Erste kommentár Az amerikai járványügyi hatóság arra hívja fel a tagállamok figyelmét, hogy úgy készüljenek, hogy a jelenlegi kísérletek alapján november-decemberre meglehet a védőoltás....
Az amerikai járványügyi hatóság arra hívja fel a tagállamok figyelmét, hogy úgy készüljenek, hogy a jelenlegi kísérletek alapján november-decemberre meglehet a védőoltás. Ugyanakkor a WHO két szteroidos gyulladáscsökkentőt, a dexamethazont és hydrocortizont támogatja, amelyek a súlyos betegek halálozási arányát jelentősen csökkentették. Közben egyre többet tudunk a vírusról. A legújabb szuperszámítógépen végzett modellezések alapján elmondható, hogy a citokin viharért a bradykinin nevű peptid a felelős, amely felszaporodik a szervezetben. (nem csak a tüdőben, hanem más szervekben is, ahol az ACE2 fehérje kifejtené hatását). A vírus az ACE2 fehérjét gátolja meg a bradykinin felszaporodás megakadályozásában. Egy szó, mint száz ennek a molekulának a felszaporodása okozhatja a heveny gyulladást és az érfalak fellágyulását. Vagyis valójában bradykinin viharnak kellene hívnunk a heveny gyulladásos eseményt. Az új elmélet nagyon jól magyarázza a megfigyelt tüneteket. Ez pedig reményt adhat cirka 10 létező terápia bevetésére a betegség ellen. Ilyen például az icatibant nevű gyógyszer, vagy a monoklonális antitest, a lanadelumab biotechnológiás készítmény. Viszont, ha ez a hatásmechanizmus igaz, akkor valószínűleg a D vitamin „szedése” is sokat segíthet a betegség legyőzésében.
Tegnap ugyan nem volt hatalmas emelkedés az amerikai piacon, viszont az S&P500 részvények 15 százaléka, azaz 75 részvény ment napon belül új történelmi csúcsra, ami elég erős momentumot jelent. A jó hírek és a momentum fényében így talán nem meglepő, hogy ma is emelkednek az európai piacok. Szerintünk a BUX alulteljesítése a nagyon megemelt költségvetési hiánycélnak köszönhető, amire egyébként lehetett számítani. A nagy mérték pedig szerintünk bizonyos óvatosságot tükröz, azaz nem kellene neki különösen nagy jelentőséget tulajdonítani. Ahogy ez a gazdaságélénkítő lépések bejelentésével párhuzamosan világossá válik, a magyar piac is újra magára találhat, vagy akár már előbb is.
Komoly emelkedést mutattak tegnap a vezető amerikai részvényindexek. A Dow 1,6%-kal, az S&P500 1,5%-kal, a Nasdaq 1%-kal került feljebb.
A körzetek többségében nőtt a gazdasági aktivitás az USA-ban augusztusban a Fed tegnap megjelent Bézs könyve szerint. Ugyanakkor a növekedés mértéke általánosságban szerény volt, és a mostani állapotok érdemben még elmaradnak a koronavírus előtti szintektől. Az autóeladások és a kiskereskedelmi forgalom relatíve jól alakult, de több helyen ezen folyamatok lassulásáról adtak számot a körzetek. A lakáspiaci folyamatok a Bézs könyv alapján is kiemelten pozitívak, de a kereskedelmi célú ingatlanpiac továbbra is visszaesésben van. A feldolgozóiparban több esetben már növekedni tudtak a bérek, de a szolgáltatóiparban több körzetben véglegesen elbocsátották az átmenetileg felfüggesztett embereket. A volatilitás így a munkaerőpiacon továbbra is nagy.
Az Amerikai Járványügyi Hatóság arra hívta fel az egyes államok figyelmét tegnap, hogy november 1-től már elérhető lesz egy koronavírus elleni vakcina az országban, és álljanak készen annak széleskörű beadatására. Ha ez csakugyan így történne, akkor 2 nappal a választás előtt érkezne az oltóanyag. Apropó, választások: a legfrissebb közvéleménykutatások szerint Joe Biden továbbra is magasan vezet.
Vegyes kereskedést láthatunk az ázsiai tőzsdéken. Míg a japán Nikkei 225 Index 1%-ot emelkedik, addig a kínai benchmark CSI 300 Index 0,4%-ot, a hongkongi Hang Seng Index pedig 0,6%-ot csökken.
A júliusi 54,1-es értékről gyakorlatilag elenyésző mértékben, 0,1 ponttal csökken a kínai Caixin szolgáltatóipari beszerzési index augusztusban. Az adat 0,1 ponttal haladta meg az elemzői várakozásokat. Az indexekkel egyetemben az új megrendelések és a vállalati bizalom komponensek is 4 hónapos mélypontra estek vissza, ami azonban továbbra is erősnek nevezhető.
Japánban ugyanakkor az előző hat hónapnak megfelelően tovább csökkentek a szolgáltatóipar megrendelései. A szolgáltatószektori PMI index a júliusi 45,4-ről 45-re csökkent. Az 50 alatti érték azt jelenti, hogy csökken az aktivitás.
Az amerikai határidős indexek a negatív, az európaiak a pozitív tartományban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.