folytatódik az emelkedés az ázsiai tőzsdéken. A Nikkei 225 és a Hang Seng indexek 0,7%-ot, a CSI 300 Index pedig 0,6%-ot emelkedik a hét végéhez közeledve.
Yoshihide Suga szerint Japánban a következő 10 évben nem lesz szükség az áfa megemelésére. Suga a jelenlegi kormány kabinettitkára és a legesélyesebb jelölt, aki átveheti a miniszterelnöki tisztséget. Az elmúlt 10 évben kétszer is sort került az áfa növelésére. 2014-ben 3%, 2019-ben pedig 2%-ot emeltek rajta, így jelenleg 10% a ráta. Mindkét esetben jelentősen visszaesett a lakossági fogyasztás az emelést követő egy évben. A korábbi emeléseket azzal indokolta a kormány, hogy egyensúlyba kell hozni a költségvetést, ami az elmúlt 27 évben átlagosan 5,6%-os hiánnyal működött.
Az amerikai határidős piacok a pozitív, az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.
Tegnap az MNB felszólította a bankokat, hogy 2021. január 1-jéig hosszabbítsák meg az osztalékfizetés felfüggesztését és korlátozzák a nem javadalmazási célú részvény visszavásárlásokat, illetve a változó javadalmazású kifizetéseket. Az OTP idén már amúgy sem fizetett volna osztalékot, így ez nem hoz érdemi változást. Saját részvényt viszont csak javadalmazási céllal lehet mostantól venni.
A Napi.hu szerint több jómódú magyar magánszemély is ajánlatot tett a Mid Europe Partners részvényeire a Waberer’s-ben. Az ajánlatok a források szerint 7 és 20 millió euró között mozognak. A pályázati eljárás még tart. Ha a Mid Europe tulajdonában lévő 72%-nyi részvényt egy csomagban értékesítik, akkor felvásárlási ajánlatot kell tenni. Ebben az esetben a kisebbségi részvények minimális árának legalább a részvények könyvszerinti értékének kell lennie, a legutóbb auditált konszolidált kimutatás szerint. Ez részvényenként körülbelül 2000 forintos vételi ajánlatot jelent. A részvények hetek óta jelentősen felértékelődnek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.